DRUKUJ
 
Nie bądź chrześcijaninem light! Męczennicy z Pariacoto w Filadelfii
 


Tegoroczne rekolekcje wielkopostne w Parafii pw. św. Wojciecha w Filadelfii były niezwykłym wydarzeniem. Nikt, nawet sam duszpasterz tutejszej parafii – ks. Jan Palkowski ‑ nie spodziewał się, że błogosławieni Męczennicy z Pariacoto przyciągną na nauki rekolekcyjne aż tylu wiernych.
„Z męczennikami z Pariacoto czekamy na Zmartwychwstanie Pana” – to tytuł rekolekcji, które w dniach od 16 do 19 marca 2019 r. głosił o. Dariusz Mazurek, franciszkanin na co dzień posługujący w Peru. Każdego dnia wierni mieli także możliwość zapoznania się z publikacjami dotyczącymi Męczenników i porozmawiać o ich życiu z br. Janem Hruszowcem, franciszkaninem i promotorem kultu błogosławionych Męczenników z Pariacoto.
 
Za wszystkim co siódme
 
Parafia św. Wojciecha została ustanowiona w 1904 r. Dziś skupia różne środowiska, w tym także liczną Polonię mieszkającą w tym mieście. Dlatego też, poza Mszami Świętymi w języku angielskim, były także te w języku polskim.
 
Rekolekcje rozpoczęły się w sobotę 16 marca, a zakończyły we wtorek 19 marca. W niedzielę w czasie Mszy Świętej o 10.30 miała miejsce uroczysta instalacja relikwii I stopnia bł. Męczenników z Pariacoto.
 
Kazanie w czasie tej Eucharystii wygłosił o. Dariusz Mazurek. Ubrany w fioletowy ornat i kolorową, andyjską stułę rozpoczął słowami: Chciałbym powiedzieć Wam o Panu Jezusie i o naszych braciach męczennikach, którzy w 1991 r. zginęli w Pariacoto za wszystkim co siódme. Za siódmą górą, za siódmą rzeka, w odległej wiosce, w Andach… Rekolekcjonista mówił też, że motywem przewodnim pracy na misjach, jaką podjęli bł. Michał i bł. Zbigniew, było kochać Pana Boga, aż po oddanie życia. Bł. Zbigniew jeszcze w Polsce, tuż przed wyjazdem do Peru, powiedział, że na misjach trzeba być gotowym na wszystko.
 
Modne słowo light
 
Zwracając się do dzieci o. Dariusz zapytał, czy wiedzą co znaczy słowo light. Rekolekcjonista zauważył, że dziś produkty light, czyli o zmniejszonej zawartości kalorii, cukru itd. są bardzo modne, a niektórym osobom nawet zalecane. Istnieją jednak dziedziny życia, w których nie powinniśmy być light. Rodzice nie mogą kochać dziecka tylko trochę, light, małżonkowie nie mogą być sobie wierni tylko trochę, light – mówił o Darek. ‑ Nie można być chrześcijaninem light, czyli takim, który tylko trochę kocha, trochę jest wierny, trochę się angażuje – dodał i zauważył, że doskonale czuł to bł. Zbigniew, który w homilii wygłoszonej w czasie ostatniej swojej Mszy Świętej, odprawionej tuż przed porwaniem przez terrorystów i męczeńską śmiercią, mówił, że trzeba być Panu Bogu wiernym.
 
Rekolekcjonista zachęcał też, aby za wstawiennictwem Męczenników z Pariacoto powierzać chorych, prosić Pana Boga o potrzebne łaski, ale też, aby widzieć w nich przykład do naśladowania w codziennym życiu. Bo oni – jak zauważył o. Dariusz – będąc na misjach, gdzie warunki były trudne, parafia wielkości archidiecezji krakowskiej obejmowała kilkadziesiąt wiosek rozsianych po Andach, nie rezygnowali w obliczu trudności. Ufali Panu Bogu. Błogosławieni Męczennicy nie byli franciszkanami „tylko trochę”, „light”, ale ufali Bogu całym sercem.
 
Otwarcie serc
 
Br. Jan Hruszowiec zauważył, że rekolekcje z błogosławionymi Męczennikami z Pariacoto otworzyły serca wielu ludzi. Co ciekawe, z franciszkanami nawiązały kontakt osoby, które osobiście znały bł. Michała Tomaszka, jeszcze z czasów jego pobytu w Pieńsku i zaangażowania w ruch oazowy. Rekolekcje z Męczennikami z Pariacoto sprawiły, że obudziły się w tych osobach wspomnienia – pojawiły się zdjęcia, świadectwa.
 
Rekolekcje w Filadelfii to pierwsze spotkanie z wiernymi na terenie USA w czasie Wielkiego Postu 2019. Wszystkich Czytelników prosimy o modlitwę w intencji kolejnych spotkań – aby Bóg przez wstawiennictwo bł. Męczenników z Pariacoto – przemieniał serca ludzi i prowadził ku sobie.
 
A w najbliższym czasie wiernych z USA zapraszamy na kolejne spotkania do Sumitmit (24 marca), Libertyville (31 marca) i Bostonu (od 6 do 7 kwietnia).
 
Anna Dąbrowska, Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto
www.franciszkanie.pl
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー