DRUKUJ
 
Prezydent Andrzej Duda dla Jasnej Góry
 


Prezydent Andrzej Duda wręczył paulinowi, o. Jerzemu Tomzińskiemu, w roku 100-lecia odzyskania niepodległości i roku setnych urodzin o. Jerzego, pamiątkowe medale oraz list gratulacyjny. 
 
Prezydent przekazał także okolicznościowe pismo informujące o objęciu honorowego patronatu nad jasnogórskimi obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. 
 
Uroczystość odbyła się w niedzielę, 2 września w Pokojach Prymasowskich. 
 
Prezydent podziękował o. Jerzemu Tomzińskiemu, niezłomnemu kapłanowi, obchodzącemu w tym roku setne urodziny, za służbę w „ocalaniu narodowej dumy i tożsamości”, za jego miłość do kraju i narodu. W okolicznościowym liście prezydent Duda napisał m.in.: „Przekazując najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności, z okazji tak wspaniałego jubileuszu pragnę serdecznie podziękować Ojcu za jego posługę dla Boga i Kościoła, kraju i narodu, za piękną postawę i miłość do Ojczyzny”. 
 
Andrzej Duda zauważył, że „jubileusz Ojca pięknie wpisuje się w stuletnią historię niepodległej Rzeczypospolitej, w której, mimo dramatów wojen i szykan totalitarnego ustroju, udało się również dzięki takim jak Ojciec niezłomnym kapłanom - ocalić narodową dumę i tożsamość, przekazując wolną i demokratyczną Polskę następnym pokoleniom”. 
 
Niezwykle wzruszony o. Jerzy Tomziński podczas krótkiego spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą opowiedział o swoim spotkaniu z prezydentem Ignacym Mościckim na Jasnej Górze w 1932 r.: „14 sierpnia 1932 r. na Jasną Górę przybył prezydent Ignacy Mościcki, a ja mając wtedy 14 lat pilnowałem furty. Zbliżając się do furty prezydent podał mi rękę i powiedział: ‘Witam, panie kawalerze’. Po paru godzinach, tutaj do tego pokoju, przyniosłem dla niego ciepłą wodę, a pan Prezydent powtórzył: ‘Dziękuję, panie kawalerze’”. 
 
 
Prezydent RP na ręce przeora Jasnej Góry o. Mariana Waligóry wręczył specjalne pismo, informujące o objęciu honorowego patronatu nad jasnogórskimi obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości te odbędą się w jasnogórskim sanktuarium 4 listopada bieżącego roku. Honorowy patronat nad tymi uroczystościami objął właśnie prezydent Andrzej Duda. Sto lat temu, właśnie 4 listopada 1918 r., Jasną Górę z rąk austriackich zaborców przejął kpt. Artur Wiśniewski. Po 123. latach niewoli po raz pierwszy przed bramą sanktuarium polscy żołnierze zaciągnęli wartę honorową, a na jasnogórskiej wieży załopotały biało-czerwone flagi. Tym samym Jasna Góra, jako pierwsza, stała się ‘skrawkiem’ wolnej Ojczyzny, której niepodległość ogłoszono 11 listopada. 
 
„Już za kilka miesięcy będziemy mieli tutaj, na Jasnej Górze, ważne święto - zupełnie jasnogórskie, jeżeli chodzi o 100-lecie odzyskania niepodległości, bo 4 listopada przypada 100-tna rocznica, kiedy tutaj, na Jasną Górę, w 1918 r. weszli polscy żołnierze, zaciągnęli wartę, zawiesili polskie flagi. To był ten moment, kiedy Jasna Góra rzeczywiście stała się w pełni wolna, w wolnej, niepodległej Polsce, która wróciła na mapy Europy i świata. Cieszę się, że to wydarzenie na Jasnej Górze mogłem objąć swoim honorowym patronatem” – mówił prezydent RP. 
 
 
Prezydent Andrzej Duda, przebywający na Jasnej Górze na Jasnogórskich Dożynkach, podzielił się także osobistą refleksją na ten temat w krótkiej rozmowie z Biurem Prasowym Jasnej Góry. 
 
„To jest szczególny rok dla nas wszystkich Polaków na całym świecie, rok 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a zatem rok wyjątkowy, jubileuszowy i nie wyobrażałem sobie, żeby tu z rolnikami, na tym tak ważnym wydarzeniu, jakim są Jasnogórskie Dożynki, a więc Msza św. u stóp Klasztoru na Jasnej Górze, u Matki Najświętszej, żebym mógł nie być z ludźmi polskiej wsi, razem z tymi, którzy żywią i bronią. Dla mnie to jest wyraz szacunku dla nich, dla ich codziennej pracy, dla ich trudu - dlatego, że zabezpieczają bezpieczeństwo żywnościowe Polski, Polaków; za to, że ich produkcja ma tak wielki udział w polskim eksporcie, za to, że nas rozsławia na całym świecie. A także podziękowanie ich ojcom, dziadom, za to, że tą niepodległość, wolność my dzisiaj mamy, dzięki ich walce o Polskę wolną i niepodległą, dzięki ich krwi, bohaterstwu. Ogromnie się cieszę, że mogłem dzisiaj tutaj być z ludźmi polskiej wsi, z polskimi rolnikami, to dla mnie ogromna radość” – podkreślał Andrzej Duda, prezydent RP. 
 
Prezydent RP wpisał się także do jasnogórskiej Księgi Pamiątkowej: „Serdecznie dziękuje za wspólną modlitwę i życzliwą gościnę w Sanktuarium Jasnogórskim – duchowej stolicy naszej Ojczyzny, gdzie od wieków składane są prośby i nadzieje Polaków. Jest dla mnie wielką radością uczestniczyć tutaj w Dożynkach Jasnogórskich, gromadzących rolników z całego kraju i wspólnie dziękować Opatrzności za dar chleba.To szczególnie poruszające przeżycie w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Na ręce Ojca Przeora i wszystkich Ojców Paulinów składam serdeczne podziękowania za opiekę nad Sanktuarium oraz za posługę dla dobra rodaków i z całego serca życzę wielu łask Bożych. 
 
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 
Andrzej Duda 
Jasna Góra, 2 września 2018 r.”. 
 
Podczas uroczystości obecni byli m.in.: abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski; abp Wacław Depo, metropolita częstochowski; bp Edward Białogłowski, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników; o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów; o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry; o. Jan Poteralski, podprzeor klasztoru, ks. Stanisław Sojka, sekretarz krajowego duszpasterstwa rolników oraz ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com