logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Msza w języku łacińskim
materiał własny
 


Msza w języku łacińskim

Uważam, że Msza święta odprawiana w języku łacińskim miała daleko większy urok i majestat, niż w jeżyku narodowym. Łacina była jeżykiem powszechnym, symbolizowała jedność i powszechność Kościoła. Wierni odnosili się z większa czcią do Mszy. Czy łacina nie ma już żadnej przyszłości w Kościele katolickim?

Osobiście kocham łacinę. Przez wiele lat mego kapłańskiego życia odprawiałem Mszę po łacinie. Ale sentyment to jeszcze nie wszystko. Nie można się do samego języka przywiązywać. Jezus Chrystus nie mówił po łacinie. Jeśli już mamy kierować się sentymentem, to trzeba by do służby Bożej wprowadzić język hebrajski, aramejski lub grecki, w których zostało napisane Pismo Święte. W liturgii najważniejszy jest Chrystus, a nie język. Musimy też zdać sobie sprawę z obecnego położenia Kościoła, do którego weszło wiele ludów nieeuropejskich. Dla Japończyków, Chińczyków, Murzynów język łaciński jest tak samo obcy, jak dla nas język Hotentotów. Łacińska Msza święta miała sama w sobie urok i majestat, ale wierni już jej nie rozumieli, stad nie brali w niej udziału - modlili się na różańcu lub z modlitewnika. Tymczasem ona jest modlitwa wspólnotowa, podczas której wspólnie skupiamy całą uwagę na ofierze Chrystusa za grzechy nasze i całej ludzkości, na Jego nieskończonej miłości i miłosierdziu wobec wszystkich ludzi.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Artur Sporniak
Badania statystyczne wykazuja, ze nauka o zlu moralnym antykoncepcji jest wciaz slabo respektowana. Dlaczego tak sie dzieje? Zapewne jedna z przyczyn jest dysproporcja miedzy determinacja w gloszeniu tej nauki - wielokrotnie i jednoznacznie formulowanej przez Urzad Nauczycielski Kosciola - a jasnoscia i spójnoscia jej uzasadnienia.
 
ks. dr Johannes Gamperl
Świadomość obecności ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana w czasie świętego Przeistoczenia z pewnością jest dla nas punktem szczytowym Mszy św. Cześć oddawana Ojcu przez Jezusa w Duchu Świętym w końcówce Kanonu jest właśnie ukoronowaniem ofiary eucharystycznej. Kapłan podnosi kielich i patenę jako widoczne znaki uwielbienia Ojca i tym samym zaprasza wiernych, by włączyli się w to uwielbienie...
 
Ks. Andrzej Orczykowski SChr
Podczas Ostatniej Wieczerzy Chrystus po rozdaniu swoim uczniom Chleba podał też Kielich i powiedział, że w tym Kielichu jest Jego Krew. Następnie dodał: "[…] Odtąd nie będę już pił z tego owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić go będę z wami nowy, w królestwie Ojca mojego". Skoro Chrystus wyraźnie wspomniał o owocu z winnego krzewu, a więc o winie wyciśniętym z dojrzałych - naturalnych, prawdziwych - winogron, wnioskuje się, że w Wieczerniku użył wina gronowego...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS