logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jasnogóski odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej
 


Dnia 16 lipca w Kościele przypada wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej także świętem Matki Bożej z Góry Karmel. Tego dnia na Jasnej Górze gromadzą się na Sumie odpustowej pielgrzymi, którzy w ostatnich dwóch dniach pieszo dotarli do sanktuarium. Najliczniejszą grupę stanowią pątnicy pieszych pielgrzymek z Poznania i Piotrkowa Trybunalskiego. Na dzisiejszy odpust Matki Bożej z Góry Karmel przybyły także grupy in. z Rozprzy, Kamieńska, Gorzkowic, Trzebuni, Strzybnicy, Trzemeśni, Bełchatowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Namysłowa. 
 
Centralnym punktem dzisiejszych jasnogórskich uroczystości była Msza św. o godz. 11.00 na Szczycie z udziałem kilku tysięcy wiernych. Eucharystii przewodniczył ks. Łukasz Łukasik, kapelan 84. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki, a homilię wygłosił ks. Jan Markowski, kierownik Poznańskiej Pielgrzymki. Koncelebrował także ks. Jacek Tyluś, kierownik 149. Pielgrzymki Piotrkowskiej. 
 
Wszystkich zebranych witał o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry. „Witam serdecznie was, drodzy pielgrzymi, którzy do Maryi przychodzicie z prośbą o wstawiennictwo u Boga w swoich intencjach osobistych, intencjach waszych rodzin, parafii, Ojczyzny, Kościoła – mówił o. podprzeor - Drodzy pielgrzymi, gratuluję wam, że wyszliście na pielgrzymi szlak, aby być czytelnym znakiem Kościoła pielgrzymującego. Zawierzcie Maryi wszystkie swoje troski, wszystkie wasze sprawy, nie zdarzyło się bowiem nigdy, aby bezradny pozostał ten, kto się ucieka pod Jej obronę”. 
 
„Przychodzimy do Matki Bożej i chcemy świętować Jej wspomnienie, i świętować razem z Nią - mówił w kazaniu ks. Jan Markowski, kierownik Poznańskiej Pielgrzymki - Tego dnia wspominamy doświadczenie, które przeżył Szymon Stock w 1251 roku, otrzymując szkaplerz. Usłyszał takie słowa od Maryi: ‘Przyjmij synu szkaplerz twego zakonu, jako znak mego braterstwa, przywilej dla ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. To znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokory i wiecznego zobowiązania’. Takie słowa otrzymał Szymon. Pewnie część z nas również nosi szkaplerze. To wszystko prowadzi nas do zastanowienia się, jak możemy naśladować Maryję, jak możemy żyć efektami pobożności maryjnej, która przyprowadza nas tutaj, może nawet wielokrotnie w ciągu naszego życia, na Jasną Górę. Przybyliśmy z różnych miejsc naszego kraju, w sporej części z arch. poznańskiej, pielgrzymując przez 10 dni, pielgrzymując przez 4 dni z Piotrkowa Trybunalskiego, z innych stron”. 
 
„Czy tylko i wyłącznie chodzi o to, żeby zliczać nasze praktyki pobożne? To doświadczenie oczywiście jest bardzo ważne, ale powinno nas prowadzić do przeżycia, bardzo świadomego, tego, czym żyła Maryja – mówił ks. Jan Markowski - Pielgrzymując na Jasną Górę przez kilka czy kilkadziesiąt dni, również możemy przeżywać to, co Maryja. Cieszymy się we wspólnocie grupy pielgrzymkowej, modlimy się, ale doświadczamy też cierpienia fizycznego, które jesteśmy w stanie przekroczyć”. 
 
W programie uroczystości Odpustu Matki Bożej Szkaplerznej zaplanowano dziś jeszcze Nieszpory i nabożeństwo tzw. „Klęczek” w Kaplicy Matki Bożej o godz. 16.15. „Klęczki” czyli śpiewana modlitwa w postawie klęczącej wyrażająca błaganie połączone z uwielbieniem, to gest adoracji należny samemu Bogu pielęgnowany przez paulinów od wieków. Drogę Krzyżową o godz. 17.00 i procesję maryjną na Wałach o godz. 21.30 poprowadzą pielgrzymi 84. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki. O godz. 21.0o Apel Jasnogórski w kaplicy Matki Bożej poprowadzić ma ks. Jan Markowski, kierownik Pielgrzymki Poznańskiej. 
 
Nazwa święta Matki Bożej Szkaplerznej wiąże się z objawieniami, jakie otrzymał generał zakonu karmelitańskiego Szymon Stock w 1251 roku. Matka Najświętsza miała mu wręczyć szkaplerz, dając jednocześnie obietnicę, że wszyscy, którzy będą go nosić, unikną kary potępienia. Dla całego Kościoła święto to zatwierdził papież Benedykt XIII w 1726 roku. 
 
o. Stanisław Tomoń 
BPJG / dr 

jasnagora.com