logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. Joachim Badeni OP
Zobaczyć Boga. Wprowadzenie do kontemplacji
Wydawnictwo Esprit
 


Według ojca Joachima Badeniego kontemplacja jest "widzeniem Boga". Czy można zobaczyć Boga? Nie tylko można – trzeba zobaczyć, jeśli chcemy z Nim żyć!
 
Poza tym kontemplacja, jak mówi ojciec Joachim, jest zupełnie prosta. Do tego nie potrzeba matury, tylko wiary. Każdy człowiek jest zdolny do kontemplacji, do widzenia obecności Bożej…
 
 

Wydawca: Esprit
Rok wydania: 2013
ISBN: 978-83-63621-13-1
Format: 115x195
Stron: 120
Rodzaj okładki: Miękka

 
Kup tą książkę  
  
 

 
Biblia – jedno wielkie światło
 
Sobór Watykański II przypomniał w konstytucji o objawieniu Bożym, że Pismo Święte jest zwierciadłem, w którym człowiek pielgrzymujący po ziemi ogląda Boga. Czytając Biblię mogę zobaczyć Boga i także siebie. Sięgam więc po Księgę, która jest mi najbliższa – w sposób duchowy, ale nie przez wyobraźnię. Po pewnym czasie mogę rozpoznać przyciągający urok Boga w Jego Słowie, którym jest On sam. 
 
Aby wejść w kontakt z Bogiem, nie możemy skupiać się tylko na Księdze, co niekiedy zdarza się w niektórych zborach protestanckich. W odkrywaniu Boga istotna jest nie tylko Księga. Bóg nie wcielił się w Księgę, ale wcielił się w człowieka, w Syna Matki Najświętszej. Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas.
 
Wchodząc w Pismo Święte jestem poruszony prostotą uroku Boga. Ten urok odnajduję nie tylko we fragmentach, ale – co dziwne – w całym tekście Biblii. Duch Święty prowadzi nas w głąb lektury Pisma. Jestem w stanie dotknąć tajemnicy Słowa tylko w Duchu Świętym. W pewnym momencie Biblia może stać się jakby nudna, przestaje być pokarmem dla umysłu i wyobraźni, tylko chce wprost karmić mego ducha poprzez wszystkie obrazy, symbole, opisy. 
 
 
Zwykle na początku medytacji wybieramy sobie poszczególne ulubione teksty. Wraz z rozwojem modlitwy cała Biblia staje się jednym wielkim światłem, jednym wielkim Słowem. Medytacja przestaje być jałowa, jest jakby pływaniem w oceanie Słowa Bożego. Zanurzamy się i płyniemy w żywych wodach Ducha Świętego.  

Zobacz także
s. Rita od Chrystusa Sługi WNO

Co zrobić, kiedy podczas modlitwy niczego się nie odczuwa czy wręcz czuje się awersję do modlitwy? Rozproszenia na modlitwie, uczucie wewnętrznej pustki i oschłości czy wręcz awersja do modlitwy są doznaniami, które dotykają każdego modlącego się. Przetrzymanie ich w wierności już jest modlitwą.

 
Jacek Poznański SJ

Nawrócenie nie daje korzyści, jest bardzo wymagające, bo trzeba przezwyciężyć przenikający dziś wszystko konformizm i polityczną poprawność; może sprawić, że wszyscy obrócą się przeciw człowiekowi. Co więcej, nawrócenie polega też na tym, że człowiek zaczyna w nowy sposób patrzeć na świat i jego sprawy. A więc musi odrzucić widzenie rzeczy, które przejął i którego się nauczył.

 
ks. Jerzy Smoleń

Człowiek będący triadą psycho-fizyczno-duchową powinien te trzy obszary traktować z równym szacunkiem i otaczać taką samą troską. Pomiędzy tymi trzema obszarami powinna być wzajemna harmonia. Żadnego z nich nie można ani przeceniać, ani wyeliminować dla właściwego rozwoju człowieka. Jednak praktyka duszpasterska i psychologiczna pozwala stwierdzić, że to podejście jest bardzo różne. Mimo że wspomnianej triady nie da się rozbić, wielu próbuje ją rozdzielić, albo wręcz rozdziela.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS