logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Komentarz liturgiczny

Odrobina dobra

Posłuchajcie, co mówi ten niesprawiedliwy sędzia! - te słowa Jezus musiał wypowiedzieć zdecydowanie i stanowczo. Z jednej strony czuć, że Jezus jest zdziwiony postawą sędziego, tym, że można być aż tak obojętnym na drugiego człowieka, nie bać się Boga, a z drugiej jest zachwycony zmianą w kierunku tego, co sprawiedliwe, chociaż powodem tej zmiany nie jest miłosierdzie, lecz brak cierpliwości względem namolnej wdowy. Jezus zawsze fascynuje się człowiekiem, zawsze szuka w nas czegoś pięknego i dobrego. I nawet w tym "słudze sprawiedliwości", o którym powiedział, że jest zły, że nie boi się Boga, znalazł coś takiego. Słuchajcie, co ten sędzia mówi, chociaż był taki zły, a jednak wydobył z siebie odrobinę dobra. Jezus o każdym z nas tak myśli i woła z zachwytem.

Jezu, obroń mnie przed moją wyniosłością, pychą i samowystarczalnością. Obroń przed egoizmem i chciwością. Obroń przed wszelkim złem.

Rozważania pochodzą z książki
o. Daniel Stabryła OSB, o. Michał Legan OSPPE
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl
 

 

 

Patron Dnia


św. Elfeg
 
biskup i męczennik

Św. Elfeg urodził się w rodzinie szlacheckiej. Wcześnie zrezygnował z życia światowego i wstąpił do klasztoru. Po kilku latach został pustelnikiem; zamieszkał w nędznej lepiance. W roku 984 przy pomocy św. Dunstena został wybrany biskupem Winchesteru. W roku 1006 został mianowany arcybiskupem Canterbury. W owym czasie Anglię nękały najazdy Duńczyków, którzy grabili i obracali w perzynę kraj, rządzony przez słabego króla Etheelreda. Arcybiskup pałał chęcią poświęcenia się za swój lud i starał się ściągnąć na siebie okrucieństwa pogan. Jego katedra została spalona, a on uwięziony i poddany torturom. Odmówił jednak sprzedaży dóbr kościelnych, aby zapłacić okup. Zginął 19 kwietnia 1012 roku.

jutro: św. Marcela

wczoraj
dziś
jutro