logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Adrian Szary
Jaki jest twój system wartości?
Rycerz Młodych
 


Czym jest wiara? Codziennie, może nawet nieświadomie, używamy przecież tego słowa w różnej formie i znaczeniu. Nie wierzycie?
 
Aksjologia to nauka o wartościach, która w drugiej połowie XIX w. stała się odrębną dziedziną filozofii. Sam termin wprowadził P. Lapie w 1902 r. Jego etymologia (znaczenie) odsyła do greckich leksemów (słów) aksios (godny, cenny) i logos (słowo).
 
Drabina aksjologiczna
 
Jak dzielimy wartości? Niemiecki filozof Max Scheler zaproponował tzw. „drabinę aksjologiczną”, na której umieścił: wartości zmysłowe (hedonistyczne), oparte na opozycji: przyjemne – nieprzyjemne; wartości witalne, których nosicielem jest ciało ludzkie, a które znajdują się w hierarchii  nieco wyżej i wyznaczone są relacją zdrowie – choroba; wartości duchowe (prawda, dobro, piękno) i wartości święte, waloryzowane najwyżej.
 
Po tym krótkim teoretycznym wstępie pora przejść do praktycznego opisu wybranego przeze mnie na początku słowa wiara, bo jak pisał Adam Mickiewicz w balladzie Romantyczność: czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko… Przeto pragnę w dobrej wierze (w przekonaniu o słuszności swego postępowania) zwrócić się do wiary (grupy ludzi zżytych ze sobą) i nie tyle starej wiary (dawnych towarzyszy), a raczej całkiem młodej, bo do młodych ludzi. Wierzę, że tchnę wiarę (wleję otuchę) w ich serca i dodam im wiary (odwagi). Zatem do dzieła – dalej, wiara! (wydaję dawną komendę wojskową).
 
Wiara a język
 
Czy dacie wiarę (uwierzycie), że wyraz wiara datowany jest w słownikach etymologicznych na XIV wiek, a w epoce staropolskiej przyjmował też formę wiera? Nawiasem mówiąc, Wiera jest rosyjskim imieniem. Nie do wiary! (zaskakujące). Powtarzam wam to tak trochę na wiarę (bez dowodu). Nie żyłem bowiem w tamtych czasach ani w wierze małżeńskiej, ani na wiarę (bez ślubu), ale dane słownikowe budzą moją wiarę (zaufanie). Pozostaje mi więc wierzyć bezgranicznie, bezkrytycznie, bezwzględnie. Pokładam wiarę (ufam), że na Waszą wiarę też zasługuję, to znaczy, że w swoim tekście jestem wiarygodny, czyli po prostu godny wiary (zaufania) i nie odsądzicie mnie od czci i wiary (nie przypiszecie mi samych ujemnych cech; nie będziecie wyrażać się o mnie źle). Wierzę w człowieka i chociaż mówią na mnie czasem chłop z wiary (porządny, zuch), to często nie dotrzymuję wiary (o ja niewierny!), jestem człowiekiem małej wiary (nie mającym nadziei) i bywam bez czci i wiary (bez skrupułów, bez sumienia). Nigdy jednak nie działam w złej wierze (świadomie komuś szkodząc)!
 

 
 
1 2  następna
Zobacz także
ks. Andrzej Muszala
Artykuł został usunięty, ponieważ redakcja Tygodnika Powszechnego zakończyła współpracę ze wszystkimi serwisami internetowymi, także z naszym.

Zapraszamy do czytania innych ciekawych artykułów w naszej czytelni.
 
ks. Andrzej Muszala
Pierwszą rzeczą, która jest zła dla człowieka, to samotność. Każdy potrzebuje wsparcia ze strony różnych ludzi i środowisk, pragnie wnieść swój pozytywny wkład w życie innych. Wspólnota rodzinna - chociaż najważniejsza - nie może zaspokoić wszystkich naszych potrzeb czy aspiracji. Konieczne są również inne wspólnoty i środowiska: szkolne, rówieśnicze, regionalne...
 
Irena Świerdzewska

Boże Narodzenie sprzyja, by przyjrzeć się im nie tylko z perspektywy kulturowej i społecznej, lecz także z perspektywy Bożego planu zbawienia związanego z człowiekiem i ludzką cielesnością, a więc z perspektywy religijnej i moralnej. Kiedy odchodzimy od Boga lub zaniedbamy Jego wolę wyrażoną w dziele stworzenia, wtedy Boży zamysł zbawienia ludzkości i świata zostaje wypaczony i w konsekwencji odrzucony.

 

- mówi ks. Waldemar Chrostowski w rozmowie z Ireną Świerdzewską

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS