logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Sakramenty przedsoborowych.
Autor: PR (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2018-01-05 14:34

Szczęść Boże,
Mam pytanie z nieco wyższej półki. Jak to jest ze święceniami kapłańskimi i sakrą biskupią u lefebrystów i sedewakantystów, ale także u mariawitów, polskokatolików i starokatolików? Czy odprawiają oni ważne Msze, czy należy ich traktować jak protestantów? Czy mają prawdziwe sakramenty?

 Re: Sakramenty przedsoborowych.
Autor: ??? (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2018-01-10 21:53

Odpowiem na Twoje pytanie pod warunkiem, że ty mi wpierw odpowiesz na moje:
Czy jeżeli w Kapsztadzie jest teraz godzina piętnasta, to to jest ta sama piętnasta co w Hongkongu, Bombaju, Moskwie, Londynie i w Meksyku, czy inna?
Mam też kolejne pytanie: Co to znaczy sakramenty przedsoborowych? Chodzi o Sobór w Trydencie, na Lateranie, czy w Efezie?
I jeszcze więcej pytań: Jak wysoko jest umieszczona półka na której znajdują się Twoje pytania? Pytam, bo być może tak wysoko że nie sięgniemy?
I jeszcze jedno: Jak przebiega Twoja linia podziału pomiędzy protestantami i resztą? Pytam z ciekawości, bo oficjalnie mamy tak z pięćdziesiąt tysięcy protestanckich wyznań, a Twój podział wyraźnie różni się od ogólnie przyjętych. Stąd by wiedzieć o czym mówisz trzeba by spróbować zrozumieć wpierw Twoje kryteria podziału.

 Re: Sakramenty przedsoborowych.
Autor: PR (---.ip-point.pl)
Data:   2018-01-11 23:29

Protestanci (luteranie, kalwini, metodyści, anglikanie i ci inni) o ile wiem nie mają sakramentów poza chrztem. Mariawici i polskokatolicy nie wyodrębnili się z żadnego z wyznań protestanckich, więc nie są do nich zaliczani.
Chodzi o sobór w Trydencie (niefortunny skrót myślowy - napisałem jasno w komentarzu o lefebrystach i o sedewakantystach). Pierwsze pytanie nie ma związku z tematem. Półka - metafora, chodziło mi o to, że chodzi o kwestię teoretyczną, niezwiązaną ze sprawami codziennymi. Pytam, bo nigdzie nie znalazłem jasnego postawienia sprawy ich sakramentów. Proszę Cię uprzejmie o darowanie sobie tych kąśliwych uwag.

 Re: Sakramenty przedsoborowych.
Autor: PR (---.ip-point.pl)
Data:   2018-01-12 00:12

Nie w Trydencie, a w Watykański II. Pisałem spontanicznie i wyszło jak wyszło. A jak chcesz odpowiedź na pierwsze pytanie - to ta sama piętnasta i nie ta sama jednocześnie. Ta sama bo jest piętnastą, nie ta sama bo wypada w innym czasie. Z dwóch dtron trzeba na to spojrzeć. Ale to off-top. Ale może się przyda w wyjaśnieniu problemu.

 Re: Sakramenty przedsoborowych.
Autor: etnaa (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2018-01-12 23:44

Co by nine myśleć o lefebrystach i sedewakantystach to przyrównanie ich do protestantów jest zdumiewające. Tak jakby zapytać czy śledzia i szprotkę można traktować tak jak pozostałe ptaki?

 Re: Sakramenty przedsoborowych.
Autor: PR (---.ip-point.pl)
Data:   2018-01-13 00:13

Wiem, chodziło mi o to, że protestanci nie mają sakramentów poza chrztem. Protestanci a lefebryści i sedewakantyści to dwie zupełnie różne sprawy nie mające żadnych ze sobą związków. Lefebryści z tego co się dowiedziałem mają sakramenty, ale jak z resztą? A co do mariawitów to tam jest kapłaństwo kobiet więc tym bardziej wątpię w ich ważność. Ale niech ktoś jasno odpowie.

 Re: Sakramenty przedsoborowych.
Autor: Staszek (31.42.29.---)
Data:   2018-01-14 14:01

Cytuję:
"Od dłuższego czasu Kościół Katolicki wysyła sygnały o chęci podjęcia współpracy do Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Tzw. lefebryści nie uznają niektórych decyzji Soboru Watykańskiego II. W ostatnim czasie to kolejne ustępstwo wobec tych braci którzy nie zgodzili się z reformą liturgiczną.

Kongregacji Nauki Wiary i Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” zaproponowała, aby biskupi mogli udzielać zezwolenia na celebrowanie małżeństw wiernym uczestniczącym w duszpasterstwie prowadzonym przez Bractwo. Papież poparł ten postulat. Wcześniej Franciszek udzielił wszystkim kapłanom-lefebrystom władzę sprawowania sakramentu pokuty, aby zapewnić ważność udzielanego rozgrzeszenia. Umożliwia to także uspokojenie sumienia penitentom przyjmujących od nich pokutę.

 Re: Sakramenty przedsoborowych.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-01-14 17:53

Do Staszka: Myślę, że kiedy się coś cytuje, to należy podawać autora, źródło oraz datę publikacji tekstu. To nie są nieważne informacje. Bez tych danych cytat (albo i niecytat?) jest bez wartości.
No i zaznaczać początek oraz koniec cytatu.

 Re: Sakramenty przedsoborowych.
Autor: Staszek (31.42.29.---)
Data:   2018-01-14 18:48

To cytat z 'Małego Dziennika. Na Kontrze'

"Małgorzata i Tomasz Terlikowscy założyli nowy portal internetowy. "Mały Dziennik. Na Kontrze" ma być miejscem, gdzie będą oni mogli opisywać rzeczywistość "z punktu widzenia konserwatywnego i chrześcijańskiego"

Sprawdzenie pochodzenia cytatu na Goglach chyba nie sprawia problemu.
Pozdrawiam

 Re: Sakramenty przedsoborowych.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-01-14 19:48

Co do problemu - niekoniecznie, Staszku,
nie należy zakładać, że, jak piszesz, "sprawdzenie pochodzenia cytatu na Goglach nie sprawia problemu", ponieważ:
a) świat tekstów nie kończy się w internecie, można cytować z rzeczy nie umieszczonych w necie (a są takie, świat na necie się nie kończy, na szczęście);
b) nawet teksty w internecie, w którym ponoć nic nie ginie, niekiedy znikają albo są aktualizowane i do starej wersji trudno lub nie można dotrzeć (mam przykre doświadczenia tej kwestii);
c) podawanie źródeł jest, chcemy czy nie, kwestią kultury i warsztatu, a w rezultacie: wiarygodności piszącego (ewentualne domyślne: sprawdź sobie sam - jest, widzisz, mało eleganckie).
Też pozdrawiam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: