logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Ważność chrztu w Kościołach chrześcijańskich
materiał własny
 


Ważność chrztu w Kościołach chrześcijańskich

Czy ważny jest chrzest tych chrześcijan, którzy nie zachowują jedności wspólnoty pod zwierzchnictwem następcy św. Piotra?

Chrzest jest fundamentem wspólnoty ekumenicznej i dążeń ekumenicznych do jedności kościelnej, która wyraża się przede wszystkim we wspólnocie eucharystycznej. Przez jeden chrzest jesteśmy związani z ochrzczonymi chrześcijanami nie należącymi do Kościoła rzymskokatolickiego.

Można dziś przyjąć bez trudności, że chrzest udzielony w Kościołach prawosławnych, w Kościele starokatolickim, anglikańskim i w wielkich Kościołach ewangelickich odpowiada i co do formy dopełnienia go, i co do intencji chrztowi w Kościele katolickim, jest zatem chrztem ważnym. Stąd praktykowany dawniej wobec konwertytów chrzest warunkowy jest dziś niedopuszczalny. Jako ważny uznawany jest chrzest baptystów, metodystów, mennonitów, hernhutów, adwentystów dnia siódmego. Sporna jest ważność chrztu Kościoła nowoapostolskiego i mormonów. Chrzest u świadków Jehowy nie jest z pewnością chrztem chrześcijańskim w sensie Nowego Testamentu, Armia Zbawienia, kwakrzy, scjentyści (Christian Science) chrztu nie znają.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
ks. Rafał Masarczyk SDS
"Ponieważ nasze poznanie Boga jest ograniczone, ograniczeniom podlega również nasz język, którym mówimy o Bogu. Nie możemy określać Boga inaczej, jak tylko biorąc za punkt wyjścia stworzenie, i to tylko według naszego ludzkiego, ograniczonego sposobu poznania i myślenia."(KKK 40).
 
ks. Rafał Masarczyk SDS
Czy naród polski nazwał Matkę Boża po raz pierwszy "Królową" po cudownej obronie Jasnej Góry w czasie ślubowali narodu z królem Janem Kazimierzem w katedrze lwowskiej w r. 1656?
 
Ks. Andrzej Siemieniewski
"Czy Apostołowie, którzy uczestniczyli w Ostatniej Wieczerzy, byli świadomi tego, co oznaczały słowa wypowiedziane wówczas przez Chrystusa?" Jan Paweł II w encyklice Ecclesia de Eucharistia zadaje to pytanie. Natychmiast też udziela zaskakującej odpowiedzi: "Chyba nie". Błogosławiony ten ksiądz, który często zadaje sobie pytanie o stan swojej świadomości znaczenia słów Jezusa z Wieczernika...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS