logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Bogactwa
materiał własny
 


Bogactwa

Pewien multłmilioner powiedział: "Prawdziwie biednym jest tylko ten, kto ma pieniądze ". Tak mi się wydaje, że bogaci mają niewielką szansę zbawienia, gdyż Jezus powiedział o nich straszne słowa: "Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do królestwa Bożego" (Mk 10, 25). Powiem wiec za uczniami Mistrza: "Któż wiec może się zbawić?"

Gdybyśmy dosłownie przyjęli tę literacka przenośnię Jezusa, z pewnością nikt z bogatych by się nie zbawił. Wielbłąd nigdy się nie przeciśnie przez ucho igły. A jednak wielu się zbawi. Porównanie Jezusa o uchu igielnym nie dotyczy igły, ale bramy w murach Jerozolimy, która nazywano "uchem igielnym" ze względu na jej małe rozmiary. Objuczony wielbłąd z dużym trudem przechodził przez nią. Zapewne Jezus nawiązał do tego znanego obrazu, wypowiadając słowa: "Łatwiej jest wielbłądowi..."

Bogactwo zdobyte sprawiedliwą drogą jest darem Bożym. Staje się ono grzechem i przeszkodą do zbawienia, gdy jest dla nas celem i sensem istnienia, gdy łączy się z niesprawiedliwym wyzyskiem, uciskiem i krzywdą drugich, gdy człowiek się do niego przywiązuje nadmiernie, tracąc z oczu Boga. Im większe piękno i potęga rzeczy ziemskich, tym groźniejsze niebezpieczeństwo, iż uniemożliwią nam one spojrzenie na Boga.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
fr. Justyn
Św. Mateusz i św. Łukasz umieścili w swoich Ewangeliach rodowód Jezusa w tym celu, aby wykazać, ze Jezus Chrystus jest Mesjaszem i potomkiem Dawida. Obaj Ewangeliści stwierdzają jednak, że św. Józef był tylko legalnym, a nie naturalnym ojcem Jezusa. Jak wiec możemy Jezusa nazywać potomkiem Dawida? Czy pierwszych chrześcijan to nie raziło?
 
Marian Grabowski

Marta. Patronka nie zapobiegliwych gospodyń, ale patronka wszystkich, którzy naprawdę chcą słuchać Jezusa i którzy dają się Mu w tym poprowadzić. Jezus zwracając się do Marty nie wytyka, nie strofuje, nie poucza. W Jego słowach musi być pokój i łagodność. Co pozwala tak myśleć? Każdy, kto wychowywał dzieci, uczniów – ludzi, którzy go kochają, nie ryzykuje wypowiedzi, na którą odważył się Jezus. 

 
ks. Paweł Borto

Pytanie: „A gdzie był Bóg?”, które pojawia się zwykle po tragicznych wydarzeniach na różnych forach w Internecie, niech będzie inspiracją tejże refleksji. W tym pytaniu bowiem pobrzmiewa echo słów dawnych pokoleń, kryją się także oskarżenia o wiele cięższe. W jakim sensie? To, że nie tylko współcześnie stawiano podobne oskarżenie, pokazują również minione wieki.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS