logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Intencje na Mszę
materiał własny
 


Intencje na Mszę

Wydaje mi się, że w wielu parafiach w moim okręgu rośnie praktyka włączania wielu intencji w jedną Msze świętą, chociaż ludzie zamawiają oddzielnie, nie wiedząc o sobie. Czy ta praktyka jest zgodna z nowym Kodeksem Prawa Kanonicznego? Czy też nastąpiła zmiana, o której nie wiem?

Każda Msza święta posiada nieskończoną wartość, bo przypomina i uobecnia bezgraniczną ofiarę Jezusa Chrystusa. Teoretycznie kapłan może więc odprawić Ofiarę eucharystyczną za cały lud, za wszystkich, którzy żyli, żyją i będą żyli w przyszłości. Problem, jaki Pani porusza, nie dotyczy zatem ogólnego spojrzenia na Eucharystię. Jest to raczej sprawa sprawiedliwości. Jeśli ktoś zamówił Mszę w określonej intencji, to sprawiedliwość wymaga, by miał prawo do uczestnictwa we Mszy ofiarowanej w zamówionej przez niego intencji. Zdarza się czasami, że wszystkie Msze są zajęte, a ktoś bardzo pragnie, by mimo tego jego intencja została dołączona do już zamówionej Mszy. W takim przypadku ksiądz powinien zapytać o zgodę tej osoby, która jako pierwsza zamówiła Mszę. Jeśli ta osoba się zgodzi, wtedy są dozwolone wielorakie intencje w jednej Mszy świętej.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
ks. Rafał Masarczyk SDS
Bóg jest samoistnym poznaniem nieskończenie doskonałym. Poznanie to przyswajanie sobie przedmiotów poznania. Doskonałość poznania od strony podmiotu: u Boga jest to poznanie substancjalne - jest tym samym, co natura Boża, a nie jak u człowieka - jest czymś przypadłościowym. Doskonałość wiedzy Bożej to nieskończoność, wieczność, fizyczna niezmienność oraz wieczność.
 
Leszek Gęsiak SJ
Pan Bóg rzekł do Abrama: „Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej”. Nie wiemy jakie myśli wówczas towarzyszyły Abramowi, ale możemy przypuszczać, iż mimo wielkiego zaufana Bogu poczuł niepewność o swoją przyszłość i nierozerwalny z tym stres. Bóg bowiem w swoich słowach nie tylko nakazał Abramowi aby opuścił swój kraj, ale równocześnie nie powiedział mu gdzie miałby się udać...
 
ks. Paweł Kłys
Życie księdza można podzielić na dwie części. Jedna z nich dotyczy pracy i posługi kapłańskiej wynikającej z przyjętych święceń, i jest to codzienność parafialna – Msza święta, konfesjonał, kancelaria, chrzty i pogrzeby oraz śluby. Druga część życia kapłana dotyczy pracy jako katecheta w szkole. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS