logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego bez sakramentu małżeństwa nie mogę do Komunii?
Autor: Waldemar (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-07-09 08:57

Czy to, iż nie przyjąłem Sakramentu Małżeństwa - uniemożliwia mi przystąpienie do spowiedzi i Komunii Świętej? Jestem żonaty od 33 lata. Mam tylko ślub cywilny. Jesteśmy szczęśliwym małżeństwem. Jestem ochrzczony. Byłem u Komunii Świętej i u Bierzmowania. Chodzę do kościoła. Mam dwójkę dzieci - ochrzczonych, które były u Komunii Świętej i u Bierzmowania. Czy trzeba przyjąć wszystkie Sakramenty aby przystępować do Komunii Świętej? Ja nie przyjąłem Sakramentu Małżeństwa ale i nie przyjąłem Sakramentu Kapłaństwa.
Z kolei - osoba duchowna - nie przyjęła Sakramentu Małżeństwa. Jak należałoby na to spojrzeć? Czy mogę udać się do spowiedzi i przyjąć Komunię Święta. A tak nawiasem rzecz ujmując - coraz więcej jest osób rozwiedzionych (a otrzymały Sakrament Małżeństwa) czy one również mają zamknięta drogę do Boga?

 Re: Dlaczego bez sakramentu małżeństwa nie mogę do Komunii?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-07-09 13:27

Waldemar, jesteś "praktykującym" katolikiem. Cudzysłów zamierzony. Od 33 lat trwasz w grzechu ciężkim pozostając w związku cywilnym. Związek cywilny ma konsekwencje w prawie cywilnym, ale dla Boga i Kościoła jesteś stanu wolnego i łamiesz VI przykazanie - nie cudzołóż.

Sakramenty przyjmujemy według powołania. Osoba duchowna jest poślubiona na wyłączność Panu Bogu. Ty podjąłeś powołanie do małżeństwa i by pozostać w pełnej jedności z Kościołem katolickim powinniście z żoną przyjąć Sakrament Malżeństwa.

"Czy mogę udać się do spowiedzi i przyjąć Komunię Święta."
Jak najbardziej możesz przystąpić do spowiedzi i wypelniajac wszystkie warunki WAŻNEGO Sakramentu Pokuty i Pojednania możesz przyjąć Komunię Świętą.

A co to oznacza?
Robisz bardzo dokladny rachunek sumienia z całego życia. Niech ten rachunek sumienia będzie modlitwą pragnienia by w pełni pojednać się z Bogiem. Żałuj za wieloletni grzech cudzołóstwa (odnośnie Twojego pytania). Postanów poprawę poprzez decyzję o zawarciu małżeństwa sakramentalnego, a do tego czasu pozostań w białym związku. Wyjaw przed Bogiem grzechy i wysłuchaj nauki kapłana, który mocą Ducha Świętego wskaże Ci właściwą drogę. Bez spełnienia tych warunków, samo wyznanie grzechów choć z duchowej strony wskazane, nie daje możliwości przyjęcia Komunii Świętej.
Co do istoty Sakramentu Małżeństwa odsyłam do:
http://mateusz.pl/rodzina/as-malzenstwo.htm

Osoby rozwiedzione, o ile nie wchodzą w związek cudzołożny mogą przyjmować Komunię Świętą, tak jak każdy wierny, będąc w stanie łaski uświęcającej.

Przystąpiłeś do Sakramentu Bierzmowania - to sakrament dojarzalości chrześcijańskiej opartej na poznawaniu i pogłębianu wiary. Coś to poznawanie kiepsko wygląda.

 Re: Dlaczego bez sakramentu małżeństwa nie mogę do Komunii?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2018-07-09 18:38

Powodem opisanego problemu jest brak zrozumienia istoty sakramentu małżeństwa i jego następstw. Odwołam się do konkretnych fragmentów posta, aby pokazać, w czym rzecz:

"Czy to, iż nie przyjąłem Sakramentu Małżeństwa - uniemożliwia mi przystąpienie do spowiedzi i Komunii Świętej"?
Owszem, ponieważ życie dwojga chrześcijan bez sakramentalnego małżeństwa jest trwaniem w grzechu, przy jednoczesnym okazywaniu braku chęci poprawy. Z tego powodu nie jest możliwe korzystanie z sakramentów.

"Mam tylko ślub cywilny. Jesteśmy szczęśliwym małżeństwem".
Problem właśnie w tym, że małżeństwem sakramentalnym nie jesteście. Jesteście dwojgiem ludzi, którzy dopełnili formalności cywilnoprawnych we właściwym USC. Te formalności, owszem, są istotne dla dalszego wspólnego życia, ale NIE zastąpią sakramentu małżeństwa we wspólnocie Kościoła i z tego powodu samo stosowanie nazwy "ślub" w odniesieniu do nich jest niczym więcej, jak utartym nieporozumieniem w oczach większości ludzi deklarujących się jako wierzący.

"Mam dwójkę dzieci - ochrzczonych, które były u Komunii Świętej i u Bierzmowania".
To bardzo dobrze, że dbacie o wzrastanie dzieci w wierze. Tylko - czy naprawdę do niczego Was to nie skłania? Konkretnie do stania się małżonkami wobec Boga? Przecież nic nie stoi chyba na przeszkodzie ku temu. Niektóre pary, jeszcze przed ślubem, zwlekają z jego zawarciem, między innymi zadając sobie pytania o to, czy zdołają wspólnie wychować dzieci. Wam - jak widać - idzie to świetnie, więc dlaczego nie zrobić im prezentu w postaci ślubu rodziców? Nie musi on być wystawny, nie musicie po nim organizować hucznego wesela. Oprawa nie jest najważniejsza.

"Czy mogę udać się do spowiedzi i przyjąć Komunię Święta"?
Jeśli zostaniesz sakramentalnym mężem matki swoich dzieci, to jak najbardziej.

"A tak nawiasem rzecz ujmując - coraz więcej jest osób rozwiedzionych (a otrzymały Sakrament Małżeństwa) czy one również mają zamknięta drogę do Boga"?
Zależy to od tego, czy żyją w powtórnych związkach cywilnych. I tak też nawiasem - o nich jednak tutaj nie rozmawiamy.

 Re: Dlaczego bez sakramentu małżeństwa nie mogę do Komunii?
Autor: andrzej (78.10.209.---)
Data:   2018-07-09 19:42

Drogi Waldemarze wyjaśnijmy sobie ciąg zdarzeń.
Jeśli nie przyjąłeś Sakramentu Małżeństwa to ta kobieta z którą masz ślub cywilny nie jest twoją żoną wobec Boga. To znaczy jest żoną w sensie prawa cywilnego, nie jest zaś w sensie prawa kanonicznego. Dla Kościoła katolickiego jesteś kawalerem. Masz więc dwójkę dzieci poczętych z cudzołóstwa czyli z kobietą, która nie jest twoją żoną. Cudzołóstwo jest grzechem ciężkim. Aby spełnić dwa z pięciu warunków Sakramentu Pokuty musisz żałować za grzechy oraz musi nastąpić mocne postanowienie poprawy. Więc pytanie czy żałujesz że obraziłeś Boga współżyjąc z kobietą, którą uważałeś za swoją żonę a która de facto nią nie jest? Czy zamierzasz zaniechać żyć jak mąż z żoną z tą kobietą, która twoją żoną nie jest ale jest matką twoich dzieci?
Jeśli na te pytania odpowiedź jest twierdząca i zamierzasz czynami potwierdzić tą deklarację masz szansę podczas przystępowania do Sakramentu Pokuty (spowiedzi) otrzymać rozgrzeszenie. Rozgrzeszenie jest warunkiem zmazania grzechu ciężkiego jakim jest cudzołóstwo jak i innych grzechów ciężkich których pewnie się uzbierało przez 33 lata. A dopiero w stanie łaski uświęcającej masz prawo przystąpić do Sakramentu Eucharystii (Komunii świętej).
Dla wyjaśnienia nikt nie mówi, że nie możesz przystąpić do spowiedzi - możesz, ale kapłan bez spełnienia przez ciebie 5 warunków spowiedzi nie może udzielić rozgrzeszenia. Chodzenie do kościoła i chrzest dzieci nie ma tu większego znaczenia. Choć w czasie chrztu zobowiązywaliście się do katolickiego wychowania swoich dzieci. Jak to w praktyce wygląda - odpowiedzcie sobie sami.

 Re: Dlaczego bez sakramentu małżeństwa nie mogę do Komunii?
Autor: A2 (---.dynamic-ra-02.vectranet.pl)
Data:   2018-07-09 22:57

V - Nie cudzołóż.

"Kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej"
1 Kor 11,27.

Tylko i aż dlatego.

 Re: Dlaczego bez sakramentu małżeństwa nie mogę do Komunii?
Autor: ??? (---.dab.02.net)
Data:   2018-07-11 14:27

Bycie członkiem Kościoła katolickiego jest całkowicie dobrowolne. O ile mi wiadomo nikt nie zmusza do wstąpienia do Kościoła chodząc z pistoletem po domach. Oczywiście mogę jeździć samochodem po drogach bez prawa jazdy - ale z wszystkimi tego konsekwencjami. (Nikt do tego nie zmusza, są pociągi autobusy i taksówki np. możesz przystępowac do Komunii, tak samo jak możesz jeździć bez jazdy). Ale jesteś dorosły, skoro od 33 lat żyjesz z kobietą. Więc poniesiesz konsekwencje osoby dorosłej. Tak na marginesie - nie przeszkadzało ci przez 33 lata że nie przystępujesz do Komunii, a teraz zaczęło? I co ma do tego sytuacja księży czy rozwodnikow, bo nie widzę związku? Chcesz się rozwiesc czy zostać księdzem?

 Re: Dlaczego bez sakramentu małżeństwa nie mogę do Komunii?
Autor: Iwona (---.centertel.pl)
Data:   2018-07-11 21:36

Jakoś nie moge tego pojąć, że człowiek dorosły, chodzący do kościoła, bierzmowany, nie wie takich rzeczy. Na litość Boską, tego uczą do bierzmowania. Tego uczą w kościele. To podstawowe rzeczy, które bierzmowany człowiek powinien wiedzieć.

 Re: Dlaczego bez sakramentu małżeństwa nie mogę do Komunii?
Autor: Marek_Piotrowski (---.global.tygrys.net)
Data:   2018-07-13 10:05

Po prostu, Przyjacielu, żyjesz w stanie grzechu ciężkiego, uprawiając seks pozamałżeński.
Nie jest też prawdą, że nie możesz przystąpić do spowiedzi - gorąco Cię do tego namawiam. Ale otrzymanie rozgrzeszenia jest warunkowane szczerą chęcią nie grzeszenia w przyszłości - czyli porzucenia grzesznego współżycia.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: