DRUKUJ
 
Wydział Prawa Kanonicznego na corocznej modlitwie
 


Wykładowcy Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie modlą się w sobotę, 16 lutego na Jasnej Górze. 
 
„Co roku od 10 lat, w lutym, Rada Wydziału naszego Wydziału Prawa Kanonicznego przybywa z pielgrzymką na Jasną Górę, aby uczestniczyć we Mszy św., prosząc o opiekę i błogosławieństwo Matkę Najświętszą, Panią Jasnogórską dla Wydziału, jak również dla całego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II - mówi ks. prof. dr hab. Tomasz Rozkrut, dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego – W tym roku, po raz pierwszy od kilku lat, nie będzie uczestniczył w naszej modlitwie pierwszy rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a zarazem założyciel Instytutu Prawa Kanonicznego, który później został przekształcony w wydział Prawa Kanonicznego - śp. ks. prof. Jan Maciej Dyduch, który zmarł 17 listopada ubiegłego roku. Modląc się dzisiaj u Matki Bożej pragniemy prosić o Boże błogosławieństwo, o opiekę dla Wydziału i Uniwersytetu, tym bardziej, że stajemy przed nowymi wyzwaniami, którymi są reforma szkolnictwa wyższego w Polsce i nowa konstytucja apostolska papieża Franciszka na temat uniwersytetów i wydziałów kościelnych, którą pragniemy nie tylko poznawać, ale bardzo dokładnie i szczegółowo wdrażać w życie”. 
 
„Jest to dla nas szczególna chwila spotkania z Matką Najświętszą, spotkania z Zakonem, z ojcem generałem, a więc wspólna modlitwa, wspólna refleksja, która łączymy z Radą Wydziału, omawiając ważne i aktualne problemy naszego wydziału” – podkreślał dziekan wydziału. 
 
„Przede wszystkim trzeba modlić się o to, byśmy my jako kanoniści, jako prawnicy byli zawsze blisko drugiego człowieka, blisko jego spraw, blisko jego kłopotów, tego wszystkiego, co dotyczy jego funkcjonowania w środowisku Kościoła. Wielokrotnie pada takie przekonanie, że prawnik, czy kanonista to ktoś sztywny, kto postępuje tylko według paragrafów czy kanonów, a chodzi o to, co pracodawca kościelny mówi, że najważniejszym przepisem prawnym jest zbawienie dusz, to jest cel całego prawodawstwa kościelnego. My jako prawnicy, jako kanoniści mamy być blisko człowieka i całe prawodawstwo kościoła ma służyć człowiekowi, to jest ten najważniejszy wymiar prawa - podkreśla o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów, były pracownik Wydziału Prawa Kanonicznego – Ja wprawdzie już formalnie nie jestem pracownikiem Wydziału Prawa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ale z tym środowiskiem dalej utrzymuj kontakt, jestem związany. Modlimy się o rozwój naszego wydziału prawa, modlimy się o Boże błogosławieństwo dla wszystkich pracowników i studentów”. 
 
Wykładowcy wzięli udział we Mszy św. o godz. 12.00 w Kaplicy Matki Bożej. Mszy św. przewodniczył ks. prof. Piotr Steczkowski, były pracownik wydziału, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, a słowo Boże wygłosił ks. prof. Marcin Wolczko. Słowa powitania wypowiedział o. Arnold Chrapkowski. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com