logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka
 


„Kocham, więc jestem” - pod tym hasłem przebiegała 82. Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę. Uczestniczyło w niej w dniach 11-13 maja ponad tysiąc studentów z całej Polski. Wraz z młodzieżą modlili się duszpasterze, nauczyciele akademiccy, rektorzy i pracownicy polskich uczelni. 
 
„’Kocham, więc jestem’ – myślę, że to jest przypomnienie fundamentalnej prawdy, która wybrzmiała chociażby w Amoris Laetitia papieża Franciszka, prawdy o miłości, która jest fundamentem wszelkich relacji i jakby też prowadzi do odkrycia siebie samego. Źródłem tej miłości jest zawsze Pan Bóg – przypomina ks. Krzysztof Siwek, rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie, czuwający nad organizacją pielgrzymki – I to przesłanie hasła: poczuj się kochany przez Boga”. 
 
Podczas pielgrzymki tradycyjnie zaplanowano czas na modlitwę, a także czas na wysłuchanie ciekawych konferencji zaproszonych gości. Tegoroczna pielgrzymka była okazją do wdzięczności za jubileusze: 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pół wieku Uniwersytetu Śląskiego i Politechniki Koszalińskiej, a także czasem refleksji nad darem wolności w 100-lecie niepodległości Polski. 
 
„Myślę, że czas był bardzo dobrze wypełniony, też to, co się działo jakby poza oficjalnymi wydarzeniami, a więc spotkania studentów w różnych grupach, nocne uwielbienie Pana Jezusa w bazylice jasnogórskiej. To wszystko pokazuje, że rzeczywiście warto te pielgrzymki kontynuować, i mamy już datę przyszłorocznej pielgrzymki: 10-12 maja, także już mogę dzisiaj zaprosić wszystkich rektorów, cały świat akademicki, studentów do wzięcia udziału w tej pielgrzymce” – mówi ks. Krzysztof Siwek. 
 
 
W sobotę, 12 maja po południu studenci przeszli w procesji różańcowej z archikatedry na Jasną Górę, modląc się za świat akademicki, o pokój i odnawiając Rotę Ślubowania Akademickiego. O 18.00 Mszy św. w bazylice przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. 
 
W homilii abp Budzik powtórzył słowa wypowiedziane przez Maryję w Kanie Galilejskiej: „Drodzy młodzi pielgrzymi, uczyńcie, co wam mówi Syn. Wsłuchujemy się w te słowa Maryi, w Jej duchowy testament skierowany do Kościoła, rozumiejąc je tak, jak rozwija jedna z piosenek religijnych: ‘usłysz Matki Bożej głos, która dzisiaj wzywa nas, chce u Syna znów uprosić cud przemiany serc. Uczyńcie, co wam mówi Syn, przyobleczcie wiarę w czyn, niech się Słowo Boże stanie Ciałem pośród was’”. 
 
Po Apelu Jasnogórskim, który poprowadził bp Marek Marczak, młodzież rozpoczęła nocne czuwanie modlitewne. 
 
Pielgrzymka Akademicka zakończyła się w niedzielę, 13 maja, Mszą św. o godz. 9.00, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Marczak, delegat Episkopatu ds. duszpasterstw akademickich. 
 
Nawiązując do Ewangelii kaznodzieja mówił: „Jezus posyłając swoich uczniów chce być niewidzialnie obecny w nich. Chce być obecny poprzez nasze życie w tym świecie, chce być obecny ze swoimi słowami, ale także ze swoją mocą i ze swoją łaską. Dlatego, ci, którzy w Jego imię będą iść do innych ludzi, napełnieni będą także łaską czynienia wielkich znaków i cudów. Oby to nasze wypełnienie łaską i nasze głoszenie Ewangelii było, zgodnie z wczorajszą konferencją tutaj przez nas wysłuchaną, dotknięte i wypełnione miłością”. 
 
W dalszej części homilii bp Marek Marczak przypomniał, że „świętość to jest powołanie każdego z nas”. „Bądź świętym, mówi papież Franciszek, kochając i troszcząc się o męża lub żonę jak Chrystus o Kościół. Jesteś pracownikiem, bądź świętym wypełniając uczciwie i kompetentnie twoją pracę w służbie braciom. Jesteś rodzicem, babcią lub dziadkiem, bądź świętym cierpliwie ucząc dzieci naśladowania Jezusa. Sprawujesz władzę, bądź świętym walcząc o dobro wspólne i wyrzekając się swoich interesów osobistych” – wskazał biskup Marczak. I dodał jeszcze: „Aż prosi się tutaj i teraz do tych słów papieskich dopisać i dopowiedzieć, jesteś profesorem, dziekanem, rektorem, jesteś pracownikiem administracji czy studentem, nie bój się świętości tzn. nie bój się dążenia do doskonałości. Słuchaj Boga na modlitwie i rozpoznawaj znaki, jakie On ci daje. Zawsze pytaj Ducha Świętego, czego Jezus oczekuje od ciebie w każdej chwili twojego życia i w każdej decyzji, którą musisz podjąć. To w ten sposób zaczniemy wypełniać zadania, które przed swoim Wniebowstąpieniem Pan Jezus zlecił swoim uczniom: ‘Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu”. 
 
o. Stanisław Tomoń
www.jasnagora.com