logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
19. pielgrzymka powiatu wołomińskiego
 


„…Królowo Polski czuwaj nad naszym powiatem i jego mieszkańcami i chroń nas od złego. Prosimy daj światu pokój…” - to słowa Aktu zawierzenia Matce Bożej, który dziś na Jasnej Górze ponowili przedstawiciele powiatu wołomińskiego. Samorządowcy i mieszkańcy przybyli po raz 19, aby podziękować za otrzymane łaski i prosić o Boże błogosławieństwo.

 

Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp pomocniczy diec. warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski. Kaznodzieja podkreślił, że najważniejsze zadania jakie stoją przed samorządami to pielęgnowanie wolności i odpowiedzialności. - Samorządowcy są także odpowiedzialni za to, aby również obywateli czynić ludźmi odpowiedzialnymi i wolnymi. Jest to jedno z najważniejszych zadań we współczesnym świecie, abyśmy byli samorządni, czyli byli ludźmi, którzy są wolni i odpowiedzialnie podejmują różne problemy społeczne - powiedział bp Grzybowski.

 

Biskup pomocniczy dodał, że samorządowcy to przede wszystkim ludzie odpowiedzialni za wspólnotę obywateli, którym w jakiś sposób są posłani: „zadaniem wszystkich urzędników jest służba swoim obywatelom”.

 

- Na początku to były pielgrzymki gminne, a później przerodziły się w powiatowe. Są tutaj reprezentanci 12 gmin, a tyle właśnie liczy nasz powiat. Jako starosta jestem dumny, że jesteśmy tutaj razem z mieszkańcami i urzędnikami - powiedziałAdam Lubiak Starosta wołomiński. Podkreślił, że przybyli na Jasną Górę podziękować Matce Bożej za opiekę, ale też prosić o Boże błogosławieństwo i pokój na Ukrainie.

 

- Mamy za co dziękować. Udało nam się ukończyć pierwszy etap rozbudowy Szpitala Powiatowego Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie, zostały oddane dwa budynki dla osób niepełnosprawnych i specjalne centrum dla rodzin. Wiem, że tak duże inwestycje bez wsparcia Maryi nigdy by się nie udały. Dziękujemy, że nad nami czuwa - zauważył starosta.

 

W powiecie wołomińskim jest ponad 10 tys. uchodźców z Ukrainy. W pomoc dla nich włączają się mieszkańcy i gminy. - Doszły nam samorządowcom nowe zadania. Staramy się pomagać Ukraińcom, wspierać ich i być dla nich życzliwi. To jest teraz nasze zadanie - podkreśliła Agnieszka Gryglas, zastępca wójta gminy Dąbrówka.

 

Dodała, że dla niej najważniejszym punktem pielgrzymki jest zawierzenie Matce Bożej. - Wiemy, że w tych trudnych momentach mamy do kogo przyjść, komu powierzyć smutki i radości. Symbol Aktu Zawierzenia to najpiękniejszy dar jaki możemy złożyć - powiedziała Gryglas.

 

W Kaplicy Matki Bożej zagrał lokalny Zespół Muzyki Dawnej Flauti Divertenti. Artyści zaprezentowali m.in. utwory epoki renesansu, średniowiecza, a także instrumentalne. Stworzyli też oprawę muzyczną Mszy św.

 

- Jesteśmy jedynym takim zespołem muzyki dawnej w woj. mazowieckim. Dla nas to wielkie wyróżnienie i zaszczyt występować na Jasnej Górze. Latem pielgrzymujemy tutaj pieszo, a dziś śpiewamy i gramy przed Obliczem Maryi - zaznaczył Marcin Szczapa, kierownik zespołu.

 

Przedstawiciele samorządu i mieszkańcy odnowili Akt zawierzenia Królowej Polski.

 

Powiat wołomiński złożony jest z 12 gmin i zamieszkuje go ponad 230 tys. osób. Jest to jeden z najludniejszych powiatów województwa mazowieckiego.

 

Maria Bareła
jasnagora.com