logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Pocałunek ołtarza
materiał własny
 


Pocałunek ołtarza

W kościele staram się brać czynny udział we Mszy świętej. śledzę obrzędy. Nie wszystko jednak rozumiem. Przed kilkoma dniami nie potrafiłam odpowiedzieć na zarzut znajomej, że całowanie ołtarza przez księdza na początku i na końcu Mszy jest przesadą, więcej: bałwochwalstwem, bo cześć oddaje się martwemu przedmiotowi. Co Ojciec na to?

Znajoma Pani jest bardziej katolicka od samego papieża. Czy uznała by za bałwochwalstwo ucałowanie fotografii kogoś bardzo bliskiego? Matki, żony, dziecka? Czy przyciśnięcie listu do ust od matki, po latach przymusowego milczenia, jest bałwochwalstwem? Dla chrześcijanina ołtarz symbolizuje Chrystusa. Kapłan całuje go na znak czci wobec Chrystusa i Jego bezkrwawej Ofiary. Nie jest to zresztą jedyna oznaka czci. Ołtarz zajmuje centralne miejsce w świątyni. Cała przestrzeń ogniskuje się na nim. Jest on przecież miejscem spotkania i zjednoczenia Boga i człowieka. Na nim kapłan i wierni składają Bogu dziękczynienie. Na nim chleb staje się Ciałem Chrystusa, a wino Jego krwią. Nic więc dziwnego, że ołtarz nakrywamy najpiękniejszym obrusem i przyozdabiamy kwiatami.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Moja znajoma pytała dwóch księży o znaczenie "czarnej Mszy". Pierwszy z nich odpowiedział, w niegdyś Msze za zmarłych nazywano "Msza czarną". Według drugiego "czarna Msza" to dzieło szatańskie. Proszę wyjaśnić mi, co rzeczywiście oznacza "czarna Msza"?
 
O. Leon Knabit OSB
Przed 40-to laty duże poruszenie wywołał w chrześcijaństwie katechizm, wydany w Holandii. Nie wspominało się w nim aniołów, szatana czy innych złych duchów. Część holenderskich teologów jakoś nie widziała sensu w zajmowaniu się tymi sprawami. A jak jest dzisiaj? Ciekawe, że w tekście naszego mszalnego "Wierzę" nie ma też wprost mowy o aniołach...
 
Rafał Sulikowski
Na modlitwę nigdy nie jest za późno. Nawet, jeśli ktoś ostatni raz modlił się podczas I Komunii świętej, a obecnie ma lat 50+ to nadal nie jest za późno. Przypowieść o robotnikach, którzy przyszli do winnicy o godzinie 11 (godzinę przed końcem "dniówki") dobrze to pokazuje – otrzymali taką samą zapłatę jak ci, pracujący od rana...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS