logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy ją przeprosić?
Autor: Bartek (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-01-11 18:15

Gdy chodziłem do gimnazjum była tam taka dziewczyna, która zachowywała się trochę dziecinnie, przez co niektórzy jej dokuczali. Niestety wśród tych osób byłem również ja, czego żałuję i spowiadałem się z tego. Natomiast od zakończenia gimnazjum praktycznie się już nie widzieliśmy. Spojrzałem pewnego dnia z ciekawości na jej profil na facebooku i ze zdjęć i postów wynika, że jest szczęśliwa z życia i dawno zapomniała o gimnazjum. Mam ją w znajomych i zastanawiam się nad tym, czy ją przeprosić, w sensie napisać do niej, że żałuję tego co zrobiłem itd.? Czy raczej nie ma sensu, bo jeżeli to było dawno, to mogła zapomnieć, ale już sam nie wiem...

 Re: Czy ją przeprosić?
Autor: Franciszka (---.146.194.168.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2018-01-11 19:43

Na pewno warto odezwać się do koleżanki z gimnazjum. Jak długo się nie widzieliście? Myślę, że nie było to tak dawno żeby mogła cię zapomnieć. Możesz napisać do niej. Zaczęłabym jednak od uprzejmego przywitania się i zapytania, co u niej słychać, a nie od przeprosin. Jeśli już wiesz z jej postów i zdjęć, co u niej słychać, to na pewno znajdziesz temat do rozpoczęcia rozmowy. Napisz jej coś miłego, jak cieszysz się tym jej szczęściem. Może spotkacie się w świecie rzeczywistym. Wtedy będzie łatwiej ją przeprosić. Pamiętaj tylko, że to musisz sam wyczuć w rozmowie, czy ona chce wracać do nieprzyjemnych wspomnień. Jeśli z nią nie porozmawiasz, to nie dowiesz się. Zawsze możesz postarać się zrekompensować jej przykrości, które wyrządziłeś, będąc miłym. To jednak powinno być naturalne, bo gdy zaczniesz od przeprosin, ona może tym bardziej obrazić się.

 Re: Czy ją przeprosić?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-01-11 20:58

Gdzieś już czytałam o podobnej sytuacji, bliźniaczej.
W skrócie: trzeba uważać. To nie jest proste. Warto rzecz przemodlić, poprosić o światło, o przygotowanie. Tak się zgrabnie zachować, żeby Twoje przeprosiny (dające Tobie pewien komfort moralny) nie były niechcący kosztem samopoczucia koleżanki. Żeby jej nie zraniły, w tym sensie, że znowu dotkliwie zabolą zapomniane już przykrości. Nie widzę uniwersalnej recepty, jak to zrobić.
To co w postach i zdjęciach na dowolnych facebookach, to przecież tylko publiczna kreacja, niekoniecznie miarodajna. I nie musi nic mówić o wnętrzu człowieka.

 Re: Czy ją przeprosić?
Autor: anonim (---.play-internet.pl)
Data:   2018-01-11 23:46

Na fejsbuku to każdy jest szczęśliwy. Mi dokuczali w szkole i jakby teraz ktoś do mnie napisał TYLKO z przeprosinami to chyba bym wolał żeby w ogóle nie pisał. Natomiast jakby napisałby przy okazji przeprosić, ale głównie po to by pogadać i się zaprzyjaźnić to bym się cieszył.

 Re: Czy ją przeprosić?
Autor: Ktoś (217.224.105.---)
Data:   2018-01-12 01:54

Przeproś ją. Kiedyś i mnie podobnie skrzywdzono. Minęło 30 lat, ja nadal pamiętam.

 Re: Czy ją przeprosić?
Autor: MM (---.play-internet.pl)
Data:   2018-01-12 07:08

Myślę podobnie jak anonim. Przeprosiny mają sens przy nawiązanej relacji. Inaczej są tylko załatwieniem Twoich spraw i przedmiotowym podejściem do drugiej osoby, żeby sobie ulżyć. Facebook raczej ułatwia nawiązywanie relacji, więc dodaj koleżankę do znajomych, polub czasem posta i napisz miły komentarz. Jesteś w stanie publicznie przyznać się do tej znajomości? Uważam, że takie nawiązanie relacji jest już częściowymi przeprosinami i naprawieniem tego co się stało. Będzie okazja pogadać o starych czasach, to może będzie i okazja do przeprosin. Nie chciałabym dostać przeprosin za coś czego mogę nie pamiętać od kogoś kogo mogę nie kojarzyć.

 Re: Czy ją przeprosić?
Autor: Robson (---.static.chello.pl)
Data:   2018-01-12 12:12

Tak jak @anonim napisał: niektórzy z wielkim wysiłkiem muszą pozbywać się podobnych traum i nawet naszczersze przeprosiny mogą tylko przywołać bolesne wspomnienia.

Zadośćuczynić możesz również ofiarowując modlitwę i post w jej intencji: tak jest bezpiecznie i na pewno nie zaszkodzi.

R.

 Re: Czy ją przeprosić?
Autor: Aniolek (---.bb.sky.com)
Data:   2018-01-15 07:18

Czasami takie przeprosiny po latach tylko przywolaja bolesne wspomnienia. Tym bardziej jesli czlowiek w jakis sposob poradzil sobie z ta sytuacja. Ale na pewno milym bedzie jesli po prostu napiszesz i nawiazesz jakis kontakt, zapytasz co u niej slychac, moze nawet jakies spotkanie. Wtedy latwiej bedzie ocenic jak sie kolezanka czuje. To dosyc delikatny temat. Sa przypadki gdzie takie przeprosiny po latach pomagaly danej osobie ale latwo tez mozna kogos ponownie zranic gdy myslami wroci do tamtych chwil. Pozdrawiam.

 Re: Czy ją przeprosić?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2018-01-15 13:10

Moim zdaniem dobrze przeprosić za przykrości, które jej uczyniłeś, i dać jej znać, że teraz dotarło do Ciebie, że nie powinno było to mieć miejsca. Możliwe, że znajoma nie pamięta wszystkich osób, które ją nękały, ale pewnie pamięta sytuację i Twój krok może pomóc jej zrozumieć, że Ci przykrzy ludzie ze szkoły ewoluują, zmieniają się, dojrzewają, i stają się bardziej porządni. Jeszcze nie spotkałam nikogo, kto nie byłby zadowolony z tego, że został przeproszony za wyrządzone zło.

 Re: Czy ją przeprosić?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-01-15 14:56

Bartku, i jeszcze coś: przeprosiny (jeżeli się na nie zdecydujesz) muszą być bezinteresowne. Nie licz na nic. Trzeba z góry zgodzić się na to, że przeproszona osoba nie musi mieć ochoty na utrzymywanie z Tobą kontaktu, na pogłębianie go. Jest wolna, nie musi - i tu nie działa z automatu żadne "przecież przeprosiłem".

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: