DRUKUJ
 
Abp Ryś do przyszłych prezbiterów: traktujcie ten Kościół, jako swoją Matkę, a nie miejsce pracy!
 


- O tyle, o ile mogę to mówić w imieniu całego naszego prezbiterium, w które wejdziecie w szczególny sposób w sobotę – chcemy być dla was Matką, ale i wy traktujcie ten Kościół, jako swoją Matkę, a nie jako instytucję, miejsce pracy , firmę! – mówił abp Grzegorz Ryś.

 

Od niedzieli w domu rekolekcyjnym wspólnoty Ogniska Miłości w Olszy k. Rogowa trwają rekolekcje dla czterech diakonów Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń. Rekolekcje prowadzi ks. Piotr Mieloszyński – ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

 

W środowe popołudnie łódzkich diakonów odwiedził ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, który spotkał się z duchownymi i celebrował dla nich Mszę świętą.


- Trzeba mieć oczy wiary – wam to jest bardzo potrzebne, bo rzeczy Boże, trzeba robić po Bożemu. Wedle Bożych zadań, Bożych reguł.- zauważył w homilii metropolita łódzki - Trzeba się dać wpisać Jezusowi w taką dyscyplinę działania, w taką dyscyplinę skuteczności, w takie owocowania, bo jeśli nie umrzesz - nie będzie owocu. Bez dyscypliny i logiki paschalnej nic się nie wydarzy. Będą pozorne triumfu, będą pozorne sukcesy. Bóg działa na inny sposób. Bóg ukocha narzędzia, które nam wszystkim się wydają słabe. Bóg wyprowadza nowe życie ze śmierci, z umierania. Boże rzeczy trzeba robić po Bożemu! To jest słowo dla was na wasze przyszłe życie kapłańskie. Nie róbcie rzeczy Bożych, nie po Bożemu! – podkreślił.

 

Ksiądz arcybiskup wskazał również, że - w Kościele uwaga ma być skupiona na grzeszniku. On ma w Kościele pierwszeństwo. O ile macie poważne poczucie grzechu, o tyle macie prawo siedzieć przy ołtarzu. W Kościele bardzo ważne jest mieć świadomość własnego grzechu i słabości. A ten, kto ma tę świadomość, by nie był wyrzucany za drzwi, wtedy, kiedy ten jego grzech staje się jemu wiadomy, przez niego uświadomiony, ale – jak to się dzieje teraz dość często - staje się też wiedzą publiczną. Pytanie, w jaki sposób podchodzimy do grzesznika? – pytał metropolita łódzki.

 

Nawiązując do dzisiejszego wspomnienia Matki Bożej Bolesnej i biblijnej sceny z Golgoty duchowny apelował się do diakonów - Macie Matkę w Kościele! Weźcie Ją do siebie! Weźcie Kościół do siebie właśnie tak – jako waszą Matkę! To będzie widać, w jaki sposób ten Kościół będziecie traktować. To oczywiście jest relacja w dwie strony. Na tyle, na ile to ode mnie zależy, mogę wam powiedzieć, że zrobię wszystko, byście mieli takie doświadczenie Kościoła – że jest waszą Matką. (…) O tyle, o ile mogę to mówić w imieniu całego naszego prezbiterium, w które wejdziecie w szczególny sposób w sobotę – chcemy być dla was Matką, ale i wy traktujcie ten Kościół, jako swoją Matkę, a nie jako instytucję, miejsce pracy , firmę. Widać to najlepiej w różnych sytuacjach, kiedy miłość do Kościoła nie jest prosta! – zakończył.

 

Po Eucharystii każdy z diakonów spotkał się na prywatnej rozmowie z księdzem arcybiskupem w ogrodzie domu rekolekcyjnego.

 

Ogólnopolskie Seminarium Duchowne dla Starszych Kandydatów do Święceń, potocznie nazywane: Seminarium 35 +, funkcjonuje w Archidiecezji Łódzkiej od września 2019. Seminarium przygotowuje do kapłaństwa kleryków polskich diecezji, którzy ukończyli 35. rok życia. Rektorem tego seminarium jest ks. prof. Sławomir Szczyrba. Pierwsze święcenia diakonatu Seminarium 35+ w Łodzi odbyły się w marcu 2021 roku.

 

ks. Paweł Kłys

www.archidiecezja.lodz.pl