DRUKUJ
 
Powiat wołomiński z nowym biskupem na modlitwie
 


Z modlitwą i zawierzeniem na Jasną Górę tradycyjnie przybyli samorządowcy powiatu wołomińskiego. Doroczna pielgrzymka, już 17-ta z kolei, odbyła się w sobotę, 6 lutego. Pielgrzymom towarzyszył bp Jacek Grzybowski, który przybył na Jasną Górę po raz pierwszy jako biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

 

Do sanktuarium przybyło ponad 100 osób. Obecni byli m.in. burmistrzowie i wójtowie gmin wchodzących w skład powiatu, na czele z Adamem Lubiakiem, Starostą Wołomińskim. W czasie Eucharystii tradycyjnie zawierzyli Maryi Jasnogórskiej władze samorządowe, pracowników miast i gmin powiatu, wszystkie rodziny, instytucje, zakłady pracy, placówki oświatowo-wychowawcze, służbę zdrowia, parafie i ich duszpasterzy. Modlono się przede wszystkim o zdrowie dla mieszkańców oraz za zmarłych radnych powiatu, którzy odeszli w roku 2020.

 

„Po raz kolejny już z samorządowcami z powiatu wołomińskiego jesteśmy na Jasnej Górze – mówi Adam Lubiak, Starosta Wołomiński - Bardzo się cieszę, że choć w pandemii, ale w licznym składzie. Będziemy modlili się i dziękowali za ten rok, prosili o łaskę, aby ten kolejny rok uwolnił nas od pandemii, od koronawirusa. Mamy za co dziękować, to był dla nas dobry rok. Przeżywaliśmy wiele wspólnych wydarzeń, przede wszystkim 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, ale także 100. rocznicę urodzin papieża Polaka. Dzisiaj jesteśmy z nowym biskupem, krajanem z Wołomina. Jestem bardzo dumny i szczęśliwy, że w takim licznym gronie dzisiaj (…) jesteśmy tutaj razem i będziemy się wspólnie modlić”.

 

„Ta pielgrzymka to jest wspaniała inicjatywa. Pomimo tych wszystkich różnic, jakie czasami nas dzielą, bo trudno mówić, że jesteśmy ‘masą’, która nie ma różnic, różnimy się, ale trzeba się różnić pięknie, a ta pielgrzymka nas integruje - podkreślił Adam Pietrzak, Przewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego - Powiat Wołomiński jest olbrzymim powiatem, w skład którego wchodzi 12. gmin. To nie tylko zarząd powiatu jest tutaj, ale są również włodarze poszczególnych gmin, czyli burmistrzowie i wójtowie. I to jest piękne, że potrafimy mimo wszystko zjednoczyć się, a Matka Boska Częstochowska jest jakby spoiwem tego wszystkiego”.

 

„Zawsze się wraca do Matki, przed tron Maryi, jak do domu – wyznał Adam Pietrzak - Jestem bardzo szczęśliwy dzisiaj, że tutaj jestem podwójnie - po pierwsze jako pątnik, który co roku pielgrzymuje z ojcami paulinami z klasztoru warszawskiego, i dzisiaj, jako samorządowiec. Do tronu Maryi przynosimy wszystkie sprawy związane z samorządem, z powiatem, z tymi ludzkimi rzeczami, które na co dzień nas dotyczą, i którym musimy stawiać czoła. Ale też przynosimy swoje prywatne rzeczy w sercach. Ja też jestem dzisiaj z intencją prywatną, modlę się za swoją rodzinę, za swoje dzieci”.

 

Mszy św. w intencji pielgrzymów przewodniczył i homilię wygłosił bp Jacek Grzybowski. Była to pierwsza Eucharystia odprawiona na Jasnej Górze przez bpa Grzybowskiego, po otrzymaniu sakry biskupiej - święcenia na biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej otrzymał 19 grudnia 2020 r.

 

„Przyjechałem, żeby pokłonić się Matce Bożej, podziękować Jej za wszystkie dary, łaski, za Jej prowadzenie, za Jej opiekę. To jest moja pierwsza Msza św. tutaj, na Jasnej Górze, jako biskupa, w tej posłudze pasterskiej chce Jej się zawierzyć” – wyznaje bp Jacek Grzybowski w rozmowie z Radiem Jasna Góra.

 

„Od lat dziecięcych byłem szczególnie wpatrzony w Matkę Bożą, także przez przykład rodziców, którzy szczególną czcią Matkę Bożą otaczali. W mojej rodzinie pamięć o interwencjach Matki Bożej, Jej działaniu była obecna – opowiada bp Grzybowski - Więc można powiedzieć, że ta maryjność od początku mi towarzyszyła. Może nie była pierwszoplanowa w znaczeniu absolutnym, natomiast cały czas miałem świadomość, że zarówno różaniec, jak i wszystkie maryjne wezwania są ważne. Potem w kapłaństwie też oddałem się Matce Bożej. Powierzyłem Jej swoje życie. Pochodzę z parafii Matki Bożej Królowej Polski, więc od początku mi towarzyszyła Matka Boża, wspierająca z drugiego szeregu moje powołanie i moją drogę”.

 

Jak wyznał bp Grzybowski, z częstochowskim sanktuarium związany jest przez różne wydarzenia akademickie, m.in. przez pielgrzymki akademickie na Jasną Górę. Do sanktuarium przybywał także na Kongregacje Ruchu Światło-Życie: „To, co Jan Paweł II powiedział, co kard. Wyszyński podkreślał, to jest stolica duchowa Polski, tutaj bije serce narodu. I nawet w tych czasach pandemii widzę, jak mimo wszystko pielgrzymi przybywają, modlą się, oddają się Matce Bożej, że ten kult nie ustaje”.

 

Na zakończenie Mszy św. Adam Lubiak odczytał Akt Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski samorządowców i mieszkańców powiatu wołomińskiego.

 

o. Stanisław Tomoń
www.jasnagora.com