logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jan Paweł II
Maryjne Jana Pawła II
Wydawnictwo Salwator
 


Jest to pierwsze tego typu opracowanie w Polsce. Zebrane w antologii modlitwy były wypowiedziane czy napisane w czasie długiego i intensywnego pontyfikatu Jana Pawła II (1978-2005). Adresatem modlitw, a zarazem nicią przewodnią, jest Maryja. Już sam tytuł sugeruje, że chodzi wyłącznie o modlitwy kierowane do Matki Bożej. Niekiedy, dla ich właściwego zrozumienia, konieczne było przywołanie obszerniejszego tekstu...

 
Witaj Królowo, Matko Miłosierdzia
 
Potenza, 28 kwietnia 1991
 
Wasz region, drodzy Bracia i siostry, to ziemia błogosławiona przez Maryję. Liczne tu sanktuaria są celem nieustannych pielgrzymek Ludu Bożego, który podążając do stóp Najświętszej Dziewicy, znajduje w niej pokój i siły dla chrześcijańskiego życia.
Są to prawdziwe oazy medytacji i pobożności maryjnej, w których Matka Boża jest czczona pod różnymi imionami. (…)
 
Myśląc o świętej górze Viggiano, przenoszę się duchem do sanktuarium na Jasnej Górze, w mojej rodzinnej ziemi: w dniach 14 i 15 sierpnia tego roku będę tam obchodził, wraz z młodymi ludźmi przybyłymi z całego świata, międzynarodowy dzień młodzieży.
 
Święty wizerunek z sanktuarium w Viggiano, otoczony szczególną czcią waszego ludu, jest tu dzisiaj z nami. Przed chwilą pobłogosławiłem drogocenne korony i ofiarowałem je w waszym imieniu Maryi, Matce i Królowej.
 
„Witaj królowo, Matko miłosierdzia” – mówią słowa znanej i wzruszającej antyfony maryjnej.
Maryja Panna jest miłosierną matką, Wspomożeniem wiernych i Pocieszycielką strapionych. Jest nade wszystko Matką cierpiących, chorych, niewidomych, niepełnosprawnych i osób w podeszłym wieku, uczestniczących wraz z nami w tym liturgicznym zgromadzeniu.
 
Z ufnością modlimy się do Ciebie, Maryjo, za uciśnione narody i za ofiary ludzkiej niesprawiedliwości; za umierających z głodu i za pozbawionych wolności, za tych, którym uniemożliwia się otwarte wyznawanie własnej wiary. Prosimy Cię o pokój na świecie.
 
Modlimy się do Ciebie za to miasto i za tę ziemię, której mieszkańcy przywykli do pracy i cierpienia, ale ufając Bogu, nie stracili nigdy odwagi i nadziei.
 
Maryjo, wierna naśladowczyni Twego Syna Jezusa, naucz nas nieść krzyż; naucz nas kochać ten krzyż, „który ciało i świat nakłada na ramiona tym, którzy dążą do pokoju i sprawiedliwości” (Gaudium et Spes, 38).
 
Maryjo, Królowo i Matko Miłosierdzia, ukaż tym, którzy uginają się pod ciężarem krzyża, wizję paschalnego Alleluja.
 

* Fragment rozważania przed modlitwą „Anioł Pański”, oRpol. 12:1991 nr 4, s. 55-56.

Zobacz także
Fr. Justin
Jako kapłan starałem się od kilku lat pouczać wiernych o różnicy, jaka istnieje miedzy niepokalanym poczęciem Maryi a dziewiczym poczęciem Jezusa. Musze powiedzieć, ze czytania mszalne przeznaczone na 8 grudnia nie ułatwiają zadania. Gdyby Ewangelia została ograniczona do pozdrowienia anioła: "Bądź pozdrowiona, łaski pełna....", byłoby w porządku. Jednak fragment ewangeliczny obejmuje wątek o poczęciu Jezusa. I tu właśnie powstaje zamęt. Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby Ojciec podzielił się swoją refleksją na ten temat.
 
Radosław Warenda SCJ

„Modliłem się na Kalwarii i w pewnym momencie ormiańscy mnisi zaczęli się bić z prawosławnymi. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałem. Jako młody ksiądz byłem zaniepokojony o babcię, która koło mnie odmawiała różaniec, bo myślałem, że ona straci wiarę. Ale gdy nagle ta babcia wstała i zaczęła ich obkładać różańcem, to się uspokoiłem i pomyślałem sobie: «Bogu dzięki! Nie straci wiary…»”.

 

O absurdach Ziemi Świętej, ale i niezapomnianym wrażeniu przeniesienia się w Jezusowe czasy ks. Radosławowi Warendzie SCJ opowiada ks. Wojciech Węgrzyniak.

 
Beata Rybak
Na co dzień daleko jest nam do ideału. Ulegamy pośpiechowi, choć wiemy, że modlitwa wycisza i pozwala cieszyć się obecnością Jezusa w naszym życiu. Mimo że wychowani zostaliśmy w domach, w których kreślono znak krzyża na chlebie i całowano kromkę, która upadła, zdarza się, że zapominamy o znaku krzyża przed posiłkiem.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS