logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Uroczystości ku czci św. Bonifacego w Fuldzie
 


Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc wygłosił w języku niemieckim homilię podczas uroczystości ku czci św. Bonifacego w Fuldzie.
 
Z kilkudniową wizytą duszpasterską przebywa w Fuldzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Udał się tam na zaproszenie bp. Heinza Josefa Algermissena, który poprosił go również o wygłoszenie homilii podczas uroczystości ku czci św. Bonifacego.
 
Odpowiadając na pytania dziennikarzy dotyczące kultu św. Bonifacego w Polsce metropolita katowicki przyznaje, że nie jest on szeroko rozpowszechniony. Dodaje jednak, że figura tego świętego znajduje się w sali obrad plenarnych Konferencji Episkopatu Polski. - Umieszczona tam figura św. Bonifacego przypomina historyczną wizytę kard. Wyszyńskiego i kard. Wojtyły w 1978 r. w Fuldzie. Nastąpiła wtedy wymiana darów: biskupi polscy otrzymali rzeźbę św. Bonifacego a biskupi niemieccy – obraz Matki Bożej Częstochowskiej - tłumaczy abp Skworc.
 
Metropolita górnośląski w homilii przywołał tajemnicę świętych obcowana. Zwrócił uwagę, że są takie postaci, które "umacniają relacje między poszczególnymi ludźmi, a nawet narodami". Wymienił takich świętych jak: św. Wojciech, św. Jadwiga, św. Bruno z Kwerfurtu, czy też św. Bonifacy. Abp Skworc dodał do tej listy osobę św. Maksymiliana Kolbe, pod którego patronatem episkopaty Polski i Niemiec powołały Maximilian Kolbe Stiftung. - Celem tej fundacji jest rozszerzanie chrześcijańskiej kultury pojednania, przede wszystkim w Europie Wschodniej, na Bałkanach, gdzie ludzie trwają niepojednani i potrzebują inspirującego świadectwa pojednanych oraz odwagi do podjęcia wyzwania, jakim jest pojednanie - mówił.
 
Hierarcha mówiąc o profetycznej odwadze, inspirowanej Ewangelią, przywołał znamienne wydarzenie wymiany listór między episkopatami, które miało miejsce na zakończenie II Soboru Watykańskiego. - W liście biskupów polskich znalazły się znamienne słowa: „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”!  W roku 2016 wspólnie obchodziliśmy 50-tą rocznicę tego wydarzenia. Z tej okazji obie Konferencje Episkopatów spotkały się na Jasnej Górze w Częstochowie, aby się modlić o pokój i pojednanie w ludzkiej rodzinie - mówił metropolita górnośląski.
 
Nawiązując w homilii do imienia Świętego abp Skworc zwrócił uwagę, że pochodzi ono od dwóch łacińskich słów: bonum oraz facere, które oznaczają: czynić dobro. - W tym miejscu, z potrzeby serca, chcę wyrazić Kościołowi w Niemczech uznanie za dobro czynione dzięki środkom materialnym płynącym z podatku i ofiar, przeznaczanym na takie dzieła jak: Adveniat, Misereor i Renovabis oraz inne jak Bonifatiuswerk, czy Ansgar-Werk… Za to materialne wsparcie misyjnego dzieła Kościoła w skali całego świata, należy się Kościołowi, katolikom niemieckim szczere Bóg zapłać! To na pewno dobry czyn, dokonywany w duchu św. Bonifacego, Apostoła Niemiec! Z potrzeby serca muszę też podziękować za pomoc Kościołowi w Polsce i w całej Europie Wschodniej - dodał.
 
Uroczysta Eucharystia w Fuldzie zgromadziła przed katedrą blisko 7000 wiernych. Rozpoczęła ona tradycyjne obchody ku czci św. Bonifacego. Oprócz wiernych fuldzkiej diecezji na Eucharystii byli też zgromadzeni pielgrzymi z Dokkum w Holandii oraz polska grupa młodzieży z Opola, gdzie młodzież niemiecka była goszczona podczas Świtowych Dni Młodzieży. Na placu katedralnym byli także obecni nowoochrzczeni chrześcijanie z Afganistanu, Erytrei oraz Iranu.
 
ks.sk
 
www.archidiecezja.katowice.pl