DRUKUJ
 
Kto zostanie mistrzem? W sobotę XI Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych
 


W sobotę 23 lutego w Warszawie na Bielanach odbędą się , w których 20 drużyn kleryckich z całej Polski zagra w XI Mistrzostwach Polski w Warszawie na Bielanach. W duchu sportowej rywalizacji konkurować będą o tytuł Mistrza Polski w piłkę nożną halową.
Zanim rozpoczną się rozgrywki, w sobotę o godz. 7.30 rano kard. Kazimierz Nycz odprawi dla seminarzystów Mszę św. w kaplicy Domu Rekolekcyjno-Formacyjnego w Warszawie na Bielanach. Organizatorzy spodziewają się udziału około 180 zawodników.
 
Oprócz gospodarzy, Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie swoją obecność potwierdziło 19 drużyn: Archidiecezjalne Seminarium Misyjne Redemptoris Mater w Warszawie, Wyższe Seminaria Duchowne z Siedlec, Kielc, Kalisza, Zamościa, Drohiczyna, Lublina, Rzeszowa, Pelplina, Torunia i Sandomierza. Przyjadą też drużyny z seminariów zakonnych: marianie z Lublina, franciszkanie z Wrocławia i Łodzi, misjonarze św. Wincentego a Paulo z Krakowa, salezjanie, misjonarze św. Rodziny, redemptoryści i chrystusowcy.
 
Drużyny zostaną podzielone na 4 grupy po 5 drużyn w każdej. Do fazy ćwierćfinałowej przejdą po 2 najlepsze drużyny. Później rozgrywki będą  toczyły się systemem pucharowym. Turniej odbywać się będzie na dwóch halach. Faza grupowa rozgrywana będzie od godz. 9.00 w halach: Centrum Rekreacyjno-Sportowego Bielany przy ul. Lindego 20 i w Szkole Podstawowej nr 263 przy ul. Szegedyńskiej 11. Natomiast faza pucharowa zakończy się finałem w hali CRS Bielany. Sędziować będzie m.in. Leszek Saks.
 
Przed rokiem, po raz drugi mistrzem Polski została drużyna z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Wtedy wprowadzono zapis w regulaminie, że jeżeli obronią tytuł – wówczas mistrzostwa w kolejnym roku zorganizuje drużyna, która zajęła drugie miejsce. Dzięki tej zmianie, co roku kto inny jest organizatorem mistrzostw.
 
W 2018 r. na podium stanęły drużyny: I miejsce – WSD Kielce, II miejsce – WMSD Warszawa, III miejsce – WSD Łódź, dlatego więc Warszawa została tegorocznym gospodarzem mistrzostw.
 
Wyjściowy skład ośmioosobowej drużyny warszawskiego seminarium na Mistrzostwa Polski jeszcze nie jest znany. W szerokiej kadrze jest 10 kleryków, w tym 3 diakonów, 2 alumnów z V roku, po jednym z IV i III roku oraz 3 z II roku. – Walka o miejsce w składzie jeszcze trwa – żartują seminarzyści. Ich kapitanem będzie kleryk Łukasz Gałązka z V roku.
 
Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w piłce nożnej halowej patronatem honorowym objął metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.
 
Partnerzy: Archidiecezja Warszawska, Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie oraz Ordynariat Polowy Wojska Polskiego.
 
Wsparcie: Urząd Miasta St. Warszawy
Organizator: Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie
 
www.archwwa.pl