logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jan Paweł II
Maryjne Jana Pawła II
Wydawnictwo Salwator
 


Jest to pierwsze tego typu opracowanie w Polsce. Zebrane w antologii modlitwy były wypowiedziane czy napisane w czasie długiego i intensywnego pontyfikatu Jana Pawła II (1978-2005). Adresatem modlitw, a zarazem nicią przewodnią, jest Maryja. Już sam tytuł sugeruje, że chodzi wyłącznie o modlitwy kierowane do Matki Bożej. Niekiedy, dla ich właściwego zrozumienia, konieczne było przywołanie obszerniejszego tekstu...

 
Węgrzy i Polacy wspólnie patrzą w swoją przeszłość
 
21 lipca 1990
 
Magna Domina Hungarorum!
Dziś z Jasnej góry patrzymy w stronę prastarej Korony Świętego stefana. Dziękujemy za wszystkie dziejowe więzy w przeszłości. Świadczą o nich także wspólne imiona świętych i błogosławionych: Kinga, Salomea, Jolanta… Wreszcie Jadwiga. Na przełomie czasów – Andegawenka, z Piastowskiej jeszcze genealogii, a równocześnie – otwierająca po wygaśnięciu Piastów nową wielką dynastię. Młodzieńcza królowa, żona Jagiełły, boleśnie doświadczona w swym macierzyństwie, matka ludów. Stała się też początkiem okresu, który w dziejach zasłużył sobie na nazwę wieku złotego.
 
Na Wawelu, u stóp Czarnego krucyfiksu, czczona przez pokolenia błogosławiona Jadwiga. Przy niej Węgrzy i Polacy wspólnie patrzą w swoją przeszłość.
A współczesność… Wspólna pamięć r. 1956. Trudna droga do społecznej podmiotowości.Do suwerennego bytu narodu, który w dziejach Europy wielokrotnie określił siebie. Ma także prawo współtworzyć przyszłość starego kontynentu.
 
Magna Domina Hungarorum!
Pani Jasnogórska!
 
Wzbudź w naszych narodach gotowość cierpliwej walki o zachowanie pokoju i wolności… Błogosław naszej pracy… niech duch Święty odnawia oblicze naszych ojczystych ziem i umacnia nasze narody.
 

* Przemówienie w czasie audiencji generalnej z dnia 21 lipca 1990, oRpol. 11:1990 nr 7-8, s. 26-27.

Zobacz także
Szymon Babuchowski
Choć liczba praktykujących w Polsce w ostatnich latach nieco się zmniejszyła, na pielgrzymkach tego nie widać. Tylko w sierpniu na Jasną Górę wejdzie 147 pielgrzymek. W największych, takich jak warszawska czy krakowska, bierze udział 7–8 tysięcy osób. Czego szukają Polacy w drodze do świętych miejsc? Czy współczesny model pielgrzyma różni się od tego, który dominował dwadzieścia, trzydzieści lat temu?...
 
Michał Gryczyński

Panowanie Chrystusa – Króla i Sługi – rodzi zobowiązanie, abyśmy i my służyli innym ludziom, zarówno w rodzinach, jak i na płaszczyźnie społecznej i politycznej, a także na polu kultury i wychowania. To także wezwanie do zaangażowania w życie Kościoła: powszechnego, diecezjalnego i parafialnego. Panowanie, które realizuje się poprzez służbę, jest ewangelicznym sposobem włączenia się w posługę Chrystusa Króla.

 
Marta Wielek
Słowo Boże jest święte, a nie my. Przy czytaniu Biblii następuje „sprzężenie zwrotne”: aby usłyszeć Boga, potrzebujemy czystego serca; aby oczyścić swoje serce, potrzebujemy Jego Słowa. Nie należy tych zaleceń rozumieć w taki sposób: przygotuj się, przemień się, przemebluj swoje życie, a wtedy Pan Bóg będzie mógł wejść do twego pokoju.
 
z ks. Krzysztofem Wonsem, salwatorianinem, kierownikiem duchowym, dyrektorem Centrum Formacji Duchowej, rozmawia Marta Wielek
 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS