logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak sie modlić?
Autor: Ola (---.centertel.pl)
Data:   2018-07-08 12:10

Jak sie modlić?

 Re: Jak sie modlić?
Autor: Stanisław Biel SJ (---.nyc.res.rr.com)
Data:   2018-07-08 12:30

"Gdy Jezus przebywał w jakimś miejscu na modlitwie i skończył ją, rzekł jeden z uczniów do Niego: Panie, naucz nas się modlić, jak i Jan nauczył swoich uczniów. On rzekł do nich: Kiedy się modlicie, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto nam zawinił; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie.

Dalej mówił do nich: Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: Przyjacielu, użycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przyszedł do mnie z drogi, a nie mam, co mu podać. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci leżą ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie. Mówię wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje. Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą.

Jeżeli którego z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec z nieba da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą."

Łk 11, 1-13

Sposób modlitwy Jezusa zadziwił uczniów. Wzbudził w nich "świętą zazdrość" i pragnienie naśladowania. Po modlitwie Jezusa, jeden z uczniów prosi: Panie, naucz nas modlić się (Łk 11, 1). W odpowiedzi Jezus przekazał uczniom modlitwę, powtarzaną odtąd codziennie na całym świecie: "Ojcze nasz".

Modlitwa rozpoczyna się słowem: "Abba", "Ojcze". Słowo to w czasach Jezusa używały dzieci w stosunku do ziemskich ojców, nikt natomiast nie ośmieliłby się zwrócić w ten sposób do Boga. Jezus poprzez ten zwrot wprowadza nas w intymną więź, jaka łączy Go z Ojcem. Odtąd w taki sposób będą mogli zwracać się do Boga wszyscy uczniowie Jezusa. Bóg i Ojciec Jezusa Chrystusa jest również naszym Bogiem i Ojcem (J 20, 17).

Wezwanie "Ojcze nasz" uświadamia nam zależność, jaka istnieje między nami a Bogiem. Bóg jest naszym Ojcem; my jako dzieci wszystko zawdzięczamy Jemu. Stąd wezwanie "Ojcze" powinno wyrażać wdzięczność, jaka rodzi się w nas - synach dobrego Ojca. Ta wdzięczność prowadzi do pragnienia i działania, by imię Boga Ojca było uznawane przez wszystkich, a Jego panowanie, królestwo rozszerzało się w świecie i w naszych sercach. Dlatego prosimy: niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo!

W modlitwie "Ojcze nasz" Jezus zachęca również do prośby. Powie dalej: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam (Łk 11, 9). Bóg Ojciec dobrze zna nasze potrzeby, a jednak Jezus nalega, by prosić. Prosząc, uświadamiamy sobie nasze pragnienia, potrzeby, naszą zależność od Boga i stajemy się bardziej pokorni. Jesteśmy wtedy jak dzieci, które ufają swoim rodzicom i potrafią w naturalny sposób prosić i przyjmować dary.

Jezus zachęca do prośby o trzy fundamentalne dary: codzienny chleb, przebaczenie i Bożą opiekę. Pierwszy dar - codzienny chleb daje energię, siłę do życia i umacnia do podejmowania codziennego trudu. Codziennym duchowym chlebem jest również Eucharystia, Chleb życia, sam Jezus. Tych darów nie da się zmagazynować na dłuższy czas. Każdego dnia potrzebujemy chleba materialnego i duchowego.

Drugim darem jest przebaczenie grzechów, uchybień, błędów. Dar chleba jest znakiem pojednania. Obecność w naszym życiu Jezusa - Chleba życia - daje siłę, by prosić o Boże przebaczenie i przebaczać innym. Nie można w życiu stosować dwóch miar - jednej dla siebie, drugiej - dla naszych bliźnich. Prosząc Boga o miłosierdzie, powinniśmy sami być miłosierni wobec naszych bliźnich.
Trzecim darem jest Boża Opatrzność, opieka i pomoc przed pokusami. Jesteśmy codziennie narażeni na pokusy. I doświadczenie wskazuje, że łatwo im się poddajemy. Dlatego potrzebujemy codziennego wsparcia, umocnienia, pomocy, by podejmować codzienne walki i zmagania.

Jakie jest moje doświadczenie Boga jako Dobrego Ojca? Czy na modlitwie czuję się jak dziecko w ramionach Dobrego Ojca? Czy troszczę się o Bożą chwałę i Jego Królestwo? Czy potrafię prosić? Kogo i o co jest mi najtrudniej prosić? O co powinienem dziś prosić? Jakiego daru najbardziej potrzebuję? O który dar najmniej proszę?

 Re: Jak sie modlić?
Autor: Katechizm KK (---.nyc.res.rr.com)
Data:   2018-07-08 12:49

Czym jest modlitwa? (klik).

Kraków, Szkoła Modlitwy Słowem Bożym: (klik).

 Re: Jak sie modlić?
Autor: Ola (---.centertel.pl)
Data:   2018-07-08 13:33

A jeśli chodzi o Litanie do Wszystkich Świętych dodaje sie 'módl sie za nami' tak jak w Loretańskiej? Czy mówi sie tak jak pisze wszystko?

--------

Tak jak jest napisane.
moderator

 Re: Jak sie modlić?
Autor: B. (---.184.133.124.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2018-07-10 03:45

"Jak sie modlić?"

Klasyczna modlitwa codzienna poranna, to "Ojcze nasz", "Zdrowaś Maryjo", "Wierzę w Boga", Dziesięć Przykazań Bożych i "Aniele Boży stróżu mój".

Możesz kupić książeczkę do nabożeństwa, np. taką jak dla dzieci pierwszokomunijnych, tam są podstawowe modlitwy. Możesz kupić np. tu:
https://www.pallottinum.pl/index.php?c=58&p=1015
W internecie modlitwy są np. tu:
http://adonai.pl/modlitwy/
Po modlitwie "Ojcze nasz" (...) powiedz "przepraszam Boże za (...), dziękuję za (...) i proszę o (...).

Nie zapomnij o chociaż krótkiej modlitwie wieczornej Ojcze nasz (…).

Podczas modlitwy zwracasz serce do Boga, aby nie tylko wargami się modlić.

Może posłuchaj katolickiego radia? Dużo modlitw jest w Radiu Maryja, już od godz. 6 rano. Jest poranny pacież, jest 10 Przykazań, są Godzinki, różaniec, w południe Anioł Pański i inne modlitwy (oprócz tego wiele innych audycji).

Niech Pan Bóg Cię wspiera w dobrych pragnieniach i w ich realizacji.

Pozdrawiam serdecznie.

 Re: Jak sie modlić?
Autor: Aleksandra (---.centertel.pl)
Data:   2018-07-13 21:22

Słucham mszy świętej w telewizji na Trwam. Czasami modle sie razem ze wszystkimi, mam modlitewnik. Czy modlitwa z modlitewnika jest odpowiednia? Bardzo pragnę sie modlić. Kiedyś robiłam to rzadko, teraz modle sie często i staram sie zmienić na lepsze

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: