logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Zbigniew Kapłański
Wpatrzona i zasłuchana
Droga
 


Powraca wciąż pytanie o miejsce Matki Jezusa Chrystusa w naszej wierze. Powszechne są obawy, czy kult maryjny nie przesłania Osoby Zbawiciela. Oczywiście może się tak zdarzyć, jeśli czyjaś pobożność nie będzie oparta o Ewangelię. W maju zawsze jest okazja, aby więcej czasu poświęcić osobie Maryi. Dziękując za beatyfikację Jana Pawła II, można też spojrzeć, jakie miejsce w jego życiu zajmowała Matka Boża.

Maryja w Biblii

Zawsze zaczynamy od przypomnienia, co Pismo Święte mówi o Matce Syna Bożego. Można by zacząć od zapowiedzi Starego Testamentu, ale na to jest miejsce w dłuższych opracowaniach, spojrzyjmy tutaj na fragmenty z Nowego Testamentu.

Ze sceny Zwiastowania znamy program życiowy Maryi: Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa! (Łk 1,38)

W Kanie Galilejskiej Maryja wypowiedziała uniwersalną radę skierowaną do każdego człowieka żyjącego w dowolnym czasie: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie (J 2,5). Pod krzyżem słyszymy wypowiedzianą do świętego Jana prośbę Jezusa: Oto Matka twoja (J 19,27).

Nie można też zapomnieć o dniach po zmartwychwstaniu Jezusa, kiedy to: Wszyscy trwali jednomyślnie na modlitwie razem Maryją, Matką Jezusa (por. Dz 1, 14). W tych czterech cytatach możemy znaleźć to wszystko, co jest Bożą myślą w temacie maryjnej pobożności: ukazanie Jej postawy wobec woli Stwórcy, uniwersalną radę, jakiej udziela Maryja, prośbę Jezusa wypowiedzianą w ostatnich chwilach Jego ziemskiego życia i praktykę Kościoła z pierwszych dni po wniebowstąpieniu.

Kościół naucza

Papież Paweł VI jest autorem adhortacji Marialis cultus - jak sama nazwa wskazuje jest to dokument, który mówi o poprawnym rozumieniu kultu maryjnego. Znajdziemy tam jednoznaczne wskazania:

Najwyższą czcią dla Maryi jest słuchanie słowa Bożego tak jak Ona, przyjmowanie go z miłością i strzeżenie w sercu, medytowanie go w duszy, rozgłaszanie ustami, wprowadzanie go w czyn i dostosowywanie do niego całego życia chrześcijańskiego (por. pkt 17 wspomnianej adhortacji i wprowadzenie do lekcjonarza w Zbiorze Mszy o Najświętszej Maryi Pannie - cytuję za artykułem ks. Józefa Sroki znalezionym w Internecie).

Papież Paweł VI pokazuje Maryję jako Dziewicę słuchającą, modlącą się, rodzącą i składającą ofiarę (por. pkt 17-20 Marialis cultus). Każdy może słuchać, modlić się i składać dar swego życia, każdy z nas może też rodzić - w znaczeniu przynoszenia owoców słuchania i modlitwy.

 
1 2  następna
Zobacz także
Magdalena Jurczak
Sierpień jest właśnie wyjątkowy. To miesiąc trzeźwości. Niejednemu pewnie przychodzi do głowy: Jaki głupi wymyślił, żeby sierpień był miesiącem trzeźwości? Kończą się wakacje, jeszcze jest piękna pogoda, a tu z jakiegoś powodu Kościół zaleca, żeby właśnie wtedy nie pić alkoholu. Sierpień to miesiąc wydarzeń ważnych dla naszej Ojczyzny i miesiąc wielu świąt Matki Bożej. 
 
Magdalena Jurczak
Ewa Rozkrut - matka pięciorga dzieci, dziennikarka, współautorka portalu internetowego Mateusz.pl, autorka książki "Jak dobrze przygotować dziecko do I Komunii Świętej"...
 
Grażyna Starzak
Prywatne objawienia nie mają za zadanie poprawiania czy uzupełniania Ewangelii. Mamy objawienie w Chrystusie i do niego jesteśmy zobligowani w wierze i życiu, a z innych objawień można korzystać, jeśli służą rozwojowi duchowemu, poprawie życia, czynią lepszym chrześcijaninem i są zgodne z duchem Chrystusa. 

Z ks. prof. Wojciechem Życińskim SDB, kierownikiem Katedry Mariologii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, rozmawia Grażyna Starzak
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS