logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Michał Deja OFMCap
Zbawienne wątpliwości. Medytacje biblijne
Wydawnictwo Serafin
 


Zakochaj się w Biblii! Bez wątpienia jest ona kapryśną "oblubienicą". Jako jej miłośnik będziesz musiał wykazać się wielką wytrwałością i ogromną wręcz cierpliwością, aby zdobyć jej zaufanie i przekonać ją o swej miłości. Jednak kiedy uda Ci się ta trudna sztuka i "oblubienica" uwierzy w Twoją miłość, wtedy niezmiernie Cię obdaruje, uczyni z Ciebie, swojego oblubieńca, człowieka mądrego, czyli szczęśliwego. Będziesz musiał wciąż czuwać i strzec się, aby o swej oblubienicy nie zapomnieć albo, co gorsza, nie zdradzić jej dla łatwiejszej "miłości". Jest ona bowiem zazdrosną "oblubienicą", potrafi zdemaskować niewiernego pseudomiłośnika i srogo go ukarać utratą mądrości. Dlatego ten, kto zafascynuje się jej pięknem i nie zniechęci pozorną niedostępnością, doczeka się owego ogromnego obdarowania, obdarowania głębokim poczuciem sensu samego siebie, tego, kim jest, i tego, co czyni.
 
 

Wydawca: Serafin
Rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-63243-36-4
Format: 155 x 215
Stron: 216
Rodzaj okładki: Miękka

 
  
   

 
W OBLICZU BOGA SPRAWIEDLIWEGO:
BÓG JEST SPRAWIEDLIWY I KOCHA SPRAWIEDLIWOŚĆ (PS 11,7)
 
Jednym z najważniejszych terminów Starego Testamentu określającym większość relacji, w jakie wchodzi w swoim życiu człowiek, jest termin caddik – sprawiedliwy. Trzeba jednak natychmiast dopowiedzieć, że biblijne jego znaczenie ma niewiele wspólnego z jego popularnym rozumieniem w naszych czasach, o którym już wcześniej wspominaliśmy. Dziś sprawiedliwość określa odniesienie człowieka do normy prawnej, a w starożytności biblijnej chodziło najpierw o wzajemne relacje we wspólnocie ludu Bożego, czyli o relacje rodzinne, plemienne, międzyplemienne itd. Pojęcie to określało równocześnie relację narodu wybranego względem Boga. Stąd sprawiedliwy był ten człowiek, który nie tyle spełnił normę jakiegoś prawa, ale okazał się lojalny, wierny, życzliwy, miłujący względem swego bliźniego i Boga. Tak rozumiana sprawiedliwość oznacza zatem wierność, lojalność, pamięć, a w relacji pomiędzy Bogiem i człowiekiem staje się synonimem zbawienia. Dlatego właśnie sprawiedliwość Boga, sprawiedliwość, która jest w Bogu, to nie jakaś abstrakcyjna norma, ale przede wszystkim Jego zbawcze czyny, dowody Jego lojalności w relacjach, Jego pamięć o człowieku, z którym zawarł przymierze. Dlatego wierzący Hebrajczycy, modląc się słowami psalmu: "Wysłuchaj mnie w swej sprawiedliwości" (Ps 143,1; 71,2), wołali z pełną świadomością faktu, że Bóg jest sprawiedliwy, to znaczy, że pamięta, że jest wierny, że przyjdzie z pomocą w sytuacji zagrożenia. Zatem prawda o sprawiedliwości Boga, o Jego pamięci, wierności, lojalności stanowiła centrum wiary starożytnego Izraela.
 
O ile sprawiedliwość Boga jest czymś trwałym i niezmiennym, to, niestety, sprawiedliwość człowieka już nie ma takiego charakteru. Człowiek może ją utracić poprzez czyny, które w oczach Boga są sprzeczne z zawiązaną z Nim relacją przymierza. Co wówczas? Cóż, spodziewamy się, że odpowiedzią Boga na niesprawiedliwość człowieka będzie miłosierdzie. Miłosierdzie rozumiane jako ocalenie życia, nawet wbrew znanej regule, że skoro sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej sprawiedliwości, to niesprawiedliwy poniesie konsekwencje swoich wyborów i umrze. Pytamy zatem: jak Pan Bóg objawia swoje miłosierdzie?

1 2  następna
Zobacz także
Paweł Paszko OFMCap

Człowiek w Biblii pracuje. Chociaż Pismo Święte nie podaje definicji pracy ani nie rozwiązuje wszystkich problemów z nią związanych, słowo Boże rzuca ciekawe i ważne światło na ludzkie działanie, ukazując zarazem jego wartość i trud. Człowiek od początku korzysta z dzieła stworzenia i opiekuje się nim, wypełniając nakaz Stwórcy: „czyńcie sobie ziemię poddaną” (Rdz 1,28). Ów pierwotny dobrostan polegał na tym, że „Pan Bóg wziął człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał” (Rdz 2,15), a więc – aby tam pracował.

 
José Damián Gaitán OCD
Niewątpliwie nikt zazwyczaj nie planuje oszukiwać samego siebie. Dlatego też często samooszukiwanie się na drodze duchowej zdarza się wówczas, gdy człowiek sądzi, że jego myślenie, decyzje czy uczynki są właściwe i trafne. Centralnym tematem pism świętego Jana od Krzyża jest droga duchowa człowieka do celu, jakim jest doskonałe zjednoczenie z Bogiem w przemianie miłości. Droga ta nie jest wolna od trudności. Największe mają, jego zdaniem, wynikać z samooszukiwania się, które może przydarzyć się na poziomie zarówno przyrodzonym, jak i czysto duchowym i nadprzyrodzonym...
 
Mirosław Rucki
„Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna” (Hbr 1,1-2). Przemawiając przez swojego Syna, Bóg uwierzytelnił wezwanie do nawrócenia znakiem Jonasza. Ten znak – zmartwychwstanie Jezusa – jest wyjątkowym, „nie do podrobienia” dowodem na to, że śmierć Jezusa miała moc odkupienia wszystkich naszych grzechów. Każdy z nas ma w domu niesamowite relacje o tym niezwykłym wydarzeniu, wyjątkowym na skalę całego świata i całej historii ludzkości. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS