logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Po raz 400. pielgrzymują dzieci z ośrodka w Rusinowicach
 


Jubileuszowo, bo już po raz 400. przyjechali na Jasną Górę podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Rusinowicach wraz z opiekunami. Grupa modliła się w czwartek, 16 sierpnia podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej odprawionej o godz. 14.30. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp senior diec. gliwickiej Jan Wieczorek. Z kolejną grupą swoich podopiecznych, już po raz 400., przybył na Jasną Górę niestrudzony ks. prałat Franciszek Ballion, który przekazał troskę o ośrodek rehabilitacyjny pw. św. Michała Archanioła w Rusinowicach nowemu dyrektorowi ks.Kazimierzowi Tomasiakowi. 
 
Tradycją Ośrodka od początku powstania jest pielgrzymowanie do Częstochowy. Każdy z turnusów rehabilitacyjnych w programie oferuje pensjonariuszom i ich rodzicom wyjazd do jasnogórskiego sanktuarium. 
 
„Rozpoczęliśmy działalność w kwietniu 1994 roku, i dlatego, że były wielkie trudności z uruchomieniem Ośrodka, i potem kolejna sprawa, żeby Ośrodek utrzymać i rozwinąć, dlatego zaraz z pierwszym turnusem postanowiliśmy, że będziemy przyjeżdżali na Jasną Górę do Matki Bożej prosząc Ją o to, aby się opiekowała Ośrodkiem, aby nas wspierała, broniła przed złem i pozwalała jak najlepiej działać, żeby służyć niepełnosprawnym, którzy przyjeżdżali z całej Polski, aby poprzez rehabilitację szukać pomocy w swoim takim a nie innym położeniu – wspomina ks. prał. Franciszek Balion, były dyrektor Ośrodka – Novum polegała na tym, że niepełnosprawni przyjeżdżali do Ośrodka razem z rodzicami, bo Ośrodek od początku był rehabilitacyjno-edukacyjnym, czyli kiedy rehabilitowaliśmy niepełnosprawnych, próbowaliśmy nauczyć właściwych metod rehabilitacji ich rodziców”. 
 
„Różnie bywało i różnie też jest, jeśli chodzi o nasze funkcjonowanie, ale zawsze od samego początku, zawierzywszy się Matce Bożej faktycznie te różne trudności, różne sprawy udaje się pokonać dzięki Matce Bożej, dzięki Jej opiece” – mówi ks. Kazimierz Tomasiak, dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjnego w Rusinowicach. 
 
„Dla nich to jest przeżycie, bo przyjeżdżają tu z całej Polski, z różnych stron, od Gdańska po Zakopane, osoby, dla których to jest taka pielgrzymka życia – podkreśla kapłan – Nie zawsze łatwo się wybrać z domu, nie zawsze łatwo się zorganizować, ale dzięki naszemu Ośrodkowi, dzięki tej pielgrzymce, mogą tu w Kaplicy Cudownego Obrazu poczuć się swobodnie, być razem, popatrzeć w oczy Matki Bożej. To jest naprawdę wielkie przeżycie, bo widzimy to i też rozmawiamy później, jak dają świadectwo ze łzami w oczach, że mogli tu być, zawierzyć swoje troski, niełatwe przecież życie. Niełatwo jest bowiem przyjąć dar życia dziecka niepełnosprawnego. Wiele jest problemów. Nieraz się obrażają na Pana Boga. Często też pozostawia mąż samotnie wychowującą matkę. Często też nie starcza od pierwszego do ostatniego, tu są wielkie zmagania duchowe, ale Matka Boża przytula, bierze w swoje ramiona ich problemy, życie, widać, że to w nich pracuje. I dzięki też tej pielgrzymce mają miejsce swoiste nawrócenia, spowiedzi po latach, na nowo jakoś wracają dzięki Matce Bożej do Pana Boga, i to jest piękne”. 
 
„Najważniejsze jest to, że możemy być tak blisko Maryi. Jako rodzice dzieci niepełnosprawnych zawierzamy Jej wszystko – wyznaje Katarzyna Janowska – Bez Niej nie dalibyśmy rady, a z Nią możemy, wspiera nas”. 
 
„Eucharystia jest najpiękniejszą i największą modlitwą dziękczynienia, którą zanosimy do Ojca Niebieskiego w ofierze Jezusa Chrystusa – przypomniał w homilii bp senior Jan Wieczorek – Mamy za co dziękować, 400. pielgrzymka z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego diec. gliwickiej tutaj do tego miejsca, tyle turnusów, dotychczas przewinęło się 400. Przeszło przez Ośrodek prawie 29 tysięcy podopiecznych, tyleż opiekunów, a więc ok. 50 tysięcy za 24 lata. Jest za co dziękować (…)”. 
 
Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej p.w. św. Rafała Archanioła funkcjonuje w Rusinowicach, ok. 40 km od Częstochowy. Jest własnością Caritas Diecezji Gliwickiej. Do Ośrodka przybywają niepełnosprawne dzieci i młodzież z całej Polski. Najczęściej spotykanymi jednostkami chorobowymi są: mózgowe porażenia dziecięce, zespół Downa, przepuklina oponowo-rdzeniowa, dystrofie mięśniowe, encefalopatie, stany powypadkowe, pooperacyjne. Wszystkie dzieci znajdują się pod bardzo troskliwą opieką fachowego personelu medycznego. 
 
Ośrodek zbudowano w latach 1990–1994 z inicjatywy ks. biskupa Czesława Domina, ówczesnego Przewodniczącego Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski. Fundusze na budowę Ośrodka przekazała Wspólna Komisja ds. Pomocy Humanitarnej przy Ambasadzie USA w Warszawie, a całkowitego wyposażenia Ośrodka oraz kaplicy św. Rafała Archanioła dokonano dzięki pomocy finansowej Papieża Jana Pawła II, Caritas Polska, Caritas Diecezji Gliwickiej, Episkopatu Italii i wielu indywidualnych ofiarodawców. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com