logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Idź i kochaj! - XXI Spotkanie Młodych na Lednicy
 


Kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi wzięło udział w czuwaniu, które w sobotę, 3 czerwca w wigilię Święta Zesłania Ducha Świętego, odbyło się na Polach Lednickich pod hasłem: „Idź i kochaj!”. 
 
W uroczystej procesji pod Bramę Rybę wniesiono kopie wizerunków Matki Bożej Jasnogórskiej i Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, ponieważ w tym roku świętujemy w Polsce 300-lecie Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i 140-lecie Objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Uczestnicy spotkania powitali wizerunki Matki Bożej leżąc krzyżem – w geście szacunku, uwielbienia i wdzięczności za wielowiekową obecność Maryi na ziemiach Polski. 
 
Przed procesją maryjną do zgromadzonych słowa skierowali: o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry oraz ks. Jarosław Klimczyk, kanonik regularny z Gietrzwałdu. 
 
„Cała piękna jesteś, Maryjo! W tym pięknym dniu lednickiego spotkania przeżywamy chwilę spotkania z Maryją. Wielu z nas pielgrzymuje, pielgrzymowało na Jasną Górę. Wielu z nas przez wiele dni przemierzało piękną naszą ojczyznę, by spotkać się z Najświętszą Dziewicą Maryją, by w Kaplicy Cudownego Obrazu zostawić swoje serce, swoje życie. Przeżywaliśmy i przeżywamy swoiste nawiedzenie przychodząc do Niej, a dziś Maryja w tej jasnogórskiej Ikonie przychodzi do nas, nawiedza Pola Lednickie, nawiedza serce każdego z nas” – powiedział o. Marian Waligóra. 
 
„Pamiętamy obecność papieża Franciszka przed rokiem na polskiej ziemi, na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, ale pamiętamy też, że modlił się na Jasnej Górze długo wpatrując się w oblicze Maryi. Pokazał nam tą swoją modlitwą przed Cudownym Obrazem, do czego jesteśmy zaproszeni, by w różnych ważnych momentach naszego życia spotykać się ze spojrzeniem Tej, która tak łaskawie, tak litościwie, tak słodko spogląda na każdego z nas. To przecież o. Jan Góra wielokrotnie pielgrzymował na Jasną Górę, to tam zostawiał swoje serce, tam zostawiał to dzieło modlitwy tu na Polach Lednickich” – mówił dalej o. przeor. 
 
„W roku 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu zapraszam wszystkich was, byśmy stali się ‘żywą koroną’ Maryi przez przemianę naszego życia, przez to spotkanie z Jej matczynym, serdecznym spojrzeniem, które teraz będzie przechodzić pośród nas” – zachęcił tłumy zgromadzone na Lednicy o. Marian Waligóra.
 
Podczas pierwszej części zatytułowanej: „Maryja wyprowadza nas z ukrycia – Powstań i wyrusz w drogę” o. Michał Legan wyjaśnił znaczenie znaku pustej ramy. Wskazał na moment historii Polski, kiedy „Maryja stała się niewidzialna, kiedy nie można Jej było zobaczyć oczami, trzeba Ją było zobaczyć sercem”. To był czas, kiedy ówczesne władze zaaresztowały jasnogórski obraz peregrynujący po kraju. 
 
„Polacy postanowili, że historia peregrynacji jasnogórskiej Ikony nie może się tak skończyć, pragnęli spotykać swoją Królową, pragnęli, by Ona dalej pielgrzymowała od domu do domu. I dlatego postanowili, że peregrynować będzie pusta rama. Ta pusta rama była znakiem tego, że Matka Boża z Jasnej Góry to tak naprawdę jest okno do nieba” – podkreślił o. Michał Legan. 
 
„Kochani, gdy będziecie spoglądać na pustą ramę obrazu jasnogórskiego, gdy będziecie podziwiać niebo, które będzie widać przez tę pustą ramę, pomyślcie, że w tej ramie jest miejsce także dla was, na twoje oblicze, że to ty możesz towarzyszyć Matce Bożej w Jej Cudownej Ikonie” – powiedział o. Legan. 
 
Następnie Drogą III Tysiąclecia przywieziono pustą ramę jasnogórskiego obrazu. Umieszczono ją w wozie odpustowym pochodzącym z Bawarii zaprzęgniętym w dwa konie. Wraz ze znakiem pustej ramy na wozie jechał Prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak. W trakcie wnoszenia pustej ramy na wyznaczone miejsce przy Bramie Rybie, wszyscy modlili się śpiewem składając przy tym dłonie w geście pustej ramy, który zaprezentował o. Wojciech Prus, dominikanin, duszpasterz wspólnoty Lednica 2000. 
 
Gdy śpiew umilkł Prymas Polski odczytał modlitwę: „Maryjo, Matko Chrystusa i nasza Matko, to Ty pierwsza uwierzyłaś słowu Boga, mimo, że nie wiedziałaś, jak zrealizują się Jego obietnice. Przed laty pusta rama nawiedziła Polskę, a ludzie widzieli w niej Ciebie i Jezusa. W ten sposób zaprosiłaś ich do używania wzroku wiary. Wiara sprawia, że widzimy to, co jest niewidzialne. Dzięki Tobie uczymy się patrzeć na to, co niewidoczne dla oczu. Pomóż nam żyć z oczami zwróconymi na Twojego Syna, abyśmy kontemplując Jego oblicze, odkryli na nowo motywy naszej wiary. Naucz nas patrzeć na Jezusa Twoimi oczami, i kochać Go Twoim sercem, abyśmy kierując nasz wzrok na Chrystusa, potrafili zobaczyć Go także w naszych braciach i w nas samych”. 
 
 
O godz. 17.00, zgromadzonych pod Bramą Rybą oficjalnie powitał prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak. Przypomniał za śp. o. Janem Górą, że Lednica to Jezus, który chodzi nad brzegiem pobliskiego Jeziora Lednickiego. „On i dziś przychodzi do nas ze swoim Słowem. Przychodzi z chlebem połamanym w dłoniach. Przychodzi w twarzy stojących obok mnie ludzi, moich sióstr i braci” – tłumaczył abp Polak dodając, że wraz z Nim przychodzi Maryja – Jego i nasza Matka, kobieta odważna, kobieta nadziei. 
 
„W Nią się wpatrujemy, spoglądając już stąd z Lednicy w kierunku Panamy, w kierunku następnych Światowych Dni Młodzieży. Spoglądamy w przyszłość, bo wiemy, że ona należy do tych, którzy kochają, którzy idą, by dawać innym nadzieję. Idź i kochaj!” – mówił Prymas Polski. 
 
Homilię podczas Mszy św. wieczornej wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś. „Miłości się nie kupuje. Na miłość się nie zapracowuje. Miłość otrzymuje się jako dar. Wszystko inne możesz kupić, możesz zarobić, ale miłość musisz dostać” – podkreślał. Pytał też młodych czy są gotowi usuwać z siebie strach i przyjąć tę miłość, jaką Bóg ich kocha. „Jesteście gotowi prosić Boga, by usunął w was wszystkie blokady? Wpuścicie Go do siebie? Bez tego nie będziecie żyli” – mówił bp Ryś. 
 
Podczas tzw. Godziny św. Jana Pawła II, kiedy to młodzież modliła się za wstawiennictwem papieża Polaka, abp Wojciech Polak, powtórzył ostatnie wołanie Świętego: «szukałem was, a teraz wy do mnie przyszliście». Jak powiedział Prymas, wspominając inicjatorów Lednicy – Jana Pawła II i o. Jana Górę OP – wołanie Papieża pokazuje, że „człowiek, który spotyka Chrystusa, będzie całe życie szukał i spotykał innych”. 
 
Spotkania, które od lat odbywają się na Polach Lednickich, określane są jako „polskie dni młodzieży”. W czuwaniach zapoczątkowanych przez o. Jana Górę OP uczestniczyło łącznie ponad 1,7 mln osób. Swoje przesłania kierowało do nich trzech papieży. 
 
Także i w tym roku nie zabrakło papieskich słów. „Jezus […] chce do Was przyjść i posłać was do braci, abyście dzielili się Jego miłością. Wie, że nie jest to łatwe, dlatego zsyła Wam Ducha Świętego, który napełni Was Jego mocą” – zwrócił się do młodych papież Franciszek, którego wcześniej nagrane przemówienie odtworzono na Polach Lednickich. 
 
Oprócz modlitwy podczas czuwania nie zabrakło również muzyki, śpiewu i tańca. Widoczne były liczne symbole i gadżety. Uczestnicy spotkania otrzymali m.in. puzzle lednickie, które mają wręczyć nieznanym osobom. Na zakończenie czuwania młodzi ludzie tradycyjnie przeszli przez Bramę III Tysiąclecia, która ma kształt ryby. Spotkanie odbyło się pod hasłem: „Idź i Kochaj”. 
 
Lednica to nie tylko coroczne spotkania, ale także Ruch w Kościele. Jego członkowie podkreślają, że ich założycielem i opiekunem jest św. Jan Paweł II. Mówią o sobie, że czerpią z tradycji chrztu i wyboru Chrystusa dokonanego przez Mieszka I oraz z bogactwa duchowego zakonu dominikańskiego. 
 
zobacz zapis Spotkania Młodych na Lednicy 2017 na youtube 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com