logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Zbigniew Kapłański
Tłumaczenie życia
Droga
 


Gdy podczas pewnego spotkania zapytałem, który ze sposobów odmawiania Różańca jest dla zebranych ulubionym, który najbardziej skuteczny, to w odpowiedzi zobaczyłem zdziwione twarze. Okazało się, że nikt nie znał (a może nie pamiętał), że są różne sposoby odmawiania Różańca. Opowiem zatem dziś o jednym z nich. Ten sposób nazywa się "Różaniec z dopowiedzeniami", ale dla mnie to jest po prostu tłumaczenie życia.
 
Modlitwę "Zdrowaś Maryjo" na samym początku odmawiano posługując się jedynie słowami z Pisma Świętego, bez późniejszego dodatku, a zatem mówiono:
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego - Jezus.
 
Gdy ktoś chciał zastanowić się nad różnymi wydarzeniami ewangelicznymi, to po słowie "Jezus" dodawał jakieś krótkie wyrażenie, które przypominało wybraną scenę, np. przy Tajemnicy Zwiastowania mówiono:
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego - Jezus, którego przyjście zwiastował Archanioł.
 
Powtarzając w ten sposób znaną modlitwę nie tylko "odmierzano czas" przeznaczony na zadumę nad tym zdarzeniem, ale też pomagano, by myśl nie odbiegła od Ewangelii.
 
Rzeczywiście - jak się tak powtarza modlitwę, stosując różne dopowiedzenia (a przecież każde z nich może na co innego zwracać uwagę, wskazywać inne ważne dla mego życia treści), to można odkryć wiele cennych wskazówek, jakich udziela Pan Bóg poprzez sceny biblijne.
 
Poniżej prezentuję różne stosowane przeze mnie dopowiedzenia, oczywiście nie są one "obowiązujące", można je dobierać zgodnie z tym, co czytamy w Piśmie Świętym zupełnie dowolnie. Radzę zastosować - zobaczycie jak to pomaga, jak to rzeczywiście tłumaczy życie "po Bożemu".
 
W niektórych miejscach dodałem w nawiasach krótkie wyjaśnienia, których oczywiście nie powtarzamy w modlitwie.
 
Tajemnice Radosne
 
Zwiastowanie
- który chce "zamieszać" w moim życiu (chce tak przemeblować moje życie, abym był szczęśliwszy, pełniąc przeznaczone dla mnie zadania).

 
 
1 2  następna
Zobacz także
ks. Jacek Poznański SJ
Gdy Jezus przekazywał uczniom słowa „Ojcze nasz…”, zapewne chciał, by często je powtarzali. I rzeczywiście, pierwsi chrześcijanie odmawiali tę modlitwę głośno kilka razy dziennie. Stanowiła ona centrum ich modlitewnego życia. Już wtedy przeczuwali, że takie powtarzanie może przerodzić się w czynność automatyczną. Dlatego dbali o to, by ciągle zgłębiać ich treść, na nowo odczytywać znaczenie wypowiadanych słów i wyrażeń, ożywiać użyte w modlitwie obrazy.
 
ks. Jacek Poznański SJ
Bardzo dużo rujnujemy w ewangelizacji przez niecierpliwość. Tak bardzo chcemy dobrze, że ciągniemy człowieka do wzrostu za uszy, a to zawsze jest gwałt. Pan Bóg czeka na nas od początku świata aż do paruzji. Naśladujmy Go nie tylko w miłości, ale też w detalu tej miłości, jakim jest wyrozumiałość, a nie od razu krytycyzm i ocena.

O tym, jak towarzyszyć dorosłym w osiąganiu dojrzałej wiary z s. Adelajdą Sielepin CHR rozmawiała Magdalena Guziak-Nowak.
 
Fr. Justin
Maryja -podobnie do wszystkich matek - nosiła Jezusa dziewięć miesięcy pod swoim sercem i urodziła Go, kiedy nadszedł czas rozwiązania. Czy chodzi tu tylko o macierzyństwo fizyczne i czysto prywatną wieź miedzy Jezusem a Maryją?
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS