logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

sortuj wg. data dodania | autora | tytuł
Mistyzym w wielkich religiach świata
Denise Lardner Carmody, John Tully Carmody
Mistycyzm – rozumiany jako bezpośrednie doświadczenie ostatecznej rzeczywistości – jest obecny we wszystkich religiach świata.
 
Grzechy Cudze
Andrzej Zwoliński
Czy grzech innego może być moim? Są takie grzechy, które prawdopodobnie by nie zaistniały bez udziału drugich osób, a w każdym razie ich popełnienie byłoby znacznie utrudnione. Kościół, opierając się na nauce Biblii, wymienia 9 grzechów cudzych...
 
Jezus czyni mnie wolnym
George A. Maloney SJ
Ty i ja jesteśmy bardziej niewolnikami aniżeli ludźmi wyzwolonymi. Nasze niewolnictwo polega na tym, że zapomnieliśmy, co oznacza nasza prawdziwa wolność, którą mamy jako dzieci Boże. Często zadowalamy się życiem w wąskich granicach swego niewolnictwa, głównie dlatego, że wszyscy inni przebywają w tym samym więzieniu...
 
Miłość, seks i Kościół katolicki
Thomas i Donna Finn
W kwestiach moralności ludzie od wielu wieków uznawali nauczanie Kościoła katolickiego i postępowali zgodnie z nim. To prawda. Ale prawdą jest także i to, że w obrębie pojedynczych kultur i okresów historycznych różne elementy tegoż nauczania spotykały się ze sceptycyzmem, odrzuceniem, a nawet i drwiną. W ciągu ostatnich trzydziestu lat byliśmy świadkami zarówno postawy akceptacji, jak i odrzucenia pewnych aspektów katolickiego spojrzenia na małżeństwo i ludzką seksualność. Niewątpliwie najwięcej kontrowersji skupiało się wokół problemu antykoncepcji...
 
Sakramenty Kościoła
Karl Rahner
Karla Rahnera uważa się za jednego z najwybitniejszych teologów XX wieku. Swą twórczość adresował nie tylko do teologów, ale także do duszpasterzy i zwykłych wiernych. Inspirator, redaktor i autor licznych leksykonów, encyklopedii i kompendiów. Cechą jego teologii - pisze o. Dariusz Kowalczyk - jest "ustawiczne nawiązywanie do współczesnych problemów przeżywania wiary. Dla Rahnera wierność tradycji Kościoła nie oznacza mechanicznego powtarzania tego, co już zostało powiedziane w historii, lecz twórcze przyjęcie istotnych wątków tej tradycji w zmienionych warunkach współczesnego życia wiary. Jednocześnie jego myśl bywała prorocza (np. »Chrześcijanin XXI wieku albo będzie mistykiem, albo nie będzie go wcale«)".
 
Przewodnik po niebie, piekle i czyśćcu
Bill Dodds
Co czeka nas po śmierci? Na pytanie to stara się, w taki, czy inny sposób, odpowiedzieć każda religia, również chrześcijaństwo. Niniejsza książka, unikając specjalistycznego języka teologii, z charakterystycznym dla autora humorem i ciepłem, stara się przybliżyć stanowisko Kościoła katolickiego w sprawie: odkupienia, Sądu Ostatecznego, nieba, piekła i czyśćca. Jest ona również zaproszeniem do zastanowienia się nad własnym życiem, ponieważ jak stwierdza autor: "to jak żyjesz, w co wierzysz, jakich dokonujesz wyborów i jakie działania podejmujesz, kształtuje to, jak upłynie Ci wieczność. Warto powtórzyć: To, co robisz za życia, wpłynie na to, co stanie się po twojej śmierci". Stąd też pytanie o to "Co czeka nas po śmierci?" splata się więc nierozłącznie z drugim tym razem bardzo egzystencjalnym i osobistym: "Jaką przygotowuję sobie wieczność?".
 
Krucjaty - Tysiąc lat nienawiści
Gad Lerner
W 1999 roku Gad Lerner przemierzył szlak krucjat i owocem tego były reportaże opublikowane przez pismo La Republica. Wyłania się z nich przerażający w swych skutkach obraz wydarzeń sprzed 1000 lat. Szlak krucjat wyznaczył istniejącą do dziś granicę wrogości i uprzedzeń: między chrześcijaństwem a islamem, katolicyzmem a prawosławiem. Autor swoje opinie "lewicowego Żyda" konfrontuje w obszernej rozmowie ze stanowiskiem Franca Cardiniego, najwybitniejszego włoskiego badacza krucjat i "tradycyjnego katolika". To dodatkowy powód, by uznać tę książkę za bardzo inspirującą.
 
Celibat. Aspekty pedagogiczne i duchowe
o. Józef Augustyn SJ
Książka Celibat. Aspekty pedagogiczne i duchowe o. Józefa Augustyna przekazuje rzetelną wiedzę na temat celibatu kapłańskiego. Autor omawia go w sposób przejrzysty, otwarty i kompetentny, nie uchylając się przed podejmowaniem nawet najtrudniejszych problemów z nim związanych. Książka jest owocem nie tylko teoretycznych spekulacji, ale nade wszystko wielu spotkań i rozmów z alumnami. Skierowana jest zarówno do kandydatów do stanu duchownego, jak i wszystkich osób odpowiedzialnych za ich formację. Niemniej również osoby przygotowujące się do małżeństwa znajdą w niej wiele cennych wskazówek dla przeżywania ludzkiej miłości.
 
Zaprzyjaźnij się ze sobą
Leo P. Rock SJ
Książka o. Leo Rocka, amerykańskiego jezuity, o którym napisał w Przedmowie o. M. E. Moynahan, że jest kimś, kto mówi i pisze z mocą, zawiera jego osobiste refleksje i doświadczenia z wielu lat pracy kierownika duchowego i psychoterapeuty. Książka jest błyskotliwym zapisem tego, czego nauczyli Autora ludzie, z którymi pracował, lub też którzy przyszli do niego po radę i pomoc, "a dzieląc się swoim cierpieniem, pozwolili mu dostrzec wiele głębokich prawd". Żywy język, częste nawiązania do wzorców literackich, a także przykłady "z życia" stanowią dodatkowy walor tej ciekawej książki, która winna zainteresować tych, którzy bądź to z racji zawodu, lub ze względu na własne trudności osobiste szukają pomocy w wartościowej literaturze.
 
Pat małżeński
Gaspare VELLA - Danilo SOLFAROLI CAMILLOCCI
Pat małżeński to sytuacja, w której dwoje ludzi nie żyje ani ze sobą, ani bez siebie. Celem książki a wcześniej badań klinicznych jest pomóc parom małżeńskim w odnowieniu czy stworzeniu autentycznych więzi. Autorzy, przebadawszy społeczne, obyczajowe, ekonomiczne i psychologiczne aspekty zjawiska, szkicują drogę terapii. Książka podaje także kilka praktycznych rad, jak uniknąć i nie dopuścić do takiej sytuacji.
 
 
1  
2  
 
Polecamy
ks. Stanisław Hartlieb

Trzy Święte dni paschalne Męki i Zmartwychwstania Pana są szczytem całego Roku Liturgicznego. Albowiem w te dni, przez swoje Misterium Paschalne Chrystus odkupił ludzkość i doskonale uwielbił Boga. Triduum Paschalne, stanowiące jedną „Wielką Niedzielę”, zaczyna się wieczorną Mszą św. w Wielki Czwartek, jego centrum stanowi Msza św. Wigilii Paschalnej, zamyka się nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania.

 
Zobacz także
ks. Tomasz Jaklewicz
„Na początku było Słowo…”. W święto Bożego Narodzenia słuchamy w liturgii Prologu Ewangelii św. Jana. Tekst to trudny i tajemniczy. Ani słowa o Betlejem, o Bożej Dziecinie, o Maryi i Józefie, pasterzach czy aniołach… Co nam mówi św. Jan? 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS