logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Anna Mularska
Cierpienie - Miłość i Nadzieja
materiał własny
 


 Spaceruję wśród studentów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i rozmawiam z ludźmi na temat cierpienia. Nie rozumiem, dlaczego tak wiele osób boi się tego tematu i uważa go za tabu swojego życia. Jakby uważali, że milczenie może być lekarstwem na zło świata, na ból fizyczny i duchowy. Zauważam jednak - wśród osób, które podejmują trud rozmowy - ogromną różnorodność poglądów. To oczywiste, że każdy z nas inaczej poszukuje sensu cierpienia, które go spotyka. Inaczej patrzy też na bliźnich, którzy podjęli walkę ze swoją niepełnosprawnością czy chorobą, uparcie wierząc w możliwość wygrania tej trudnej bitwy. Czym jednak naprawdę jest cierpienie? Czy kryje się ono wyłącznie za utartymi hasłami takimi jak: ból, smutek, choroba, kalectwo itd? A może to "pocałunek Boga", który w ten sposób uczy nas niezawodnej nadziei i otwiera na Boską Miłość?
 
Nasze ludzkie życie nieodłącznie jest związane z przeżywaniem cierpienia. Dla wielu pozostaje ono wyłącznie trudnym doświadczeniem, od którego trzeba uciekać, by nie przygniotło nas swoim ciężarem. Dla innych jest drabiną, po której wspinamy się w kierunku Boga. Wszyscy jednak zwracają uwagę na ten sam fakt - przyjąć cierpienie można wyłącznie za pomocą Bożej łaski, która uzdalnia nas do rzeczy pozornie niemożliwych. Akademickie Stowarzyszenie Katolickie "Soli Deo" z Warszawy poświęciło cierpieniu kolejny blok tematyczny organizowany w ramach projektu "Poruszyć Niebo i Ziemię". Od naszych gości chcemy uczyć się otwarcia na Chrystusa. Tylko On - Ukrzyżowany Król Miłości i Nadziei - jest w stanie nauczyć nas akceptacji wszystkich trudnych doświadczeń życiowych.
 
Na przestrzeni dziejów ludzie zadawali sobie i Bogu pytania. Poszukiwanie odpowiedzi na najbardziej nurtujące nas problemy zostało niejako wpisane w ludzkie serce. Pytali o wszystko - o życie pozagrobowe, o przeznaczenie, o relację wiary i rozumu itd. Towarzyszyło im też ciągle pytanie o cierpienie - jego sens, konieczność i treść. "Odwieczne pytania, nieznane odpowiedzi" - tak można byłoby streścić przebieg wielowiekowych poszukiwań. Każda bowiem odpowiedź na te pytania wydawała się banalnie prosta, a zarazem śmieszna w swojej naiwności. Taki tytuł nosiło też pierwsze spotkanie marcowego bloku "Poruszyć Niebo i Ziemię". Spotkanie to odbyło się 3 marca br. w Collegium Anatomicum Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ludzie ciągle pragną poszukiwać odpowiedzi na cierpienie, dlatego takie konferencje są bardzo ważne i niezwykle potrzebne. Nie dotyczy to wyłącznie osób starszych czy też chorych przewlekle, ale także młodzieży akademickiej. Zmagają się oni na co dzień ze swoimi problemami, które choć wiele razy mogą wydawać się nam błahe, to jednak stanowią często dla młodego człowieka sytuację nie do pokonania. Obserwują więc ludzi, którzy nauczyli się żyć z nieodłącznym bólem i "duchowym paraliżem", by od nich czerpać pozytywny wzorzec. ASK "Soli Deo" zaprosiło do rozmowy ks. Dariusza Szyszkę - duszpasterza akademickiego z Kościoła św. Anny, związanego z Drogą Neokatechumenalną; dr Kazimierza Szałatę - filozofa i etyka, który doświadczył w życiu cierpienia i śmierci własnej córki oraz Krzysztofa Ziemca - dziennikarza telewizyjnego, który został ciężko poparzony podczas pożaru swego domu.
 
Ten wspólny dla każdego człowieka element życia - cierpienie - połączył nas i sprawił, że spojrzeliśmy na znane nam twarze całkiem inaczej. To sprawiło, że nie znając się wzajemnie, staliśmy się sobie bardzo bliscy. Owo zbliżenie obcych sobie ludzi pogłębiło się na nieformalnym spotkaniu, gdzie przy kawie i ciastku mogliśmy porozmawiać. Wymiana słów to nic... Tu nie liczy się gramatyka ani stylistyka, a nikt nie dba o poprawność wypowiadania się. Ważne jest tylko wspólne szukanie nieznanych odpowiedzi na odwieczne pytania. Patrząc na nich zastanawialiśmy się, gdzie odnaleźli oni sens dźwigania swego krzyża i co sprawiło, że przyjęli go na swoje ramiona. Wsłuchując się w kolejne wypowiadane zdania, pojmowaliśmy na nowo, że tylko miłość i nadzieja może być lekarstwem na ból fizyczny i duchowy. Ze zdziwieniem dziecka zaczęliśmy odkrywać, czym jest ten "niechciany przyjaciel". Szliśmy za naszymi przewodnikami po ciemnych i nieoznaczonych ścieżkach cierpienia, odnajdując w nich coś niezwykle twórczego i zarazem zachwycającego.
 
"Kto nie doznał goryczy ni razu, ten nie dozna słodyczy w niebie" - pisał Adam Mickiewicz w II części "Dziadów". Ta prawda moralna, odnosząca się do ludzi, którzy nigdy nie doświadczyli bolesnego "ukłucia w sercu", jest w części aktualna do dzisiejszego dnia. To cierpienie bowiem odkrywa przed nami słodycz radości i daje błogie uczucie, że możemy na nowo wzbić się do lotu po długim czasie nędznego upadku . Dlatego nie lękajmy się cierpienia i spróbujmy odnaleźć w nim "pocałunek Boga". On uczyni je "bardziej chcianym przyjacielem".
 
Zapraszamy również na kolejne spotkania w ramach marcowego bloku "Cierpienie, Miłości i Nadzieja". Przed nami są jeszcze spotkania:
 
1) "Jak dodać innym skrzydeł?" - siostra Małgorzata Chmielewska, 10 III, godz. 20:00, Kampus Główny Uniwersytetu Warszawskiego, Aula w Starym BUWie.
2) "Pokonać Siebie" - Michał Jedliński, Szymon Kołecki i Jan Mela, środa 11 III, godz. 19:15, Szkoła Główna Handlowa, Aula VII.
3) "W życiu jak w sporcie - trzeba walczyć" - Jacek Olszewski i ks. Maciej Makuła o Agacie Mróz-Olszewskiej + projekcja filmu Lekcja Agaty, czwartek 12 III, godz. 18:30, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ul. Dewajtis 5, Aula im. Jana Pawła II.
4) "Anioły są wśród nas" - koncert charytatywny Grażyny Łapińskiej i Marcina Stycznia, niedziela 15 III, godz. 17:00, Kościół Akademicki Św. Anny na Krakowskim Przedmieściu
5) "Studencie! Podziel się szpikiem!" – akcja informacyjno-rekrutacyjna na rzecz dawstwa szpiku, w trakcie której odbędą się prelekcje z lekarzami, dawcami i biorcami szpiku, projekcja filmu "Lekcja Agaty", quiz z nagrodami, wtorek 17 III, godz. 10:00-15:00, Kampus Główny Uniwersytetu Warszawskiego, hall na parterze dawnego BUWu.
 
Anna Mularska
ASK "Soli Deo"
 
Zobacz także
o. Błażej Strzechmiński OFMCap
Osobiste doświadczenie bólu spowodowane licznymi chorobami i nieustanny kontakt z ludzkim cierpieniem, połączone z rozmyślaniem męki Chrystusa na krzyżu, doprowadziły Ojca Pio do praktycznego wniosku: wybudowania szpitala w San Giovanni Rotondo. Dodatkowym argumentem za realizacją tego przedsięwzięcia był brak miejscowych lekarzy i ośrodków zdrowia w regionie. Tak powstał Dom Ulgi w Cierpieniu, który w tym roku obchodzi swoje 50-lecie...
 
o. Błażej Strzechmiński OFMCap
Magda któregoś dnia po prostu przestała jeść. Sama nie wie dlaczego, może w ramach buntu. Bezradności. A może to był krzyk rozpaczy? Może nie chciała żyć? Stać się niewidzialna? Ma dopiero 16 lat, a już za sobą pobyty w szpitalach. To cud, że w jej domu ktoś jednak zauważył problem. Jej anoreksja, która o mało nie pozbawiła jej życia, stała się swego rodzaju ofiarą...
 
o. Błażej Strzechmiński OFMCap
Dobrze jest nam, gdy czujemy się szczęśliwi, jesteśmy radośni, gdy wszystko nam wychodzi, cały świat widzimy wówczas przez różowe okulary. Gdyby jednak taki stan trwał nieustannie, gdyby nie było żadnych trudności do pokonania - nie rozwinęlibyśmy się. Złoto hartuje się w ogniu, a ludziom Pan daje "błogosławione" kryzysy, aby ich zahartować i umocnić w wierze. Dobrze się o tym pisze, ale trudniej to przeżywać...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS