logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kinga Hebda
Trochę angelologii
Droga
 


 
 Anioł - na dźwięk tego słowa pojawiają się w naszej głowie proste, ciepłe myśli. Wędrują one zazwyczaj wokół cudownie jaśniejącego młodzieńca, który przybywa nam z pomocą. Puszczamy wodzę wyobraźni i dajemy się unieść fascynacji Aniołami.
 
Rzadko jednak zastanawiamy się nad ich prawdziwą istotą, odwieczną rolą. Wydaje się nam, że wystarczy wierzyć w istnienie innego, niematerialnego świata pełnego Aniołów - dobrych, czystych i pięknych duchów. Czy jednak darząc je pewnym sentymentem, nie powinniśmy wiedzieć o nich czegoś więcej? Czy nasza wiara w ich obecność nie zobowiązuje nas do głębszego poznania tych Bożych stworzeń? Przecież istnienie Aniołów to prawda wiary. Tę prawdę daje nam poznać Pismo św., wyraźnie podkreślające ich obecność.
 
Biblia mówi o Aniołach, zwracając uwagę na ich rolę w historii zbawienia. To właśnie Anioł Pański ogłosił najwspanialszą nowinę: Syn Boży stanie się człowiekiem! Aniołowie byli obecni i działali w Noc Bożego Narodzenia, towarzyszyli Jezusowi w czasie Jego działalności, w Ogrodzie Oliwnym, przy Zmartwychwstaniu, a w końcu przy Wniebowstąpieniu. Te fakty ukazują nam, że zbawienie to nie tylko sprawa Boga i ludzi, że dotyczy ono całego wszechświata - a więc także świata Aniołów. Musimy uświadomić sobie tę prawdę: nie tylko Anioł Stróż działa dla naszego dobra, ale wszyscy Aniołowie mają swój udział w doprowadzaniu nas do zbawienia. Spróbujmy zatem nie patrzeć na Anioła jak na istotę materialną, po ludzku wysilając naszą wyobraźnię, nie koncentrujmy się na jego powierzchowności.
 
Aby ukochać Anioły, potrzebna jest nam wiara, otwarte serce, ale także wiedza dotycząca ich roli, ich historii. Bo najważniejszy nie jest sam Anioł, ale jego misja, którą otrzymał od naszego Ojca w niebie.
 
Jak mówi św. Augustyn:
"Anioł oznacza funkcję, nie naturę. Pytasz, jak się nazywa ta natura? - Duch. Pytasz o funkcję? - Anioł. Przez to, czym jest, jest duchem, a przez to, co wypełnia, jest aniołem". Jego rolą i najważniejszym zadaniem jest służba. Duch staje się Aniołem tylko wtedy, gdy staje się też posłannikiem i sługą Boga. Bywa, że dla nas ludzi przyjmuje widzialną postać. Choć jest nieuchwytny dla naszych zmysłów, możemy odczuć jego bliskość "oczami naszej wiary".
 
Podobnie jak ludzie, Aniołowie zostali obdarowani rozumem i wolną wolą, jednak są od nas nieporównywalnie doskonalsi. Jak mówi teza dogmatyczna, są oni stworzeniami osobowymi, niecielesnymi i nieśmiertelnymi (unicestwić mógłby je jedynie sam Bóg). Pojawia się pytanie: skoro mają wolną wolę, czy mogłyby zgrzeszyć? "Doktor Anielski" - św. Tomasz z Akwinu twierdzi, że Aniołowie mogli zgrzeszyć, jednak po próbie anielskiej wybierając dobro, osiągnęli stałość i zostali dodatkowo oświeceni. Dla nich największym szczęściem jest oglądanie Boga.
 
Czy Anioły mają płeć?
 
Kościół naucza, że nie są one ani płci męskiej, ani żeńskiej z powodu ich czysto duchowej natury. Potwierdza to Ewangelia św. Marka: "Gdy bowiem powstaną z martwych, nie będą się ani żenić, ani za mąż wychodzić, ale będą jak aniołowie w niebie". A co z ich liczbą? Czy wszystkie są sobie równe? Św. Dionizy Aeropagita w dziele o hierarchii niebiańskiej podaje, że liczba duchów niebieskich jest większa niż liczba ziarenek piasku na ziemi, niż ilość kropel wód w oceanach, gwiazd na niebie i liczba wszystkich ludzi. Podobnie mówi Biblia: "Któż zliczy sługi, zastępy władcy świata? Tylko on sam zna dokładną liczbę wszystkich aniołów. Tylko jemu samemu wiadome jest imię każdego" (Ks. Hioba).
 
Nie wszyscy Aniołowie są sobie równi, w różnym stopniu są obdarzeni rozumem, wolą, potęgą itd. Jak niezliczona jest ich liczba, tak wielka jest ich rozmaitość, twierdzi o. M. Fryszkiewicz w książce "Nadprzyrodzony świat aniołów".
 
Anielska hierarchia
 
Aniołów dzieli się na trzy hierarchie, a każdą z nich na trzy wielkie chóry. I tak: Serafini - są najbliżej Boga i posiadają największą moc, Cherubini - strażnicy Bożej mądrości, Trony - na nich unosi się majestat Boga, Panowania - wydają z woli Boga rozkazy, Moce - dbają o wykonanie rozkazów, Władze - planują ich wykonanie, Zwierzchności - opiekują się państwami i narodami, Archanioły (Gabriel, Rafał i Michał) - są posłańcami ważnych misji, Aniołowie zaś - opiekunami ludzi. Znacząca jest też liczba chórów, bowiem trzy hierarchie, trzy chóry w każdej hierarchii odpowiadają Trójcy Przenajświętszej.
 
Tak wiele pytań można jeszcze zadać. Nie sposób przytoczyć wszystkich informacji o Aniołach, ale warto od czasu do czasu sięgnąć po książkę czy artykuł poświęcony tym wspaniałym mieszkańcom nieba. Kochać bowiem, to także chcieć poznawać to, co kochamy!
 
Kinga Hebda
 
Zobacz także
ks. Mieczysław Piotrowski TChr.

Każdy historyk, który szczerze szuka prawdy i odznacza się intelektualną uczciwością, badając historyczne źródła mówiące o zmartwychwstaniu Chrystusa, dochodzi do wniosku, że mamy do czynienia z historycznym faktem. Kiedy po śmierci Jezusa Jego apostołowie i uczniowie usłyszeli od kobiet, że Jezus zmartwychwstał, „słowa te wydały im się czczą gadaniną i nie dali im wiary” (Łk 24,11).

 
ks. Mieczysław Piotrowski TChr.
Wiara w Chrystusa będzie zawsze „skandalem” w każdym układzie kulturowym, w każdym klimacie duchowym, który wytworzą w swej historii ludzie. Soren Kierkegaard nie bez racji twierdził, że wszędzie tam, gdzie ona nie wstrząsa, gdzie nie budzi zgorszenia, jest głoszona źle. Na czym polega jej „skandaliczność” w czasach określanych jako postmodernistyczne, w czasach new-age’u?
 
dr Piotr Kwiatek OFMCap
Wielką sztuką jest nie tylko wnosić dobro w życie innych, ale również nauczyć się owocnie je przyjmować. Niestety, w tradycyjnych formach wychowania rodzinnego, a także religijnego wciąż panuje przekonanie o niebezpieczeństwach płynących z pochwał czy uznania, co rodzi lęk przed nimi, niechęć lub zażenowanie. W takich sytuacjach dzieje się w nas coś przeciwnego. Zamiast pozytywnego rozpoznania radości, poczucia dumy, entuzjazmu, zadowolenia czy wdzięczności wpędzamy się w lęk przed pychą, wyniosłością i koncentracją na sobie. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS