DRUKUJ
 
Pielgrzymka Ochotniczych Hufców Pracy
 


OCHOTNICZE HUFCE PRACY POMAGAJĄ MŁODZIEŻY
 
Bazylika. Pielgrzymka Ochotniczych Hufców Pracy
Doroczna Pielgrzymka Ochotniczych Hufców Pracy zgromadziła na Jasnej Górze młodzież ze wszystkich województw, komendantów wojewódzkich, dyrektorów, wychowawców, nauczycieli, opiekunów i duszpasterzy OHP. Jubileuszowe 25. już spotkanie modlitewne odbyło się w piątek, 8 czerwca i wzięło w nim udział ok. 800 osób - delegacji ze wszystkich 16 komend wojewódzkich w Polsce.
 
„Naszym hasłem tegorocznym pielgrzymowania na Jasną Górę są słowa roku duszpasterskiego ‘Napełnieni Duchem Świętym’. Modlimy się o to, by Duch Święty trafił do każdego z nas, zstąpił na każdego z nas, odnowił nasze życie, dlatego nie mogło zabraknąć tego elementu w naszym pielgrzymowaniu na Jasną Górę. Całe nasze duszpasterstwo opieramy o program duszpasterski, jaki jest w naszym kraju - opowiada ks. Jarosław Sroka, krajowy duszpasterz OHP – Cały tegoroczny rok duszpasterski był nacechowany problematyką Ducha Świętego i z tymi wszystkimi sprawami, jako podsumowanie całego roku formacyjnego, szkolnego, przychodzimy Dzisiaj do Matki Bożej, aby dziękować za ten miniony rok szkolny”. 
 
Doroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Młodzieży i Kadry OHP na Jasną Górę organizowana jest od 25 lat. Pielgrzymowanie społeczności OHP rozpoczęło się w 1991 r. od spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II podczas VI Światowego Dnia Młodzieży - „Ochotnicze Hufce Pracy bardzo aktywnie włączyły się wtedy w organizację tych Dni tu, w Częstochowie, budując m.in. miasteczko namiotowe dla 5 tys. pielgrzymów ze Wschodu. I wtedy zrodził się pomysł, żeby tutaj do Matki Bożej przychodzić każdego roku i dziękować, i od tamtego roku nie przerwanie do dnia dzisiejszego, zawsze na zakończenie roku szkolnego, przychodzimy tu na Jasną Górę, żeby podsumować rok szkolny” – wspomina ks. Jarosław Sroka. 
 
„Dzisiaj jest to instytucja w naszym kraju, która zajmuje się taką ‘trudną’ młodzieżą, młodzieżą zaniedbaną, z różnych rodzin, te zaniedbania są przeróżne. I chodzi o to by podać rękę tej młodzieży, żeby ta młodzież mogła skończyć szkołę, mogła zdobyć zawód i zostać przygotowana do dorosłego życia – podkreśla krajowy duszpasterz OHP – OHP to jest po prostu taka furtka dla młodzieży, gdzie już nikt nie chce się nimi zaopiekować i pomóc, wtedy Ochotnicze Hufce Pracy taką młodzież przyjmują. W tej chwili jest w skali kraju ok. 35 tys. młodzieży w ośrodkach stacjonarnych i w ośrodkach z internatem, a wiec to jest spora liczba młodzieży w naszym kraju i warto tą młodzieżą się zaopiekować”. 
 
W bazylice jasnogórskiej o godz. 15.30 rozpoczęła się Msza św. Słowa powitania skierował ks. Jarosław Sroka, krajowy Duszpasterz OHP. Na koniec Mszy św. Akt Zawierzenia odczytał Marek Surmacz, komendant główny OHP, a ks. Jarosław Sroka podziękował uczestnikom pielgrzymki za wspólną modlitwę. 
 
Ochotnicze Hufce Pracy to instytucja państwowa, która zajmuje się młodzieżą między 15 a 25 rokiem życia. Proponuje zatrudnienie, przeciwdziała marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży, podejmuje zadania w sferze kształcenia i wychowania. Głównym celem działalności OHP jest stwarzanie młodzieży warunków prawidłowego rozwoju społecznego i zawodowego poprzez aktywne budowanie systemu pomocy dla grup najsłabszych, organizowanie i wspieranie form wychodzenia z ubóstwa, bezrobocia i patologii społecznych. OHP zajmują się przede wszystkim młodzieżą ze środowisk bezrobotnych, rodzin niewydolnych wychowawczo, zagrożoną wypadnięciem z systemu edukacji. Obecnie OHP obejmuje opieką ok. 35 tysięcy młodych ludzi w placówkach stacjonarnych i dochodzących. 

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ mś