logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Danuta Piekarz
Testament... A gdzie spadek?
eSPe
 


Testament z podziałem na dwa

Do określenia (Stary i Nowy) Testament przywykliśmy tak bardzo, że nie zwracamy uwagi na to, że nie wiemy, co one naprawdę oznaczają.

Każdy wie, co to znaczy, że wujek z Ameryki zostawił mu testament Ale jak rozumieć to pojęcie w odniesieniu do Biblii? I to jeszcze z podziałem na dwa testamenty!

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że w pradawnych czasach ludy (i jednostki) na Bliskim Wschodzie miały zwyczaj zawierania ze sobą przymierzy, niekoniecznie między równorzędnymi kontrahentami: mogło się zdarzyć na przykład, że zwycięzca proponował przymierze pokonanemu. Przymierze tworzyło ścisłą więź między zawierającymi je i nakładało obowiązek wzajemnej lojalności i wierności ustalonemu prawu. Prawo to miało ciekawą cechę: nie podlegało pertraktacjom, dyskusjom - gdy jedna strona proponowała przymierze na określonych warunkach, druga mogła albo przyjąć w całości te warunki albo odrzucić przymierze.

Przymierze

Po potopie miał miejsce przedziwny fakt: wszechmocny Bóg zaproponował małemu stworzeniu, człowiekowi, zawarcie przymierza. Bóg w przymierzu ze stworzeniem! Przez kolejne wieki historii Bóg wychowywał człowieka i, mimo ludzkiej niewierności, wciąż ponawiał przymierze, ukazując coraz wyraźniej swe oczekiwania, a zarazem obiecując ludziom szczególną opiekę.

Najważniejszy fakt z dziejów Przymierza przed przyjściem Chrystusa miał miejsce na Synaju, gdzie Bóg za pośrednictwem Mojżesza wszedł w tę szczególną relację z Izraelitami, którzy odtąd stali się Jego narodem, narodem wybranym. Właśnie Dziesięć Przykazań jest najbardziej zwięzłym wyrazem prawa tego przymierza. Pamiętajmy, że to prawo nie podlega dyskusji: jeśli chcesz wejść w przymierze z Bogiem, przyjmujesz wszystkie dziesięć przykazań, a nie na przykład siedem czy osiem, bo inne są niewygodne.
 
1 2  następna
Zobacz także
Błażej Strzechmiński OFMCap
Rozeznawanie woli Bożej było dla Ojca Pio niezwykle wyczerpujące i wymagało od niego wielkiej cierpliwości i pokory. Jego rozeznawanie charakteryzowało się bezwzględnym zaufaniem i posłuszeństwem Jezusowi. Bóg objawiał mu swoją wolę przez stopniowe wewnętrzne oświecenie, dokonujące się podczas modlitwy lub duchowych wizji...
 
Jacek Salij OP
Spróbujmy wreszcie naprawdę uwierzyć, że Kościół jest dziełem Bożym. Spróbujmy zrozumieć, czym się on różni od instytucji ludzkich. Otóż istnienie instytucji ludzkich zawsze zależy od ludzi. Nawet sklep zbankrutuje, jeśli ludzie nie będą w nim kupowali, toteż jego właściciel musi ciągle dostosowywać się do środowiska, któremu chce służyć. 
 
Józef Augustyn SJ
Sens i istotę ewangelicznego ubóstwa dobrze ukazuje nam przypowieść o bogaczu. Bogacz zgromadziwszy wiele dóbr powiedział do siebie: Masz wielkie zasoby dóbr, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj! Jezus zaraz dodaje: Lecz Bóg rzekł do niego: Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie (Łk 12, 19-20). Słowa bogacza skierowane do niego samego w przypowieści są przeciwstawione Słowu Bożemu.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS