logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
100-lecie urodzin Mariana Kołodzieja
 


6 grudnia 1921 r. w Raszkowie urodził się Marian Kołodziej. Był jednym z pierwszych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Otrzymał numer obozowy 432. W obozie spotkał się ze św. Maksymilianem. Był uczestnikiem obozowego apelu, w czasie którego o. Kolbe dobrowolnie poszedł na śmierć w bunkrze głodowym za nieznanego sobie innego więźnia. Do 1945 r. Kołodziej był więziony jeszcze w Groß-Rosen, Buchenwaldzie, Sachsenhausen i Mauthausen-Gusen. Przeżył wojnę.

 

Marian Kołodziej po wojnie ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie i pracował jako scenograf w gdańskim Teatrze Wybrzeże. O przeżyciach obozowych mówił niewiele albo nawet wcale. W 1992 r. w wyniku udaru mózgu został częściowo sparaliżowany. Wówczas, po niemal 50 latach przerwał milczenie na temat przeszłości i stworzył cykl grafik „Klisze pamięci. Labirynty”, w których zawarł wspomnienia z czasów obozowych. Artysta przekazał obrazy do Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, gdzie w dolnej kondygnacji kościoła Matki Bożej Niepokalanej od stycznia 1998 r. znajduje się ich wystawa. Maksymilian Maria Kolbe, obok autora, jest główną postacią wystawy. Ks. prof. Józef Tischner, po obejrzeniu ekspozycji powiedział: Byłem parę razy w Oświęcimiu, chodziłem po Brzezince. Ale nigdy nie zobaczyłem tam tego, co zobaczyłem na tej wystawie. Moja reakcja jest taka: prawdziwy Oświęcim jest tutaj. [...] Kolbe wnosi w ten świat jakieś światło. Ale gdybym miał powiedzieć, co to jest ateizm, to pokazałbym Oświęcim.

 

Więcej na temat wystawy „Klisze pamięci”: TUTAJ 

 

Marian Kołodziej zmarł 13 października 2009 r. w wieku 88 lat w szpitalu w Gdańsku. 23 października prochy artysty spoczęły w podziemiach kościoła franciszkanów pw. Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach.

 

franciszkanie.pl