logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Królestwo Boże będzie wam zabrane…
 
Mawia się, że dobrymi chęciami wybrukowane jest piekło. I można się tym trochę zdziwić – co złego jest bowiem w dobrych chęciach?

W samych dobrych chęciach nie ma oczywiście nic złego. Wręcz przeciwnie – trzeba mieć dobre chęci – trzeba chcieć dobrze, a nie – źle. Problem pojawia się wtedy, gdy na tych dobrych chęciach poprzestajemy. W życiu niestety liczy się rezultat, ostateczny efekt naszych działań, a nie to, czy mieliśmy dobre chęci, czy też nie. Dobre chęci podczas zabierania się za naukę nie mają większego znaczenia, gdy oblejemy egzamin, dobre chęci nie pomogą, gdy nie uda nam się wykonać obowiązkowych zadań w pracy. Dobre chęci – wreszcie – nie mają znaczenia, gdy znów popełnimy grzech.
I tu można się oburzyć – że przecież kto jak kto, ale Pan Bóg powinien brać pod uwagę to, że chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zwykle. Tymczasem lektura Ewangelii sugeruje, że u Pana Boga liczą się konkrety. 

Problem z dobrymi chęciami polega bowiem na tym, że one często są słabe. Niby coś byśmy chcieli zmienić w swoim życiu, ale jak przychodzi co do czego, to braknie nam sił, nie mamy ochoty na radykalne zmiany, boimy się i tak dalej. To nie ma większego znaczenia, gdy chodzi o jakieś drobne i przyziemne sprawy – nawet takie, jak podjęcie działań w celu spełnienia swoich marzeń, bo to na dobrą sprawę jest drobne w porównaniu z tym, czego chce od nas Bóg.
A Bóg chce naszego zbawienia. Chce abyśmy żyli przez wieczność z Nim. I to, czy będziemy za Nim iść, czy poprzestaniemy na „dobrych chęciach” ma znaczenie kluczowe
 
Agnieszka Ruzikowska
at6626.34@gmail.com 

***

Bóg pyta:

Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie.
Iz 49,15

***

Grzech zamyka drogę do mądrości, Mdr 1

1. Umiłujcie sprawiedliwość, sędziowie ziemscy! Myślcie o Panu właściwie i szukajcie Go w prostocie serca!
2. Daje się bowiem znaleźć tym, co Go nie wystawiają na próbę, objawia się takim, którym nie brak wiary w Niego.
3. Bo przewrotne myśli oddzielają od Boga, a Moc, gdy ją wystawiają na próbę, karci niemądrych.
4. Mądrość nie wejdzie w duszę przewrotną, nie zamieszka w ciele zaprzedanym grzechowi.
5. Święty Duch karności ujdzie przed obłudą, usunie się od niemądrych myśli, wypłoszy Go nadejście nieprawości.

***

WIERZCHOŁEK I PODSTAWA

Na głębszych fundamentach wyższy mur stać może,
I wyższy rozum tylko na głębszej pokorze.

Adam Mickiewicz

***

Bądź podejrzliwy wobec wszystkich polityków.

H. Jackson Brown, Jr. Mały poradnik życia

Patron Dnia


św. Marcel
 
biskup

Św. Marcel pochodził z Afryki, przybył jako misjonarz do Galii, gdzie wraz z Wincentym i Dominusem głosił Ewangelię, nawracając wielu pogan. Następnie osiadł w Enbrun, gdzie zbudował oratorium. Swoim przykładem i kazaniami nawracał ludzi, wśród których żył. Kiedy całe miasto zostało już nawrócone, poprosił św. Euzebiusza z Vercelli, aby ten poświęcił oratorium, które zbudował. Jakiś czas potem otrzymał sakrę biskupią i nadal usilnie pracował nad rozszerzeniem Królestwa Bożego. Tam, gdzie nie mógł dotrzeć sam, wysłał Wincentego i Dominusa. Niebo potwierdziło cudami jego pracę apostolską. Zmarł w roku 374.

jutro: św. Anzelma

wczoraj
dziś
jutro