logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Edward Osiecki SVD
Historia Kościoła katolickiego w Wietnamie
materiał własny
 


Historia Kościoła katolickiego w Wietnamie
 
Początki ewangelizacji Wietnamu sięgają pierwszych lat XVI wieku. Za panowania władcy Wietnamu Le Trang Ton został wydany w 1533 roku dekret królewski, zakazujący głoszenia wiary chrześcijańskiej. Dekret wspomina po imieniu pewnego Europejczyka imieniem Ignatius, który m. in. głosił Ewangelię w Nam Đinh. Przypuszczalnie Ignatius był duchownym. Dekret wydany w 1533 roku jest pośrednim świadectwem, że Ewangelię Chrystusa głoszono na ziemi wietnamskiej już wcześniej.
 
Kościół katolicki swe początki w Wietnamie zawdzięcza europejskim misjonarzom. Od 1550 roku w środkowym Wietnamie, prowincji Ha Tien, angażowali się misjonarze z zakonu dominikanów. Grupa misjonarzy franciszkanów przybyła w 1583 roku z Filipin, aby głosić Ewangelię w północnej części Wietnamu. Praca ewangelizacyjna wzmogła się dzięki obecności jezuitów, którzy przybyli do Wietnamu w 1615 roku Jezuici przybyli do Cua Hang w prowincji Quang Nam. Wśród misjonarzy był również Polak o. Michał Boym SJ, który dotarł do Tonkinu w drodze do Chin i spędził tam około dwóch lat.
 
Historia Kościoła katolickiego w Wietnamie naznaczona jest częstymi prześladowaniami ze strony władców. Aresztowania, więzienie, tortury, banicja, konfiskata majątku i inne represje spotykały wyznawców nowej wiary. Tysiące katolików wietnamskich ginęło w masowych egzekucjach. Sposoby zadawania śmierci były okrutne. Katolicy ginęli tratowani przez słonie, rozrywani żywcem przez konie. Szczególnym okrucieństwem wsławili się król Trinh na Północy i król Nguyen Hoa na Południu. Od XVI wieku Ewangelia była jednak nieustannie przepowiadana.
Zakazy i okrutne egzekucje nie zdołały wykorzenić wiary w Jezusa Chrystusa. W wyniku prześladowań śmierć męczeńską poniosło więcej niż 130 tysięcy wietnamskich katolików.
 
Dzięki poświęceniu misjonarzy franciszkanów, dominikanów i jezuitów powstało we Francji Towarzystwo Misji Zagranicznych, które rozwijało działalność ewangelizacyjną w Wietnamie. Starania o. Alexandre de Rhodes SJ zaowocowały decyzją Innocentego X, papieża, który mianował w 1658 roku o. Lamberta de La Mottee wikariuszem apostolskim dla Wietnamu. Bp de La Mottee w 1665 roku założył w stolicy Tajlandii seminarium, w którym kształcili się pierwsi wietnamscy kandydaci do kapłaństwa. Z seminarium tego wyszli pierwsi w historii wietnamscy księża: ks. Josephus Trang (1668), ks. Joannes Hue (1668), ks. Lucas Be (1669).
 
Dzięki miejscowym kapłanom, świeckim katechetom i siostrom zakonnym praca misyjna obejmowała coraz to nowe tereny Wietnamu. Stopniowo powstawały zręby struktur kościelnych. Już w 1659 roku powstał wikariat apostolski Cocincina Orientale – dzisiaj diecezja Quy Nhon. Z upływem lat ustanowiono kolejne Tonkino Occidentale (1678) i Tonkino Meridionale (1846). W początkach XIX wieku wietnamski Kościół katolicki miał 320 tysięcy wiernych, 119 wietnamskich księży i trzech biskupów.
 
Kościół katolicki w Wietnamie był budowany na fundamencie męczenników, których liczba przewyższa wszelkie wyobrażenie. Papieże Leon XIII, Pius X i Pius XII spośród tej rzeszy świadków wiary beatyfikowali razem 117 osób, w tym 8 biskupów, 50 księży, 16 katechetów, 1 kleryk, 41 katolików świeckich i jedną katoliczkę. Godny uwagi jest fakt, że 98 męczenników to rdzenni Wietnamczycy. W 1988 roku Jan Paweł II zaliczył wszystkich w poczet świętych, wyznaczając ich wspomnienie na 24 listopada. Najwięcej kanonizowanych męczenników poniosło śmierć za panowania cesarza Minh Mang (1782–1802) i Tu Duc (1840–1847).
 
Kościół wietnamski szczególnie chlubi się pierwszym męczennikiem bł. Andrzejem z Phu Yen, który oddał życie za Chrystusa podczas panowania króla Nguyen w 1644 roku. W chwili męczeństwa miał zaledwie 18 lat.
 
Od początku ubiegłego stulecia Kościół w Wietnamie systematycznie rozwija się. W 1924 roku Pius XI dokonał gruntownej reorganizacji diecezji, ustanawiając 9 nowych biskupstw. Pierwszy rodzimy biskup został mianowany przez Piusa XI w 1933 roku Był to bp Joannes Nguyen Ba Tong. W listopadzie 1960 roku papież Jan XXIII dostosował organizację kościelną do duszpasterskich potrzeb, ustanawiając trzy metropolie w Hanoi, Hue i Sajgonie i 17 diecezji. Z kolei w listopadzie 1976 roku Paweł VI zaliczył do kolegium kardynalskiego abpa Josepha Marię Trinh Nhu Khue. Jan Paweł II wyniósł do tej godności czterech kardynałów: Josepha Trinh Van Can (1979), Josepha Marię Pham Dinh Tung (1994), Francois Xavier Nguyen Van Thuan (2001), Jean-Baptiste Pham Minh Man (2003). Ten przedostatni był więziony 13 lat przez komunistyczny rząd. Od 1991 roku przebywał w Rzymie i przewodził Papieskiej Radzie „Iustitia et Pax”.
 
Mimo rozmaitych przeszkód Kościół w Wietnamie nie traci z oczu misyjnego nakazu Chrystusa. W 1972 roku Konferencja Episkopatu wyznaczyła abpa Filipa Nguyen Kim Dien, aby zorganizował Wietnamskie Stowarzyszenie Misyjne z myślą o ewangelizowaniu odległych wiosek wietnamskich oraz sąsiednich krajów: Kambodży, Laosu, Tajlandii i innych krajów w Azji.
 
Kościół w Wietnamie słusznie może być nazywany „najstarszą córą” Kościoła katolickiego w Azji. Ewangelia Jezusa Chrystusa była tu przepowiadana przez ponad 450 lat. Organizację Kościoła tworzy dzisiaj 25 diecezji w trzech metropoliach. Opiekę duszpasterską w ponad 2100 parafiach pełni około 2400 księży diecezjalnych i zakonnych.
 
***
 
Nasza Pani z La Vang – Matka Wietnamczyków
 
Nasza Pani z La Vang . Główne narodowe sanktuarium katolików w Wietnamie, ok. 60 km od dawnej stolicy Hue. Nazwę zawdzięcza specjalnemu rodzajowi gospodarstw rolnych, które były popularne w tamtym rejonie. W czasie wielkiego prześladowania 17998-1801 wielu chrześcijan schroniło się w dżungli w sąsiedztwie Quang Tri, wioski w środkowym Wietnamie, gdzie cierpieli z głodu i chorób, przygotowując się do męczeństwa. Pewnego dnia, gdy wspólnota zgromadziła się na modlitwie, ukazała się im figura Pani otoczonej światłem, która przedstawiła się jako Matka Boża, dodawała im odwagi, pocieszała ich i dała specjalny znak swej szczególnej kochającej troski. Poradziła im, żeby używali liści pewnego gatunku paproci jako lekarstwo na swoje dolegliwości oraz obiecała wysłuchiwać ich modlitwy z macierzyńską wielkodusznością, zapewniając, że wszystkie prośby zanoszone w tym miejscu będą wysłuchane.
 
Maryja pojawiła się w tym miejscu kilka razy. Kiedy w 1802 r. ustały prześladowania, chrześcijanie opuścili schronienie w dżungli i powrócili do swoich wiosek. Ich opowiadania o objawieniach i o orędziu rozchodziły się szeroko. W 1820 roku na miejscu objawień zbudowano kaplicę. W latach 1820-1885 kolejna fala prześladowań znowu zdziesiątkowała chrześcijan. Spośród 300 tysięcy katolików wietnamskich śmierć męczeńską poniosło ponad 100 tysięcy wiernych. Skromna kapliczka ku czci Naszej Pani z La Vang została zburzona przez fanatycznego przeciwnika Kościoła w 1885 r.
 
Okrutne prześladowania jednak nie złamały wierzących. Już w 1886 roku rozpoczęli odbudowę kaplicy, którą konsekrowano w 1901 r. Wkrótce nie była ona w stanie przyjąć ogromnych rzesz pielgrzymów. Toteż w 1923 roku wybudowali nowy większy kościół, który został konsekrowany w 1928 roku, w obecności 20 tysięcy pielgrzymów. Co trzy lata organizowano w całym kraju narodową pielgrzymkę katolików, co miało specjalne znaczenie nawet po podziale Południa i Północy. W 1959 roku La Vang zostało oficjalnie ogłoszone narodowym sanktuarium. Była to 300 rocznica obecności Kościoła w Wietnamie. W 1961 roku kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej. Katolicy wietnamscy wierzą głęboko, że Matka Boża z La Vang kontynuuje swą opiekę nad nimi. Dzisiaj wielu z nich, żyjąc na obczyźnie w różnych krajach świata, jako swój skarb przechowuje Jej wizerunek w swoich domach.
 
Papież Jan Paweł II, przyjmując w 2000 roku biskupów Wietnamu podczas ich wizyty „ad limina” w sposób specjalny powierzył Kościół w tym kraju opiece Matki Bożej w La Vang.
 
ks. Edward Osiecki SVD
 
Zobacz także
MP
Podobnie jak pośmiertne odbicie ciała Jezusa na Całunie Turyńskim, cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe jest dla współczesnej nauki niewytłumaczalną zagadką. Kroniki mówią, że podczas objawień w 1531 r. Matka Boża zostawiła swoje odbicie na tilmie Indianina Juana Diego.
 
o.Stanisław Cieślak SJ
Był jedynym kardynałem na świecie, który na emeryturze pracował jako wikariusz w parafii misyjnej. Kard. Adam Kozłowiecki, jeden z największych polskich misjonarzy XX w., zmarł 28 września 2007 r. w szpitalu w Lusace. Przeżył 96 lat, z których blisko 60 spędził na misji w Afryce...
 
Michał Gryczyński
Dla Matki Pana Jezusa był to dzień rytualnego oczyszczenia, czyli wyzwolenia z dziedzictwa grzechu pramatki Ewy. Stąd jeszcze do niedawna Ofiarowanie Pańskie nazywano Oczyszczeniem Maryi Panny. Natomiast tradycja polska nazywa ów dzień świętem Matki Bożej Gromnicznej. Obecnie akcent położony jest jednak bardziej na Osobie Chrystusa niż Maryi.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS