DRUKUJ
 
26 listopada: św. Leonard z Porto Maurizio
 


Św. Leonard z Porto Maurizio jest nazywany „Apostołem Włoch”. Zasłynął jako jeden z największych w historii propagatorów nabożeństwa drogi krzyżowej. Kościół wspomina go 26 listopada.

Leonard urodził się w 1676 roku w Porto Maurizio, we Włoszech, otrzymał na chrzcie imiona Paweł Hieronim. Wychował się w bardzo religijnej rodzinie. Dwaj jego bracia, podobnie jak on, wstąpili do zakonu franciszkanów, a siostra została klaryską.

 

Od lat dziecięcych Paweł zbierał swoich rówieśników na modlitwę, odmawiał z nimi różaniec. W 1697 roku wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych, otrzymał imię Leonard. Ukończył studia teologiczne i przyjął święcenia kapłańskie. Pragnął wyjechać na misje do Chin, jednak przełożeni powierzyli mu obowiązki wykładowcy filozofii. Pewnego dnia Leonard poważnie zachorował. Złożył wtedy ślub, że jeśli wyzdrowieje, poświęci się misjom ludowym.

Słowa dotrzymał. Czterdzieści lat z Ewangelią na ustach przemierzał swoją ojczyznę jako misjonarz, zyskując tytuł „Apostoła Włoch”. Propagował nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu, Imienia Jezus oraz Niepokalanego Poczęcia NMP. Zasłynął z rozpowszechniania nabożeństwa drogi krzyżowej. Stacje Męki Pańskiej erygował w 572 kościołach, najbardziej znane znajdują się w rzymskim Koloseum.

 

Papież Benedykt XIV wezwał go w 1749 roku do Rzymu, aby zakonnik przygotował wiernych do obchodów Roku Jubileuszowego. Przez sześć lat w Rzymie i okolicach ewangelizował żołnierzy, żeglarzy i niewolników pracujących na galerach. Pracował także na Kostaryce. Zostawił kilkadziesiąt dzieł, w których spisał swoje kazania, rekolekcje i rozważania.

 

Wycieńczony trudami życia zmarł w Rzymie, 25 listopada 1751 roku. Beatyfikował go papież Pius VI w 1791 roku, kanonizował w roku 1867 papież Pius IX. W 1923 roku został ogłoszony patronem misji ludowych.

 

franciszkanie.pl