DRUKUJ
 
Złote serce, przestrzelony pas sutanny Jana Pawła II a nawet jego czarne BMW
 


Złote serce, różaniec, przestrzelony pas papieskiej sutanny i wiele innych wyjątkowych darów ofiarowanych przez Jana Pawła II znajduje się na Jasnej Górze. Wśród pamiątek papieża z Polski są i te zaskakujące, jak kolarski rower czy czarne BMW E34. Samochód trafił na Jasną Górę w 2010 r., ale wcześniej nie był publicznie prezentowany. Od niedawna można go oglądać w nowej części bastionu św. Rocha.

 

Jako pamiątkę po Janie Pawle II przekazał go jasnogórskiemu sanktuarium metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Papieskie BMW - rocznik 1992, pokonało ok. 55 tysięcy kilometrów. W tym samochodzie, specjalnie dla papieża, zamontowano dodatkową lampkę dla pasażera, gdyż Jan Paweł II podróżując, starał się wykorzystywać na pracę także i ten czas.

 

Samochód o przebiegu 55 tys. kilometrów, na watykańskich numerach rejestracyjnych SCV00906, został wyposażony w napęd na cztery koła. Jest to bardzo rzadko spotykany model 525ix. Pojazd o takim oznaczeniu był wyposażony w rzędowy, sześciocylindrowy silnik ZI o mocy 192 KM. BMW dostępne było zarówno ze skrzynią manualną, jak i automatyczną. Ta pierwsza opcja trafiła do papieskiej wersji.


Na liście wyposażenia nie znajdziemy wielu dodatków. Papież kazał jednak zamontować w samochodzie dodatkowe oświetlenie na tylnej kanapie, aby mógł pracować podczas podróży. Jan Paweł II używał go przez 10 lat, między innymi do wizytowania rzymskich parafii, które podlegały mu jako biskupowi Rzymu.

Od innych aut z tej serii samochód różni się tylko zainstalowaną radiostacją z częstotliwością włoskiej policji i większą ilością lampek oświetleniowych nad tylną kanapą.

 

Na wystawie zatytułowanej „Nie byłoby Papieża Polaka, gdyby nie było twojej wiary - Prymas Tysiąclecia błogosławiony ks. kard. Stefan Wyszyński”, obok samochodu zobaczyć można także inne pamiątki związane z Janem Pawłem II m.in. trony papieskie z pielgrzymek św. Jana Pawła II na Jasną Górę, ornaty i dary, które otrzymywał podczas podróży apostolskich.

 

Izabela Tyras

jasnagora.com