DRUKUJ
 
Pobyć we wnętrzu relikwii. W sobotę można odwiedzić drugą celę św. Maksymiliana w Niepokalanowie
 


W sobotę 17 lutego mija 77. rocznica aresztowania św. o. Maksymiliana. Z tej okazji po Mszy św. o godz. 11 w celi, z której święty został zabrany na Pawiak odbędą się modlitwy z uszanowaniem jego relikwii. Pomieszczenie będzie dostępne dla zwiedzających w godz. 10-18. 
 
Druga cela św. Maksymiliana, o której istnieniu nie zawsze wspomina się pielgrzymom mieści się naprzeciwko muzeum w Niepokalanowie. Tam zgromadzone są ważne pamiątki po świętym. Można powiedzieć, że całe to pomieszczenie jest relikwią – wyjaśnia o. Mirosław Kopczewski OFMConv – wikariusz klasztoru w Niepokalanowie. O. Maksymilian pełnił funkcję gwardiana i mieszkał w celi w latach 1936-1941
 
Pomieszczenie składa się z dwóch pokoików. Najpierw wchodzi się do gabinetu osobistego sekretarza gwardiana Niepokalanowa, gdzie przychodzili interesanci. W drugim pokoju mieszkał i pracował św. Maksymilian. Oba odznaczają się wielką prostotą. Biurko z wysoką nastawą przeznaczoną na dokumenty i korespondencję, żelazne łóżko z miednicą pod spodem, wieszak służący jako prowizoryczna szafa i oczywiście posążek Matki Bożej to ich główne wyposażenie.
 
– Ta cela nie jest zwykłą izbą pamięci po znanej osobie. To nie jest muzeum. Mamy do czynienia z przedmiotami, których używał święty i ubraniami, w których chodził. Tu możemy uklęknąć, odmówić modlitwę i położyć swój różaniec na podłodze, po której chodził św. Maksymilian. Jeżeli zrobimy to z wiarą w obcowanie świętych, to nie jest to zabobon, tylko poważny znak naszej duchowej łączności ze św. Maksymilianem, który wstawia się za nami w niebie. A jest on potężnym wystawiennikiem. Wiemy o tym od wielu osób, które modliły się w tym pomieszczeniu i używały relikwii zgodnie z ich wyznaczonym przez Kościół przeznaczeniem – wyjaśnia o. Kopczewski.
 
W związku z jubileuszem w niedzielę 18 lutego o godz. 10 w sanktuarium będą modlić się członkowie wspólnot kolbiańskich. Po Eucharystii przy pomniku św. o. Maksymiliana zostaną złożone kwiaty, a w sali św. Bonawentury odbędzie się oratorium maryjno-kolbiańskie pod dyrekcją o. Andrzeja Sąsiadka, proboszcza parafii w Niepokalanowie. Zostanie również wyświetlony film „Proroctwo” w reż. Mariama Pneumatofora, który ukazuje szczególną rolę Polski wyznaczoną przez Jezusa. W tym dniu do sanktuarium przybędzie również bp Rabban al-Qas, posługujący w ubogiej diecezji chaldejskiej Zakho i Amadiya w Kurdystanie, gdzie zostało przyjętych wielu uchodźców.
 
 
www.archwwa.pl