DRUKUJ
 
Licheń. Święto św. Kazimierza, Patrona Litwy
 


„Św. Kazimierz jest przykładem dążenia do świętości w środowisku, w którym żyjemy i pracujemy” – powiedział podczas Mszy św. o godz. 12.00 ks. Janusz Kumala MIC, kustosz Sanktuarium Maryjnego w Licheniu w przypadające dziś święto św. Kazimierza, królewicza. W licheńskim sanktuarium to dzisiaj dzień modlitw w intencji pojednania i przyjaźni polsko-litewskiej.

 

W homilii ks. Kumala zaznaczył, że droga wielkopostna jest dla każdego z nas drogą do świętości. A sensem przygotowania do świąt wielkanocnych jest oczyszczenie naszych serc i odnowienie naszego życia w taki sposób, abyśmy zatęsknili za świętością. Kapłan zachęcał, abyśmy przypomnieli sobie o naszym podstawowym powołaniu – ”życie człowieka świętego to życie w miłości; żyjąc miłością zmierzamy drogą świętości” – zaznaczył.

 

– „Dziś, w święto św. Kazimierza, Kościół ukazuje nam kogoś, kto osiągnął pełnię swojego życia podążając drogą Bożych przykazań” – kontynuował ksiądz kustosz, który wskazał na trzy główne miłości, jakie w swoim życiu miał św. Kazimierz: miłość do Eucharystii, miłość do Matki Najświętszej i miłość do ubogich.

 

– „W Eucharystii (św. Kazimierz) czerpał siłę do życia zgodnego z Bożymi przykazaniami, czerpał siłę do codziennego zmagania się ze światem i jego pokusami. Dbał o to, aby karmić się Ciałem Pana Jezusa, aby być blisko źródła miłości bo Chrystus Eucharystyczny jest jedynym źródłem miłości dla nas. Kochał Matkę Najświętszą, gdyż w Niej widział patronkę swojego życia. Wpatrywał się w Tą, która była przykładem miłości Boga i miłości bliźniego. Jego miłością byli także ubodzy. Miał wrażliwe oczy i wrażliwe serce, które potrafiło dostrzegać tych, którzy potrzebowali pomocy” – powiedział ks. Kumala podkreślając, że postawa św. Kazimierza, sprawiedliwego i dobrego władcy, jest aktualna również i w dzisiejszych czasach.

 

– „ A dziś dla nas postać św. Kazimierza jest przykładem dążenia do świętości w moim środowisku – tam, gdzie mieszkam i pracuję. Tam mamy dążyć do świętości podążając drogą miłości bliźniego” – dodał marianin.

Nawiązując do Ewangelii wg św. Jana, ks. Kumala zachęcał, abyśmy zapragnęli żyć miłością i dążyli do świętości: – „Jezus przyszedł na świat, aby objawić nam Ojca i Jego miłość do nas. Znakiem tej niezmierzonej miłości Boga jest On sam, który przyjął cierpienie, krzyż, śmierć i przez zmartwychwstanie ukazał moc Swoją i Ojca, a przede wszystkim moc miłości, która zwycięża pokonując cierpienie i śmierć. Dlatego Jezus jest najdoskonalszym obrazem miłości Boga Ojca do każdego z nas. A naszym zadaniem jest tę miłość przyjąć i na nią odpowiedzieć.”

Przed zakończeniem Mszy Świętej ks. Kumala MIC dokonał poświęcenia obrazu przedstawiającego wizerunek św. Kazimierza, królewicza. Malowidło zawiśnie w kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej, która znajduje się nieopodal licheńskiej Golgoty, w starej części licheńskiego sanktuarium.

 

Św. Kazimierz, królewicz, był synem króla Kazimierza Jagiellończyka. Urodził się w Krakwie 3 października 1458 roku. Odznaczał się wybitnymi zdolnościami, silną wolą i szlachetnym charakterem. Już jako dwudziestokilkuletni młodzieniec sprawował urząd namiestnika Polski. pozostawiając po sobie pamięć roztropnego rządcy o dużym poczuciu sprawiedliwości. Niezwykle pobożny, gorliwy czciciel Matki Najświętszej, był prawdziwym ojcem ubogich. Zmarł 4 marca 1484 roku. Jego relikwie spoczywają w Wilnie. Kazimierz jest jedynym świętym tego imienia. Jego święto liturgiczne przypada w rocznicę śmierci – 4 marca. Święty Kazimierz jest od 1636 r. głównym patronem Litwy. Atrybutami świętego są dwie skrzyżowane buławy, herb Jagiellonów oraz Matka Boska Ostrobramska.

 

Licheń Stary,
Robert Adamczyk
04.03.2021

zyciezakonne.pl