logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

sortuj wg. data dodania | autora | tytuł
Czego dusza pragnie
o. Joachim Badeni OP
Słowa ojca Joachima Badeniego mają zupełnie nowy i oryginalny wymiar – otwierają na niewypowiedzianą tajemnicę Boga, wzbudzają głód i pragnienie Absolutu. Zapis konferencji ojca Joachima został tak opracowany, by wydobyć z jego nauczania rzeczy uniwersalne, dotyczące wszystkich chrześcijan. Konferencje mówią o nieznanych i nie odkrytych głębiach ludzkiego, o podstawowych kwestiach, które dotyczą wszystkich bez wyjątku: wierzących i niewierzących.
 
Przewodnik po głębszej modlitwie
o. David Foster OSB
Książka w sposób bardzo praktyczny zgłębia różne drogi i sposoby modlitwy. Na podstawie prostych i doskonale znanych praktyk modlitwy chrześcijańskiej prowadzi do, pełnej wewnętrznego pokoju głębokiej modlitwy kontemplacyjnej. Począwszy od podstawowego elementarza modlitwy i głównych idei z nią związanych, autor pomaga zrozumieć czytelnikowi czym jest modlitwa prośby, jak zaakceptować modlitwę pozostawioną bez odpowiedzi, w jaki sposób Bóg mówi do nas poprzez modlitwę, dając nam poznać nam swoją wolę względem nas.
 
Sztuka umierania
Egon Kapellari
Sztuka umierania to prezentacja życia i śmierci siedemdziesięciu ośmiu sławnych postaci historycznych, poczynając od zmarłego papieża Jana Pawła II aż do starożytności przedchrześcijańskiej oraz biblijnych początków. Poza historyczną chronologią, którą starano się zachować, znalazły się dwa końcowe rozdziały o śmierci Chrystusa oraz o tym wydarzeniu, które zgodnie z wiarą chrześcijańską można określić jako śmierć śmierci.
 
Papieże a wojna
Andrea Gianelli, Andrea Tornielli
Autorzy analizują działalność papieży w czasach wojny - począwszy od wielkich światowych konfliktów, a kończąc na ataku na Irak w marcu 2003 roku; wychodząc od "Orędzia Pokojowego" Benedykta XV, poprzez orędzia Piusa XII w wigilię drugiej wojny światowej, a następnie podczas konfliktu w Korei, rolę Jana XXIII w czasie kryzysu kubańskiego i interwencje Pawła VI na temat Wietnamu, by wreszcie dotrzeć do najnowszych wojen, jakie toczyły się już za pontyfikatu Jana Pawła II: wojny o Falklandy, wojnę perską, konflikty w Jugosławii, kampanię w Kosowie, kryzys w Ziemi Świętej, aż do ataku przeciwko Saddamowi Husajnowi.
 
Jedna chwila - jedno spojrzenie
Karl Barth
Karl Barth - najznakomitszy nauczyciel teologii i XX wieku, protestant, był też uznanym mistrzem trafnych powiedzonek i sformułowań. W książeczce zebrano fragmenty z bogatego piśmiennictwa Karla Bartha, bądź też zestawione ze sobą okruchy jego myśli. Autor ukazuje nam w nich swe różne oblicza. Można tu znaleźć zaskakujące niekiedy pomysły odnoszące się do Boga i świata, wiary i życia, poprzedzone słowami Pisma Świętego. Wskazują one na światło, w którym widział Barth życie ludzkie. Teksty te podnoszą na duchu, skłaniają do refleksji i zastanowienia. Można w nich znaleźć przewodnika, źródło inspiracji, wreszcie – wtajemniczenie w dzieło Bartha...
 
Historia Kościoła w pigułce
Anna Ewa Guzik
W książce tej autorka proponuje wędrówkę po kartach historii naszego Kościoła. Pozwoli ona dostrzec piękno i bogactwo rzeczywistości, jaką pozostawił nam Chrystus, a także umożliwi zrozumienie tych momentów, w których dochodziła do głosu słabość człowieka...
 
Siedem grzechów głównych
o. Stanisław Łucarz SJ
Książka jest cyklem zamyśleń nad siedmioma grzechami głównymi i ośmioma błogosławieństwami. To zestawienie niesie w sobie głęboką logikę - Bóg w Jezusie Chrystusie nie gardzi człowiekiem. To właśnie ludzki grzech prowokuje Jego miłość. Co więcej, poprzez dary Ducha Świętego Bóg wprowadza nas na drogę błogosławieństw i na niej nas umacnia. Odkrycie siebie jako grzesznika to początek działania Ducha - największa przygoda w chrześcijaństwie.
 
Rekolekcje ze... Św. Tomasz z Akwinu
Mateusz Przanowski, Piotr Lichacz
Poszukując pomysłu na rekolekcje, Autorzy postanowili nie narzucać niczego Tomaszowi z Akwinu, ale raczej dać się jemu prowadzić. Dlatego wiara, nadzieja i miłość wyznaczają porządek piętnastu dni. Brat Tomasz dwukrotnie przyjął taki podział, gdy poproszono go, by krótko i przystępnie przedstawił całość nauki chrześcijańskiej: w swoich kazaniach wielkopostnych w Neapolu i w Streszczeniu teologii.
 
Spotkania ze ... Święty Mikołaj
Piotr Słabek
Nie zasiadał w saniach zaprzęgniętych w latające renifery. Nie wpadał do domów przez komin, wzniecając wokół magiczny pył. Nie pracowały dla niego krasnoludki .... Był człowiekiem z krwi i kości, oddanym Bogu i zakochanym w ludziach. Sam wiele doświadczył i wiedział, że największe radości życia to te najprostsze - często niepozorne, że trudno je dostrzec. Oto fascynująca, pełna humoru, momentami wręcz wzruszająca historia św. Mikołaja - lekarza, biskupa, człowieka, który poskramiał żywioły i zmieniał wyroki cesarzy, który był równie dobrym swatem, jak kaznodzieją ... Po lekturze tej książeczki jedno jest pewne - w Świętego Mikołaja nie trzeba wierzyć, ale z pewnością trzeba go poznać.
 
 
Polecamy
ks. Andrzej Draguła

To nie był spokojny wieczór. Jezus wiedział, że od kilku dni Żydzi, Jego współwyznawcy, chcieli Go zabić. Bezpośrednią przyczyną miało być oskarżenie o bluźnierstwo. Że On, będąc człowiekiem, Boga nazywał Ojcem, a przez to czynił się Mu równym. Atmosfera gęstniała od kilku dni. Zamiary dojrzewały. Gdy na szczęść dni przed Paschą był w Betanii, arcykapłani już dawno zdecydowali o zabiciu Jezusa. I On miał tego świadomość, gdy mówił, że Maria namaściła Go na pogrzeb.

 
Zobacz także
o. Jakub Waszkowiak OFM
Może pracować na polu, które należy do Pana Boga, albo na polu, które należy do diabła. Na polu Pana Boga ziemia jest niezbyt urodzajna i trzeba się natrudzić żeby coś na niej wyrosło. Trzeba regularnie podlewać to co się zasiało, wyrywać chwasty i cierpliwie czekać, bo wszelkie rośliny, które się sieje na polu pana Boga wzrastają powoli a ich owoce nie pojawiają się od razu. Na polu diabła jest zupełnie inaczej.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS