logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Święto Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach
materiał własny
 


 

 
W 1995 roku Jan Paweł II na prośbę Episkopatu Polski wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. 5 lat później w dniu kanonizacji Siostry Faustyny – 30 kwietnia 2000 roku – Papież ogłosił je także dla całego Kościoła. 
 
Chodzi o Święto Miłosierdzia Bożego. Przypada ono na drugą niedzielę po Wielkanocy. W tym roku, w dniu 27 kwietnia nieprzypadkowo zostało wybrane na dzień kanonizacji dwóch papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II. Główne uroczystości kanonizacyjne miały miejsce w Watykanie, jednak w sposób szczególnie ważny obchodzono je także w Krakowskich Łagiewnikach, z którymi nasz rodak Karol Wojtyła od młodości był związany.
 
Podobnie jak w poprzednich latach w ten wyjątkowy dzień do Łagiewnik zjeżdżają pielgrzymi z całej Polski i świata, modląc się i przystępując do sakramentu pokuty realizują pragnienie Pana Jezusa, które za pośrednictwem Siostry Faustyny skierował do wszystkich ludzi: Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła  miłosierdzia  Mojego.  Która dusza  przystąpi  do  spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699)

 
Studio Katolik położone w cieniu bazyliki Miłosierdzia Bożego, od kilku lat w ten dzień prezentuje swoje płyty i działalność, w tym roku także wykorzytując dwa ważne wydarzenia utrwaliliśmy Święto Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikiach na krótkim filmie. Zapraszamy do oglądania! 

 
 
Zobacz także
Bartłomiej Grysa
Dziś Pan Bóg działa niezwykle, m.in. przez wstawiennictwo pokornego maronickiego mnicha z Libanu – św. Szarbela. Jusuf Makhlouf, o którym tutaj mowa, urodził się w 1828 roku w ubogiej rodzinie libańskich maronitów jako najmłodsze, piąte dziecko Antoniego i Brygidy Makhloufów. Poznawanie oraz umiłowanie przezeń słowa Bożego karmiło w nim miłość do Jezusa i Maryi. Jusuf oddalał się często do groty, w której modlił się w samotności. 
 
Dominik Rogóż OP
Liturgia dzisiejszej niedzieli, która rozpoczyna się słowami hymnu z pierwszych nieszporów: „Boże w Trójcy niepojęty (…)”, wprowadza nas wewnątrz największego paradoksu chrześcijańskiej wiary – mówi nam o Bogu, który istnieje ponad liczbą pojedynczą i mnogą; mówi nam o Miłości, która w Bogu staje się przedziwną Jednością Trzech Osób...
 
o. Mateusz Hinc OFMCap
Coraz częściej możemy przeczytać o tzw. singlach czyli osobach, które wybierają życie samotne. I, co ciekawe, dokonują takiego wyboru dlatego, że – jak same twierdzą – czują się z nim dobrze. Ale można usłyszeć też prawdę, że jest im z tym po prostu wygodniej. Jakby nie patrzeć, to prawda. Jeśli jest się samemu, można troszczyć się tylko o siebie, nie trzeba brać na siebie żadnej poważniejszej odpowiedzialności za drugą osobę czy też za dziecko. A to jest niezwykle wygodne. Można się też „poświęcić” karierze, czyli tak naprawdę znów sobie... 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS