logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Ojcze nasz" różni katolików i protestantów?
materiał własny
 


"Ojcze nasz" różni katolików i protestantów?

Modlitwa Pańska "Ojcze nasz" odmawiana przez protestantów różni się od tej, jaką odmawiają katolicy. Skąd pochodzi ta różnica?

Pismo Święte zawiera dwie wersje modlitwy Pańskiej. Wersja, która znajduje się w Ewangelii św. Łukasza (r. 11), jest krótsza w porównaniu z modlitwą podana przez św. Mateusza (Mt6, 9-13), której używamy w liturgii. Z pewnością Jezus niejednokrotnie wracał do tematu modlitwy i mógł podać dwie albo trzy różne formy. Nie ma to jednak znaczenia. W każdej wersji występują te same zasadnicze wezwania. To się właśnie liczy, a nie słowa. Do modlitwy Pańskiej nie należy wyrażenie: "Bo Twoje jest królestwo i potęga i chwała na wieki", ulubione wezwanie protestantów. Nie oni jednak są jego autorami. Ono jest również nasze. W kilka pokoleń po napisaniu Ewangelii katolicy dołączyli to sformułowanie do modlitwy Pańskiej. Z biegiem czasu wyszło ono z użycia. Protestanci odkryli je w czasach reformacji i przyswoili sobie, chcąc podkreślić, że nawiązują do pierwszych wieków chrześcijańskich.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Jeden i głównych zarzutów stawianych chrześcijanom brzmi: Nie bierzecie świata poważnie. Kierując swe spojrzenie poza doczesność, nie dostrzegacie swych zadań, piękna i radości tej ziemi. Jak odeprzeć taki zarzut?
 
s. Michaela OP (Zofia Pawlik)
Chcę poruszyć sprawę różnicy między chrześcijaństwem a religiami Wschodu, ze szczególnym uwzględnieniem drogi do doskonałości podawanej przez te religie. Moje opinie o różnych religiach świata są bardzo odmienne od obiegowych zdań na ich temat. Utarło się bowiem przekonanie, że jest pięć wielkich religii świata, które mają jednakową wartość: hinduizm, buddyzm, islam, judaizm i chrześcijaństwo. Przed wyjazdem do Indii też tak myślałam...
 
Krzysztof Osuch SJ

W perykopie z Łukaszowej Ewangelii przypatrujemy się dwom braciom, którzy z życiowym problemem – jak się mogło wydawać największym – przychodzą do Jezusa. Wnet się okaże, że pomoc Mistrza nie pójdzie po linii ludzkich oczekiwań, ale to dzięki niej człowiek może pójść w głąb i „tam” uzyskać od Jezusa niepomiernie więcej… W dzisiejszym słowie otrzymujemy niezwykłą szansę, by znów (choćby na trochę) opuścić to, co powierzchowne, „krzyczące” i krzykliwe, a wypłynąć na głębię (por. Łk 5, 4).

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS