logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
"Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię" (Rdz l, l)
materiał własny
 


"Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię" (Rdz l, l)

Opis stworzenia zawarty już na pierwszych kartach Starego Testamentu jest pod względem formy pokrewny eposom (opowieściom) Fenicjan i Babilończyków o stworzeniu. Czym jednak różni się od nich?

Biblijny opis stworzenia posługuje się językiem i wyobrażeniami ówczesnej kulturze. Jednakże w tej obcej dla nas szacie przekazuje dla nas treść, która nie wywodzi się z ówczesnego obrazu świata, ale pochodzi od Boga, stanowi prawdę objawiona.

Opis stworzenia rozpoczyna się od określenia czasu: "Na początku". Chce w ten sposób ustalić pewien punkt czasowy. Jeśli Izraelita myślowo posuwał się ciągle wstecz, tu zatrzymywał się w przekonaniu, że dotarł do jakiejś granicy. I tę właśnie granicę określa wyrażeniem: "Na początku". To jest absolutny prapoczątek. Poza nim rozciąga się nicość. I tym właśnie opis stworzenia różni się od baśni. Baśń rozpoczyna się słowami: "Pewnego razu był. . . ", tzn. gdzieś tam w niejasnej przeszłości.

W tym właśnie punkcie Bóg dokonuje dzieła stworzenia. Bóg już jest. On wykracza poza te granice. Według fenickiego i babilońskiego opisu stworzenia u początku leżał chaos, nieosobowe moce świata. Dopiero z niego wyłaniają się bogowie. Kształtują się w wyniku ścierania się przeciwstawnych mocy. Powstają przez spółkowanie. Tworzy się tablica świata bogów. Zupełnie inaczej przedstawia to biblijny opis stworzenia. Bóg suwerennie panuje nad wszystkim. Bóg nie staje się. On jest. On ustala początek dla świata i dla czasu. Stworzenie przypisuje się jedynie Bogu. Zakłada ono Bożą wszechmoc.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Od czasu do czasu daje znać o sobie mój praktyczny rozum: Czy faktycznie obecność Jezusa może być ukryta pod prostym znakiem Mszy świętej? Bóg miałby być tak blisko nas? Czy możemy Go tam osobiście spotkać?
 
ks. Marek Dziewiecki
Nie jesteśmy w stanie płynąć żaglówką pod silny wiatr, ale jesteśmy w stanie postępować inaczej niż chcą tego popędy, instynkty, hormony, znajomi czy dominujące ideologie. Wolność jest prawdziwa właśnie dlatego, że nie da się nikogo przymusić do życia w wolności...
 
ks. Tadeusz Hanelt
Raj był przepiękny. Rosły tu wspaniałe drzewa dające smakowite owoce. Płynęły rzeki, które miały wystarczająco dużo wody dla wszystkich istot żyjących. Słońce dawało światło i ciepło. Wokół biegało wiele zwierząt, ale nie były one agresywne ani w stosunku do siebie, ani do ludzi. Drzewa i rośliny dawały wystarczającą ilość pożywienia dla mieszkańców raju...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS