logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Misja i wiarygodność. Dziennikarze i ludzie mediów na opłatku u kard. Nycza
 


Czy można tak stracić wiarygodność, że nawet gdy dziennikarz głosi prawdę może być odbierany jak błazen? – poddał pod refleksję ludziom mediów kard. Kazimierz Nycz. W Domu Arcybiskupów Warszawskich 19 stycznia odbyło się spotkanie dziennikarzy, ludzi mediów i liderów opinii.
 
Gościem specjalnym spotkania świątecznego był prof. Jerzy Bralczyk. Ceniony językoznawca i wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego wygłosił wykład pt. „Język post-prawdy w mediach”.
 
Kard. Nycz przypomniał ludziom mediów o ich misji i wiarygodności. Posłużył się obrazem, którego używał kard. Joseph Ratzinger do opisania misji Kościoła oraz relacji Kościoła do współczesnego, zlaicyzowanego świata. Błazen, na co dzień występujący w cyrku miał ostrzec mieszkańców miasta przed szybko rozprzestrzeniającym się pożarem. Nikt mu jednak nie uwierzył, gdyż mieszkańcy miasta uznali, że odgrywa swoją rolę w przedstawieniu.
 
„Rodzi się pytanie: czy dziennikarz może być odebrany przez słuchaczy, jako taki błazen? Nawet gdy mówi prawdę, inni traktują go jako niewiarygodnego. Czy można tak stracić wiarygodność, że jest się odbieranym jak błazen w tym opowiadaniu? – zachęcał do refleksji kard. Nycz. Przestrzegał przed post-prawdą, językiem hejtu czy fake newsami, przez które człowiek może pozbawić się wiarygodności.
 
Ludziom mediów życzył, by potrafili zmierzyć się z odpowiedzialnością za słowo. „Multiplikacja, jaka się dokonuje przez współczesne media – zarówno nowe jak i tradycyjne, jest tak wielka, że jeśli słowo nie buduje, to niszczy relacje ludzkie” – mówił. Dziennikarzy zachęcał, by przyczyniali się do budowania jedności między ludźmi.
 
 
www.archwwa.pl