logo
Piątek, 20 lipca 2018 r.
imieniny:
Czesława, Małgorzaty, Seweryny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
7. Rowerowa Pielgrzymka ze Starej Błotnicy
 


7. Rowerowa Pielgrzymka ze Starej Błotnicy dotarła w piątek, 15 lipca do tronu Matki Bożej Jasnogórskiej. Ponad 200 km w ciągu 3 dni pokonało185 pątników na rowerach. Podczas trasy wspierało ich 10 osób w samochodach. Najstarszy pątnik miał ponad 70 lat, najmłodszy 10 lat. 
 
Pielgrzymi wywodzą się z trzech gmin, a każdą w pielgrzymce rowerowej reprezentuje wójt: gmina Stromiec z wójtem Krzysztofem Stykowskim; gmina Radzanów z wójtem Sławomirem Kruślińskim i gmina Stara Błotnica z wójtem Marcinem Kozdrach. 
 
„Jesteśmy sąsiadującymi, zaprzyjaźnionymi gminami i myślę, że takie pielgrzymki są bardzo potrzebne, bo jednoczące ludzi – podkreśla Marcin Kozdrach, wójt Starej Błotnicy - Są małżeństwa, małżeństwa z dziećmi, dziadkowie z wnukami, cale rodziny już pielgrzymują. Cieszymy się, że są chętni, którzy chcą pielgrzymować. U nas z roku na rok pielgrzymów jest więcej”. 
 
„Zaczynaliśmy w 9. osób siedem lat temu, teraz jest 185. Przemieszczamy się grupach do 15 osób, tak mówią przepisy o ruchu drogowym. Jechało nas w tym roku 13 grup – wylicza wójt Starej Błotnicy - Dojechaliśmy bez poważniejszych kłopotów, były delikatne urazy, ale te osoby dalej jechały. Trasę mieliśmy bardzo fajną. Pierwszego dnia pokonaliśmy 72 km, była piękna pogoda, słoneczna, drugiego dnia troszeczkę padało, więc musieliśmy pomodlić się w kościółku i wyjechaliśmy dopiero w południe, i dotarliśmy do Włoszczowej, i dzisiaj - 78 km i jesteśmy już u celu, u Matki Boskiej”. 
 
Pod Szczytem Jasnej Góry na strudzonych pielgrzymów czekał o. Jan Poteralski, który przez 9 lat posługiwał w Starej Błotnicy. 
 
O. Jan Poteralski odprawił Mszę św. dla pielgrzymów w Kaplicy Matki Bożej o godz. 20.00. 
 
„Pielgrzym to wyjątkowy człowiek, pielgrzym to człowiek, który ufa Panu Jezusowi – mówił podczas homilii o. Jan Poteralski – Pielgrzym wychodzi ze swojego domu, ze swojej miejscowości, aby zmierzać do celu. Nie wie, co go spotka po dradze, nie wie, jaka będzie pogoda, nie wie, co się będzie działo, ale pielgrzym poprzez wytrwałość, poprzez wielką odwagę idzie ciągle do przodu. Jesteście tu na Jasnej Górze, pokonaliście różne przeszkody, obawy, lęki, wielu z was może miało trudności, aby odważyć, aby wyruszyć na pielgrzymkę, to już macie za sobą”. 
 
W roku 300-lecia koronacji wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej o. Jan Poteralski prosił pielgrzymów o wypełnienie czterech zadań: umiłowanie Pisma Świętego, umiłowanie niedzielnej Mszy św., umiłowanie krzyża oraz o modlitwę różańcową: „Odkryć ponownie rolę Matki Bożej w moim życiu, życiu rodziny, naszych miast, parafii zwłaszcza poprzez modlitwę różańcową. Matka Boża prosi módlcie się, odmawiajcie Różaniec”. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com 
 
 

ISMCH

___________________
 
 reklama