logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bernadety, Julii, Benedykta, Biruty, Erwina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
"Czarna Msza"
materiał własny
 


"Czarna Msza"

Moja znajoma pytała dwóch księży o znaczenie "czarnej Mszy". Pierwszy z nich odpowiedział, w niegdyś Msze za zmarłych nazywano "Msza czarną". Według drugiego "czarna Msza" to dzieło szatańskie. Proszę wyjaśnić mi, co rzeczywiście oznacza "czarna Msza"?

Obaj kapłani maja rację. Dawniej Mszę za zmarłych, tzw. Requiem, nazywano "Msza czarna", ponieważ używano w niej czarnych szat. Dziś nazywa sieja Msza Zmartwychwstania i stosuje się białe szaty. Zatem wyrażenie "czarna Msza" przeszło na określenie świętokradzkiej parodii Mszy, która odprawiają sataniczni apostaci lub niewierni. Jest to rzeczywiście "msza szatańska", innymi słowy: dzieło szatańskie. Używa się w niej wielu symboli, naczyń i szat z prawdziwej Mszy. Na różne wybredne i szokujące sposoby naśladuje się obrzędy mszalne. Istotnym elementem w tej diabelskiej grze jest konsekrowana Hostia, świętokradzko wyniesiona z kościoła, by ja zbezcześcić.

Trzeba z daleka trzymać się od wszelkich podejrzanych zgromadzeń, które mogą być powiązane z dziełem szatańskim. Należy też pamiętać, że szatan najbardziej działa wówczas, gdy nie "wierzy się" w jego istnienie lub się go zupełnie lekceważy. Winniśmy codziennie modlić się o to, by Bóg strzegł nas od wszelkich sztuczek i sideł szatańskich.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Małgorzata Baran
Rozstrzyganie sporów w Kościele wymaga, posiadania własnego sposobu postępowania, opartego na dokładnie określonych zasadach. Proces kanoniczny, aby mógł spełniać stawiane przed nim zadania musi, więc zawierać jako warunek konieczny i nie odłączny serię formalności...
 
Małgorzata Baran
Czy to prawda, że można ciało zmarłego spalić po jego śmierci? Moja siostra, która ma 85 lat, twierdzi, że Kościół nie zabrania kremacji.
 
Wojciech Surówka OP
W Wielki Czwartek, tylko dzisiaj, Kościół celebruje obmycie nóg. W Biblii gest ten wyrażał gościnność, a następnie był praktykowany w społecznościach zakonnych. W Regule św. Benedykta czytamy: Wszystkich przychodzących do klasztoru gości należy przyjmować jak Chrystusa, gdyż On sam powie: Gościem byłem i przyjęliście mnie (Mt 25,35). Wszystkim trzeba też okazywać należny szacunek, a zwłaszcza zaś braciom w wierze (Ga 6,16) oraz pielgrzymom. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS