DRUKUJ
 
Niepokalanów: W 100. rocznicę święceń kapłańskich św. Maksymiliana spotkały się wspólnoty modlitwy za księży
 


Dwudniowe spotkanie w Niepokalanowie rozpoczęło się dokładnie w setną rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich przez o. Maksymiliana Kolbe. Wzięli w nim udział członkowie wspólnot modlących się za kapłanów z całej Polski oraz duchowni wspierani modlitwą.
 
Najliczniej zgromadzili się przedstawiciele Apostolatu Modlitwy za Kapłanów Margaretka i Apostolatu Modlitwy i Postu za Kapłanów Złota Róża.
 
Centralnym punktem pierwszego dnia spotkania była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego. – Diakon przyjmując święcenia kapłańskie otrzymuje wielką władzę, którą ma prowadzić ludzi do Boga. Z tą władzą wiążą się służba i odpowiedzialność za drugiego człowieka – przypomniał w homilii biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.
 
Nawiązując do setnej rocznicy święceń kapłańskich o. Maksymiliana podkreślił, że był on charyzmatycznym duchownym, który dokonywał rzeczy niemożliwych. – Założył Rycerstwo Niepokalanej, otworzył nowoczesną drukarnię, zbudował klasztor w Niepokalanowie, później drugi w Japonii, uruchomił radiostację, a wszystko to w trudnych czasach międzywojennych, kiedy to Polskę dotykała bieda. A później oddał siebie w Oświęcimiu. Skąd czerpał siłę? Czy to tylko zdolności ludzkie sprawiły? – pytał retorycznie. – O. Maksymilian nie uczyniłby tego wszystkiego, gdyby nie nieustanne trwanie w przy Jezusie Eucharystycznym i adoracje Najświętszego Sakramentu od najmłodszych lat. Jezus dawał mu energię do rzeczy, które po dzień dzisiejszy zachwycają świat – mówił bp Markowski.
 
Zwracając się do osób zgromadzanych na placu przed bazyliką wskazał, że wierni mają wobec duchownych swoje oczekiwania. – Chcecie mieć kapłanów świętych, bezinteresownych, skutecznych, sportowców i filozofów. To nie jest proste, bo my też doświadczamy słabości. Siedząc godzinami w konfesjonale dotykamy wielkich trudności. W naszym życiu przychodzą chwile wielkiej samotności. Dzisiejsze spotkanie jest podziękowaniem wam, że nam towarzyszycie na drodze powołania, że przez wasze modlitwy możemy być gorliwi i święci – wyraził wdzięczność bp Markowski.
 
Eucharystia zakończyła się aktem zawierzenia wspólnot i osób indywidualnych modlących się za kapłanów Niepokalanej.
 
Po Mszy św. odbyło się oratorium maryjno-kolbiańskie, odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego, była też możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu i spowiedzi św. Świadectwem nawrócenia podzielił się Andrzej Moszczyński, a Adam Woronowicz opowiedział o pracy na planie „Dwóch koron”. Wcześniej konferencje o apostolacie modlitwy za kapłanów  wygłosił ks. Bogusław Nagel, krajowy duszpasterz Apostolatu Modlitwy za Kapłanów. Wieczór zakończył się modlitwą uwielbienia i dziękczynieniem za księży.
 
Na niedzielę zaplanowano uroczystą Eucharystię pod przewodnictwem o. Marco Tasco, generała franciszkanów, który na jubileusz specjalnie przyjechał do Polski.
 
Z okazji setnej rocznicy otrzymania święceń kapłańskich przez o. Maksymiliana Poczta Polska z własnej inicjatywy wydała okolicznościową pocztówkę.
 
„Gość Warszawski”
 
www.archwwa.pl