logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy ślub cywilny to grzech?
Autor: Tomasz (---.cable.dynamic.surfer.at)
Data:   2018-01-15 15:28

Zanim dostanę standardową odpowiedź, że życie w związku niesakramentalnym to grzech ciężki, uściślę pytanie - czy sam akt formalno-prawny zawarcia związku cywilnego w Urzędzie Stanu Cywilnego jest sam w sobie grzechem, czy też grzechem jest dopiero sytuacja pozostawiania z kimś w związku niesakramentalnym (więc konkubinacie w rozumieniu Kościoła katolickiego), wspólne zamieszkiwanie i pożycie.

Pytanie jest zasadne, bo może się zdarzyć sytuacja, kiedy para musi się wstrzymać ze ślubem kościelnym z różnych przyczyn, niekoniecznie zależnych od nich (brak środków na ślub i wesele, problemy organizacyjne, niedawna śmierć osoby bliskiej), a z drugiej strony potrzebują związku małżeńskiego w celach formalno-prawnych (kwestie podatkowe, finansowe, ubezpieczeniowe czy zwiększenie zdolności kredytowej w celu zawarcia umowy z developperem na budowę domu). Przy czym zawarcie ślubu cywilnego nie wiążę się ze wspólnym zamieszkaniem i pożyciem (czyli w praktyce nic w stosunku do okresu narzeczeństwa się nie zmienia).

 Re: Czy ślub cywilny to grzech?
Autor: wyszywaczekwredny (---.net.pulawy.pl)
Data:   2018-01-15 17:00

Za moich czasów brało się cywilny i pół roku przed kościelnym, konkordatu nie było, ale między cywilnym a kościelnym nie mieszkało się razem ani się razem nie spało. I wtedy to nie jest grzech.

 Re: Czy ślub cywilny to grzech?
Autor: Kitty (---.play-internet.pl)
Data:   2018-01-15 21:41

Podpisanie papierów nie jest grzechem. Grzechem jest żyć, jak małżeństwo, nie będąc małżeństwem sakramentalnym.
Dodam tu jeszcze, że brak środków finansowych nie jest żadnym usprawiedliwieniem, ponieważ zawarcie sakramentu małżeństwa nic nie kosztuje. Można taki zawrzeć nawet po normalnej Mszy Świętej, po wcześniejszym ustaleniu. Nie ma imprezy - nie ma kosztów. Impreza nie stwierdza o ważności małżeństwa, tu kłania się kwestia priorytetów.

 Re: Czy ślub cywilny to grzech?
Autor: Tomasz (---.cable.dynamic.surfer.at)
Data:   2018-01-15 22:23

Kitty,

Wcale nie są rzadkie przypadki, kiedy to nie państwo młodzi chcą wystawnego wesela, ale nalega na nie rodzina. Mnie jednak tutaj bardziej chodziło o takie sytuacje, jak np. ciężka i długotrwała choroba osoby bliskiej (rodzica czy rodzeństwa), bez której udziału trudno sobie wyobrazić ślub (trudno, żeby panna młoda chciała, by ją prowadził do ołtarza ktokolwiek, skoro żyje jej ojciec, tylko leży w szpitalu, walcząc z nowotworem).

 Re: Czy ślub cywilny to grzech?
Autor: Kitty (---.play-internet.pl)
Data:   2018-01-16 09:59

W tych przypadkach to chyba młodzi decydują o zawarciu małżeństwa i warto uzasadnić, że to sakrament spełnia kluczową rolę, a nie impreza. Pół biedy, kiedy narzeczeni nie żyją ze sobą. Częściej spotykam przypadki, że mieszkają razem i ślub się odwleka, bo nie ma pieniędzy, lub innych spełnionych - najczęściej bezcelowych wobec Boga - warunków. A wtedy już, dzięki takiemu podejściu narzeczonych lub rodziny - narzeczeni trwają w grzechu i to narzeczeni odpowiadają za to przed Panem Bogiem, a nie rodzina. Właśnie taką sytuację mam na myśli, kiedy impreza jest ważniejsza od Pana Boga.
Jeśli Państwo nie żyją ze sobą, a ślub cywilny jest związany tylko z formalnościami - nie ma co mówić o grzechu :)

 Re: Czy ślub cywilny to grzech?
Autor: orelka (---.merinet.pl)
Data:   2018-01-16 11:35

Trochę może nie na temat - bo nie o to pytał Tomasz, ale zawsze kiedy słyszę o odkładaniu ślubu ze względu na śmierć osoby bliskiej, czy czyjąś chorobę, to zastanawiam sie, czy tylko mnie przychodzi wtedy na myśl, że śmierć czy ciężka choroba są takim znakiem, że nie znamy dnia ani godziny i dlatego NIE WARTO odkładać ślubu, bo może się okazać, że następną przyczyną odkładania będzie śmierć lub choroba któregoś z narzeczonych...

A z zupełnie praktycznych kwestii - nie brałabym kredytu z osobą, która odkłada wzięcie ślubu kościelnego ze względu na brak środków na wesele, które musi się odbyć, bo rodzina nalega.

 Re: Czy ślub cywilny to grzech?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-01-16 17:32

Tomasz, taka dygresja w nawiązaniu do Twojego pytania: (klik). Proponuje posłuchać od 1:04:15 do 1:08:10
Pozornie bez związku z Twoim pytaniem. Warto się jednak zastanowić czy złożenie "uroczystego oświadczenia" bo tak brzmi formuła zawierania związku cywilnego, nie otworzy jednak jakiejś furtki by usprawiedliwić pokusy do wkraczania w grzech.

 Re: Czy ślub cywilny to grzech?
Autor: 3393 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-01-16 21:00

Proponuję zapytać spowiednika :)
W końcu jak mówi klasyk: od tego oni są! od tego są oni!

 Re: Czy ślub cywilny to grzech?
Autor: W (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-01-16 21:54

1. Nie czujesz w tym pewnego oszustwa?
2. Grzech nie dotyczy tylko VI przykazania.
3. A jeśli do ślubu kościelnego nie dojdzie?

 Re: Czy ślub cywilny to grzech?
Autor: Ania (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-01-17 11:58

Brak środków na ślub i wesele, problemy organizacyjne, niedawna śmierć osoby bliskiej - to nie są przeszkody do zawarcia sakramentu małżeństwa. Wesele to nie to samo co sakrament.

 Re: Czy ślub cywilny to grzech?
Autor: boni (---.play-internet.pl)
Data:   2018-01-17 15:56

Ludzie, jak można brać ślub tylko po to żeby zwiększać zdolność kredytową? Celem małżeństwa naprawdę nie jest zadłużenie. Piękne plany, marzenia o domu - za cudze pieniądze, których nawet nie jest się w stanie pożyczyć (bo nikt nie wierzy, ze będzie z czego oddać). Myślmy, pracujmy, planujmy - z głową. Jak kogoś nie stać na ślub to jakim cudem stać na dom?

 Re: Czy ślub cywilny to grzech?
Autor: MM (---.play-internet.pl)
Data:   2018-01-18 09:05

Dla mnie to życie w obłudzie. Jedną nogą już małżeństwo dla tego świata, ale jeszcze nie jedność przed Bogiem. Trudno mi wyobrazić sobie taką sytuację, w której osoba stawiająca Boga na pierwszym miejscu mogłaby podjąć taką decyzję. Kwestie formalno-prawne nie powinny być ważniejsze niż przysięga przed Bogiem. Ludzie naprawdę potrafią sami komplikować sobie życie zamiast iść prostą drogą.
Poza tym fakt, że katolicy mają tylko ślub cywilny może budzić zgorszenie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: